Niemiecka agencja zawiesza licencję na rosyjski gazociąg

Berlin (AFP) – niemiecki regulator elektroenergetyczny poinformował we wtorek, że zawiesił certyfikację nowego gazociągu Nord Stream 2, który miałby sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ze względu na problem ze statusem spółki w niemieckim ustawodawstwie. .

Nord Stream 2 został ukończony w tym roku, ale gazociąg jeszcze nie działa. To kontrowersyjny projekt, któremu sprzeciwiają się Ukraina i Stany Zjednoczone.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w tym miesiącu, że jego kraj może szybko zwiększyć rezerwy gazu ziemnego w Unii Europejskiej, gdy niemieccy regulatorzy zezwolą na uruchomienie nowej infrastruktury. Ceny energii wzrosły w Europie, która większość swojego gazu ziemnego importuje z Rosji. Wpływ rosnących cen na domy i firmy.

Początkowo nie było jasne, o ile może opóźnić pracę gazociągu decyzja niemieckiej agencji Bundesnetzagentur o zawieszeniu procesu certyfikacji Nord Stream 2 AG jako niezależnego operatora przesyłowego. Ten krok jest wymagany przez prawo do transportu gazu.

„Po wnikliwej analizie dokumentów federacja niemiecka stwierdziła, że ​​certyfikacja operatora gazociągu Nord Stream 2 będzie możliwa tylko wtedy, gdy operator ten zostanie prawnie utworzony zgodnie z niemieckim prawem” – podała agencja w oświadczeniu.

Dodał, że firma, która będzie obsługiwać system, ma siedzibę w Zug w Szwajcarii i „postanowiła nie zmieniać obecnego składu prawnego, ale znaleźć spółkę zależną na prawie niemieckim, która będzie zarządzać niemiecką częścią gazociągu”. Spółka ta stanie się właścicielem i operatorem niemieckiego odcinka gazociągu.

Agencja stwierdziła, że ​​certyfikacja będzie nadal zawieszona „do czasu przeniesienia głównych aktywów i zasobów ludzkich do spółki zależnej” i może zweryfikować kompletność dokumentacji.

Należący do rosyjskiego, państwowego giganta Gazprom, z inwestycjami kilku europejskich firm, Nord Stream 2, budowany jest pod Bałtykiem i omija tranzyt przez Polskę i Ukrainę, którzy sprzeciwiali się projektowi.

Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiły się budowie gazociągu, ale w lipcu osiągnęły porozumienie z Niemcami, aby umożliwić dokończenie prac bez nakładania sankcji na niemieckie podmioty.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *