Niemiecki minister gospodarki Habeck w Kijowie: Wielkie niemieckie firmy atakują Ukrainę

Niemiecki minister gospodarki Habeck w Kijowie: Wielkie niemieckie firmy atakują Ukrainę

Wojna na Ukrainie nie ma na celu obrony „demokracji” i „wolności”, jak głosi oficjalna propaganda. Jak w każdej wojnie, mocarstwa imperialistyczne dążą do namacalnych celów geostrategicznych i interesów ekonomicznych. Ujawniła to wizyta ministra gospodarki Niemiec Roberta Habecka (Zieloni) na Ukrainie na początku tego tygodnia.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (z prawej) podaje rękę niemieckiemu ministrowi gospodarki i klimatu Robertowi Habeckowi w mieście Jagydnyj, obwód czernihowski, Ukraina, 3 kwietnia 2023 r. [AP Photo/Ukrainian Presidential Press Office]

Był to pierwszy wyjazd Habka do Kijowa od wybuchu wojny. Powiedział, że chce przyjechać tylko wtedy, gdy będzie mógł coś ze sobą zabrać: „delegację gospodarczą, która daje Ukrainie nadzieję na powojenną odbudowę”. Oznaczało to ogromne korzyści dla gospodarki niemieckiej i podział łupów wojennych.

Podżegacze wojenni w mediach mówią to wprost. Dzięki broni, konserwacji i odbudowie możesz zarabiać pieniądze. Stefan Cornelius, wybitny komentator polityczny skomentował Sueddeutsche ZeitungO wędrówce Habika i rosnącej rywalizacji mocarstw cesarskich.

Kraje G7 „otwarcie debatują, kto będzie kontrolował powojenną Ukrainę”. Kontynuował: „Kto płaci podstawy?” Dlatego rząd niemiecki nie ma powodu do lamentu i narzekania, ale musi „zimno przyznać, że ta wojna, pomimo całego powszechnego niezadowolenia politycznego, sprzyja również własnym interesom narodów”.

Rzeczywiście, niemiecki imperializm, który próbował zaanektować Ukrainę podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, nadal postępował agresywnie. W sierpniu ubiegłego roku Wschodni Komitet Gospodarki Niemieckiej powołał grupę roboczą „Odbudowa Ukrainy”, która we wrześniu opublikowała dossier „Odbudowa Ukrainy”. Zawiera „propozycje dla gospodarki niemieckiej odbudowy i modernizacji gospodarki ukraińskiej”. W październiku niemiecki rząd zorganizował w Berlinie konferencję na temat „odbudowy Ukrainy”.

Teraz plany są wcielane w życie. W skład delegacji Habecka wchodzi siedmiu wybitnych przedstawicieli niemieckiej gospodarki – w tym Siegfried Ruswurm, prezes Konfederacji Przemysłu Niemieckiego (BDI), Martin Wanselben, prezes Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (DIHK) oraz przedstawiciel Federalnego Banku Państwowego . , Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) – i nie ukrywali swoich zainteresowań.

Sam Habik postrzega kraj wschodni jako ważny surowiec energetyczny. Podkreślił, że Niemcy i Ukraina są partnerami w tej dziedzinie od 2020 roku, po wizycie w podstacji należącej do koncernu energetycznego „Ukrainego”. „Plany strategiczne” Ukrainy zakładają „rozbudowę i decentralizację systemu energetycznego”. W tym sensie „dwie rzeczy idealnie do siebie pasują: potrzeba bezpieczeństwa i zrównoważony system energetyczny”. Ukraina może stać się eksporterem energii do Europy.

Głód niemieckiego imperializmu nie ogranicza się do kwestii energetycznych. W rozmowie z programem Magazyn Huota Z ZDF Habeck poinformował, że niemiecki gigant farmaceutyczno-chemiczny Bayer zainwestuje na Ukrainie 60 mln euro. Ponadto firma Fixit Group zajmująca się materiałami budowlanymi „rozszerzy swoje moce produkcyjne materiałów budowlanych na Ukrainie, prawie je podwajając”. Jest również bardzo potrzebny do naprawy dróg, budynków i mostów.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *