Niepokojący skandal duńskiego szpiega – Prinsa Latina

Niepokojący skandal duńskiego szpiega - Prinsa Latina

Właśnie wtedy, gdy prezydent USA Joseph Biden miał uleczyć rany w stosunkach z Europą, które otworzył jego poprzednik w Białym Domu Donald Trump, grupa europejskich mediów ujawniła szpiegostwo Waszyngtonu.

Dania wydaje się teraz celować w oskarżenia swoich sojuszników o granie za plecami co najmniej 35 europejskich polityków, wielu z nich wysokiej rangi, w tym kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Jak podaje tygodnik Voenoe Obozrenie, rewelacje ukazały się w duńskim kanale DR, szwedzkiej telewizji SVT, norweskim NRK, niemieckiej publikacji Suddeutsche Zeitung, kanałach NDR i WDR, a także w dzienniku Le Monde.

Inaczej niż w 2013 roku, kiedy były pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA (NSA) Edward Snowden zdemaskował globalny system szpiegowski Stanów Zjednoczonych, w tym jego sojuszników, tym razem była to prasa zachodnia.

Osiem lat temu w Europie nawet Merkel, która pojawiła się jako jeden z celów globalnego zegarka Ameryki Północnej, próbowała odsunąć na dalszy plan rezultaty tej praktyki.

Jednak wspomniane media uzyskały dostęp do 15-stronicowego przygotowanego dokumentu po zakończeniu tajnego wewnętrznego śledztwa w duńskim wywiadzie (FE), które doprowadziło do zwolnienia kilku jego urzędników.

NSA osiągnęła porozumienie w 2008 r. z FE w sprawie wykorzystania obiektów w tym kraju, w pobliżu lotniska na wyspie Amager, do przechowywania informacji zebranych w krajach europejskich.

W tym celu Waszyngton zabiegał o współpracę Kopenhagi w celu „przebicia” kabli światłowodowych biegnących wzdłuż duńskiego wybrzeża dużą ilością informacji, w tym prywatnych komunikatów od przywódców regionu.

Według cyfrowej gazety Greanville Post, Stany Zjednoczone, przy współudziale Danii, szpiegowały kraje takie jak Norwegia, Niemcy, Francja i Szwecja w niewygodnych stosunkach między członkami Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Duński rząd próbował odwołać się od odpowiedzialności Thomasa Arinkela, który został usunięty ze stanowiska byłego szefa FE po ujawnieniu szczegółów operacji Dunhammera, zwanego śledztwem wewnętrznym, którego raport jest obecnie wykorzystywany przez prasę.

Wspomniane cyfrowe medium podało, że Waszyngton wykorzystywał skandynawski kraj nie tylko do uczenia się wywiadu od polityków czy opracowywania broni, ale także do szpiegostwa gospodarczego.

Kierownictwo NATO próbowało bagatelizować szpiegostwo na dużą skalę, które trzymało Biały Dom przed europejskimi przywódcami, pomimo ich publicznych deklaracji, że to już koniec.

Przeciwnie, Rosja kilkakrotnie była poddawana różnym sankcjom pod pretekstem, że Moskwa zawsze odrzucała ingerencję wywiadu państwa euroazjatyckiego w jego szpiegostwo w sprawach wewnętrznych Europy i Stanów Zjednoczonych.

Biden będzie musiał uporać się z powszechnym skandalem podsłuchowym i przekonać europejskich przywódców, że to już przeszłość, kiedy w tym miesiącu zwiedzi region podczas swojej pierwszej zagranicznej podróży po przybyciu do Białego Domu.

jcm / do

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *