Nieznane wyniki przeciwko Rosji w cyberwojnie

Ogłoszono anonimowy Wojna elektroniczna na dużą skalę przeciwko Rosji po inwazji na Ukrainę. Biorąc pod uwagę, że Rosja ma jedną z największych armii cybernetycznych na świecie, a jej agencje wywiadowcze utrzymują jedne z najzdolniejszych grup zewnętrznych w sieci, specjalistę ds. cyberbezpieczeństwa (Amerykanin, który pracował w Kijowie przez ostatnie 10 lat, dopóki nie uciekł do Polski w lutym) w jaki sposób anonimowi aktywiści osiągają swoje cele. i jak to robią.

The Rosyjska inwazja na Ukrainę Trwa, mimo że programy informacyjne zwracają na nią coraz mniej uwagi. Jak zwykle… inwazja spowodowała tysiące zabitych i rannych, miliony osób wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie i największy kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej. Nie wspominając o konsekwencjach gospodarczych, które rozprzestrzeniły się na całą planetę, przyspieszającej inflacji, która z miesiąca na miesiąc czyni nas biednymi, i recesji na horyzoncie, kiedy w tym momencie roku powinniśmy skończyć z konsekwencjami pandemii koronawirusa.

Kiedy inwazja rozpoczęła się w lutym, dokonaliśmy skromnej analizy sytuacji, ponieważ wojna na Ukrainie toczy się także w cyberprzestrzeni. Jeśli w świecie materialnym Rosja dostatecznie się pokaże »nie są w stanie osiągnąć swoich celów„Według wszystkich międzynarodowych analiz, w świecie cyberprzestrzeni Rosja ma zarówno elementy ataku, jak i obrony, które są cytowane wśród elity planetarnej.

Według raportu Microsoftu rosyjskie służby bezpieczeństwa Przygotowany na najazd wojskowy Możliwe, że próbował lub miał dostęp do systemów informatycznych i technologicznych na Ukrainie, w tym dostawców energii i innych krytycznych usług. Rzeczywiście, przed inwazją cyberataki (DDoS, zhakowane strony internetowe, szkodliwe oprogramowanie Wiper usuwające dane i programy) na infrastrukturę krytyczną, agencje rządowe i podmioty finansowe były już zarejestrowane na Ukrainie, Litwie i Łotwie. Oczywiście ataki te były kontynuowane przez rosyjskie agencje i grupy sponsorowane przez rząd Putina.

Nieznane idzie do pracy

To pseudonim, którego używa Cyberaktywność i grupa hakerska która działa od 2003 roku. Znana jest z ataków cybernetycznych na rządy wszelkiego rodzaju, korporacje, sekty, firmy zajmujące się prawami autorskimi itp. Wiele osób postrzegało anonimowych jako internetowych rozrabiaków. Bardzo zagrażał Anonymous i przeprowadził kilka udanych hacków, ale tak naprawdę nie zaimplementował ataków wstrząsających światem.

Kiedy rozpoczęła się inwazja na Ukrainę, Anonymous ogłosił cyberwojnę przeciwko Rosji, a ton mediów i opinii publicznej na temat działań grupy zmienił się w kierunku jej reputacji „cyfrowego Robin Hooda”. Grupa otrzymała wsparcie dla swoich działań w obronie mniejszej Ukrainy przed większą i bardziej zdolną do cyberprzestrzeni Rosją.

Specjalista ds. bezpieczeństwa i współzałożyciel Security Discovery, Jeremiah Fowler, od 10 lat pracuje na Ukrainie i we współpracy z zespołem Website Planet monitoruje działania Anonymous w Rosji. Przed uruchomieniem ogromnych zrzutów danych zhakowanych rekordów, Przeanalizuj 100 rosyjskich baz danych I dowiedziałem się 92% z nich zostało zhakowanych Z przekazami proukraińskimi lub całkowicie usuniętymi.

Metody zastosowane przez Anonimowego przeciwko Rosji nie były tylko tym Bardzo wpływowy i destrukcyjnyAle – zdaniem naukowca – „Przepisali również zasady prowadzenia nowoczesnej wspólnej walki elektronicznej”.. Oprócz hakowania i publikowania rosyjskich danych grupa zaoferowała również pomoc Ukrainie w zakresie cyberbezpieczeństwa, na przykład testy penetracyjne i znajdowanie luk w zabezpieczeniach, zanim Rosja będzie mogła je wykorzystać.

Anonimowy również oferował Bezpłatne szkolenie dla nowych rekrutów O atakach typu „odmowa usługi” i innych metodach hakerskich. Dzięki temu każdy, kto ma komputer i połączenie z Internetem, niezależnie od umiejętności technicznych, może dołączyć do wojny elektronicznej. Początkowe wezwanie do „walki” opublikowane na Twitterze przekształciło się w większą operację, która wykroczyła poza rosyjski rząd, firmy i organizacje i obejmowała kampanię medialną wymierzoną w obywateli Rosji.

Co do tej pory osiągnął Anonim i jak to się stało?

Niektóre z metod Anonimowych użytych w konflikcie to:

hakowanie bazy danych. Grupa twierdzi, że włamała się na ponad 2500 rosyjskich i białoruskich stron internetowych, uzyskując ogromną ilość danych, których analiza zajęłaby miesiące. Opublikowali już informacje o najwyższych rosyjskich urzędnikach wojskowych, Rosyjskim Banku Centralnym, rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, firmach naftowych i gazowych (Gazregion, Gazprom, Technotec), firmie zarządzającej nieruchomościami Sawatzky, nadawcy VGTRK i innych.

Porwany rosyjski serwer. Anonimowi zhakowali rosyjskie serwery hostingowe, a następnie wykorzystali je do atakowania innych witryn i usług w tym kraju. Korzystanie z rosyjskich adresów IP powodowało awarie i odmowy dostępu do witryn przy użyciu prostej metody ochrony adresów IP poza Rosją. Jest to bardzo skuteczne, ponieważ zhakowane serwery często nie są świadome, że ich zasoby są wykorzystywane do przeprowadzania ataków na inne serwery.

pirackie drukarki. Rosyjska cenzura uniemożliwiła wielu obywatelom w kraju poznanie prawdziwej skali wojny i rosyjskich strat. Anonimowy twierdzi, że zhakował nieznane drukarki, aby rozpowszechniać ponad 100 000 proukraińskich dokumentów. Dotyczyło to również drukarek kodów kreskowych w sklepach spożywczych, gdzie ceny i nazwy produktów zostały zmienione na hasła antywojenne.

Użyj kodu ransomware Conti. Grupa Batalion Sieciowy 65, powiązany z Anonymous, edytował kod źródłowy złośliwego oprogramowania Conti (pochodzenia rosyjskiego) i wykorzystywał go do ataków ransomware. Tak jak w typowym ataku z użyciem tego szkodliwego oprogramowania, komputery ofiar zostały porwane i zmuszone do zapłaty okupu, który podobno trafia do ofiar na Ukrainie.

Przeciwko firmom prowadzącym interesy w Rosji. Sankcje państw zachodnich i klientów nie wystarczyły, aby całkowicie uniemożliwić niektórym firmom próby przetrwania na rynku rosyjskim. Zyski są podstawą każdej firmy, a wiele firm ma długą historię przedkładania przychodów nad morale. Anonimowi grozi wyciek tajnych lub wewnętrznych danych biznesowych niektórych z nich, takich jak Nestlé, Leroy Merlin i Decathlon.

Żądanie RoboDial, SMS i e-mail spam. Squad303, inna anonimowa grupa, twierdzi, że wysłała ponad 100 milionów wiadomości na rosyjskie urządzenia, aby ominąć cenzurę i poinformować obywateli. Wykorzystywana technologia jest taka sama, jak spam próbujący sprzedać usługę lub ofiary oszustwa.

z ostatniej chwili. Rosyjski rząd uchwalił ustawę o „fałszywych wiadomościach”, która karze dziennikarzy do 15 lat więzienia za wypowiadanie się przeciwko wojnie. Wiele grup Anonymous rozpoczęło ataki na inteligentne telewizory, transmisje internetowe, serwisy informacyjne i kanały telewizyjne, które pokazywały materiały wojenne lub inne wiadomości, które ominęły rosyjską cenzurę.

To tylko próbka, ponieważ zastosowano wiele technik, większość z nich jest skuteczna. Pytania piętrzą się: Czy przeceniliśmy możliwości cybernetyczne Rosji? Czy te działania wyrządzają realną szkodę, uważaną przede wszystkim za powstrzymanie inwazji na Ukrainę?

I inne powiązane pytania. Anonymous staje się prawdziwą zdecentralizowaną armią cybernetyczną z milczącą aprobatą opinii publicznej, ale co się stanie, jeśli zajmie się inną sprawą, gdy stanie się większa i lepiej wyszkolona? Co by się stało, gdyby te nowe narzędzia, metody i rekruci elektroniczni atakowali zachodnie firmy, banki lub infrastrukturę rządową? To ciekawy artykuł lokalizacja planety które polecamy.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.