Nikaragua potwierdza odrzucenie interwencji Organizacji Państw Amerykańskich

embajador-de-Nicaragua-ante-la-OEA

Protest przyszedł wraz z głosem jego zastępcy stałego przedstawiciela przed mechanizmem regionalnym, Michaela Campbella, który wezwał państwa członkowskie „do utrzymania nieskrępowanego zaangażowania w fundamentalne zasady poszanowania suwerenności narodowej”.

Wolność samostanowienia i nieingerencji w sprawy wewnętrzne.

Campbell zauważył, że „szanujący się Nikaragui, panie prezydencie, prosimy o odnotowanie w protokole naszego odrzucenia tego punktu porządku obrad, zatytułowanego „Sytuacja w Nikaragui”, niezwłocznie po zatwierdzeniu porządku obrad spotkania, któremu przewodniczy minister. do spraw zagranicznych Gwatemali, Pedro Prulo, jako kraju goszczącego.” Przez aklamację dla uczestników.

„Byliśmy konsekwentni w naszym przesłaniu i z odnowionym mandatem ludu Nikaragui, któremu przyznano wolność, przejrzystość i suwerenność głosowaniem prawie trzech milionów obywateli w dniu 7 listopada, i będziemy nadal kształtować przyszłość pełną pokoju, dobrobytu i dobre samopoczucie.”

Sprzeciw Stałego Przedstawicielstwa Państwa Ameryki Środkowej wobec wniosku złożonego przez Kanadę, Kolumbię, Kostarykę, Stany Zjednoczone i Paragwaj pojawia się już w przypisie do porządku dziennego w punkcie 24, który zostanie omówiony na dzisiejszej sesji pod przewodnictwem Gwatemali .

„Rząd Republiki Nikaragui potępia i potępia tę praktykę ingerencji i domaga się poszanowania jej narodowej integralności i suwerenności”, stwierdza dokument.

Podobne stanowisko zajęli dzień wcześniej zarówno Campbell, jak i ambasador Organizacji Państw Amerykańskich w imieniu rządu Managui Arturo Macfields, który wezwał organ do spojrzenia w przyszłość i pozostawienia swoich interwencyjnych stanowisk w obliczu pytań o niedawnym procesie wyborczym.

„W Nikaragui głosowaliśmy bez nacisków, szantażu, ingerencji i sankcji” – powiedział w specjalnym wystąpieniu w dialogu między szefami delegacji i stałymi obserwatorami z sekretarzem generalnym i zastępcą sekretarza generalnego.

„Chcemy powtórzyć, że Nikaraguańczycy głosują w moim kraju i należy to uszanować” – zauważył w nowym apelu OAS o nieingerowanie w kwestie suwerenności.

Uważał, że jeśli to stowarzyszenie nosi nazwę „Ku odnowionej Ameryce”, powinno spoglądać w przyszłość, a nie w przeszłość z nowymi pozycjami kolonialnymi i interwencyjnymi.

kl/mm

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *