Niższy popyt i wyższa generacja wiatru obniżają cenę energii elektrycznej na Boże Narodzenie | Gospodarka

Cena prądu utrzyma jutro rozejm z minionych dni. Megawatogodzina (MWh) będzie kosztować we wtorek 104,36 euro, o osiem więcej niż w poniedziałek. Chociaż tego samego dnia w zeszłym roku średnia cena megawatogodziny wyniosła 11,25 euro, jest to ulga po osiągnięciu ponad 400 euro w zeszłym tygodniu i wzroście powyżej 300 euro przez dziesiątki kolejnych dni.

Maksymalna cena we wtorek wyniesie 176,03 € między 21:00 a 22:00, a minimalna wyniesie 8,06 € MWh o godzinie 4:00. Zdaniem ekspertów spadek ten wynika z mniejszego zapotrzebowania na wakacje i przyjemniejszej w tym czasie temperatury, a także z większej produkcji energii odnawialnej, głównie wiatrowej. Sytuacja powtarza się w innych krajach europejskich. Francja będzie miała średnią cenę 101,64; Niemcy, 104,23; Polska, 104.73. Kraje bałkańskie przekroczą 165 euro.

Spadek w tych dniach nie sprawi, że grudzień będzie najdroższym miesiącem w historii, przekraczając średnią 119,9 za październik i z ponad dziesięcioma dniami powyżej 300 € MWh. Najwyższa średnia cena w czwartek wyniosła 383,67. W tym dniu prąd przekroczył 400 euro przez 14 godzin.

Perspektywy rynku terminowego sugerują jednak, że ceny przekroczą 300 euro MWh w pierwszym kwartale ze względu na wzrost kosztów gazu ziemnego i uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Sytuacja ta obejmuje całą Europę, a napięcia geopolityczne uniemożliwiają Rosji odkręcenie kurka i zaspokojenie popytu.

Cena na rynku hurtowym wpływa na rachunek 10,7 mln użytkowników, którzy mają taryfę regulowaną (około 40% całości, reszta jest na wolnym rynku z umowami nie podlegającymi rozpatrzeniu). Od listopada koszt energii elektrycznej dla użytkowników domowych był o 47% wyższy niż przed rokiem.

We wtorek minionego tygodnia Rada Ministrów zgodziła się przedłużyć termin działań mających na celu zmniejszenie wpływu ceny na rynku hurtowym na rachunki za energię elektryczną oraz zwiększenie mobilności i konsumpcji własnej. W ten sposób do końca kwietnia zostanie utrzymana obniżka podatku od towarów i usług z 21% do 10% oraz podatku od energii elektrycznej z 5,11% do 0,5%, a także zniesienie podatku od wytwarzania energii elektrycznej z 7%. w tym przypadku do końca marca.

Poznaj dogłębnie wszystkie aspekty monety.

Uczestniczyć

Jednak obniżka opłaty stałej za odbiór będzie znacznie mniejsza niż w ostatnich miesiącach: z 96% ma to być nieco ponad 30%, zgodnie z propozycją Ministerstwa Przemiany Środowiska. Do 30 kwietnia 2022 r. ochrona zostanie również utrzymana dla grup słabszych korzystających z premii społecznej za energię elektryczną, która obejmuje zniżki do 60% i 70% od zużycia energii elektrycznej.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *