Szwedzka Akademia ogłosiła, że Foss (64 l.) otrzymał nagrodę „za nowatorskie dzieła teatralne i prozatorskie, które oddają głos temu, czego nie da się opisać”.
05 października 2023 – 06:39
Jury ogłosiło, że Literacką Nagrodę Nobla za rok 2023 przyznano w czwartek norweskiemu dramaturgowi Johnowi Fossowi za „innowacyjne” dzieła.
Szwedzka Akademia ogłosiła, że Foss (64 l.) otrzymał nagrodę „za nowatorskie dzieła teatralne i prozatorskie, które oddają głos temu, czego nie da się opisać”.
Przeczytaj także: Po wycieku informacji ujawniono… laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii
Urodzony 29 września 1959 roku w Haugesund (południowy zachód), Foss jest wszechstronnie utalentowanym pisarzem, który nie jest łatwo dostępny dla ogółu społeczeństwa. Należy jednak do grona żyjących autorów, których sztuki są najczęściej wystawiane w Europie.
Często porównywana do twórczości Samuela Becketta, twórczość Fossa jest minimalistyczna, oparta na prostym języku, który przekazuje jego przesłanie poprzez rytm, melodię i ciszę.
Foss zyskał rozgłos jako dramaturg na scenie europejskiej dzięki swojej sztuce Somebody’s Coming.
Mats Malm, stały sekretarz Akademii Szwedzkiej, powiedział po ogłoszeniu, że kiedy usłyszał tę wiadomość, „Jechałem przez wieś w kierunku fiordu na północ od Bergen w Norwegii”.
„Mieliśmy okazję zacząć rozmawiać o kwestiach praktycznych i o Tygodniu Nobla w grudniu” – dodał.
Lista 10 ostatnich laureatów literackiej Nagrody Nobla
Lista dziesięciu ostatnich laureatów literackiej Nagrody Nobla.
2023: John Foss (Norwegia) za „innowacyjne dzieła teatralne i prozatorskie, które dają głos temu, co niewysłowione”.
2022: Annie Ernault (Francja) „Za odwagę i kliniczną precyzję, z jaką bada zbiorowe korzenie, odległości i ograniczenia osobistej pamięci”.
2021: Abdul Razzaq Qorna (Wielka Brytania) „Za empatyczną i bezkompromisową powieść o skutkach kolonializmu i losach uchodźców uwięzionych pomiędzy kulturami i kontynentami”.
2020: Louise Gluck (USA) za „charakterystyczny, poetycki głos, który dzięki swojemu surowemu pięknu czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.
2019: Peter Handke (Austria) „Za wpływową pracę, która z dużą pomysłowością językową badała kontury i wyjątkowość ludzkiego doświadczenia”.
2018: Olga Tokarczuk (Polska) za „Fikcję narracyjną, która z encyklopedyczną pasją symbolizuje pokonywanie granic jako sposób na życie”.
2017: Kazuo Ishiguro (Wielka Brytania), który „w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem komfortu w świecie”.
2016: Bob Dylan (USA) „Za stworzenie, w wielkiej tradycji muzyki amerykańskiej, nowych sposobów ekspresji poetyckiej”.
2015: Svetlana Alekseevich (Białoruś) za „wielogłosowe dzieło, pomnik cierpienia i odwagi naszych czasów”.
2014: Patrick Modiano (Francja) za „Sztukę pamięci, która przywołuje najbardziej tajemnicze ludzkie losy i odkrywa świat okupacji”.
„Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury.”