Norweski dramaturg John Foss otrzymuje literacką Nagrodę Nobla

Norweski dramaturg John Foss otrzymuje literacką Nagrodę Nobla

Szwedzka Akademia ogłosiła, że ​​Foss (64 l.) otrzymał nagrodę „za nowatorskie dzieła teatralne i prozatorskie, które oddają głos temu, czego nie da się opisać”.

przez Agencja prasowa Francji
05 października 2023 – 06:39

Jury ogłosiło, że Literacką Nagrodę Nobla za rok 2023 przyznano w czwartek norweskiemu dramaturgowi Johnowi Fossowi za „innowacyjne” dzieła.

Szwedzka Akademia ogłosiła, że ​​Foss (64 l.) otrzymał nagrodę „za nowatorskie dzieła teatralne i prozatorskie, które oddają głos temu, czego nie da się opisać”.

Przeczytaj także: Po wycieku informacji ujawniono… laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Urodzony 29 września 1959 roku w Haugesund (południowy zachód), Foss jest wszechstronnie utalentowanym pisarzem, który nie jest łatwo dostępny dla ogółu społeczeństwa. Należy jednak do grona żyjących autorów, których sztuki są najczęściej wystawiane w Europie.

Często porównywana do twórczości Samuela Becketta, twórczość Fossa jest minimalistyczna, oparta na prostym języku, który przekazuje jego przesłanie poprzez rytm, melodię i ciszę.

Książki norweskiego autora Johna Fossa można oglądać po ogłoszeniu laureatów Literackiej Nagrody Nobla za rok 2023 w Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie 5 października 2023 r. Zdjęcie: AFP

Foss zyskał rozgłos jako dramaturg na scenie europejskiej dzięki swojej sztuce Somebody’s Coming.

Mats Malm, stały sekretarz Akademii Szwedzkiej, powiedział po ogłoszeniu, że kiedy usłyszał tę wiadomość, „Jechałem przez wieś w kierunku fiordu na północ od Bergen w Norwegii”.

„Mieliśmy okazję zacząć rozmawiać o kwestiach praktycznych i o Tygodniu Nobla w grudniu” – dodał.

Może Cię zainteresować: Nagroda Nobla z fizyki dla trzech specjalistów w dziedzinie ruchu ultraszybkich elektronów

Lista 10 ostatnich laureatów literackiej Nagrody Nobla

Lista dziesięciu ostatnich laureatów literackiej Nagrody Nobla.

2023: John Foss (Norwegia) za „innowacyjne dzieła teatralne i prozatorskie, które dają głos temu, co niewysłowione”.

2022: Annie Ernault (Francja) „Za odwagę i kliniczną precyzję, z jaką bada zbiorowe korzenie, odległości i ograniczenia osobistej pamięci”.

2021: Abdul Razzaq Qorna (Wielka Brytania) „Za empatyczną i bezkompromisową powieść o skutkach kolonializmu i losach uchodźców uwięzionych pomiędzy kulturami i kontynentami”.

2020: Louise Gluck (USA) za „charakterystyczny, poetycki głos, który dzięki swojemu surowemu pięknu czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”.

2019: Peter Handke (Austria) „Za wpływową pracę, która z dużą pomysłowością językową badała kontury i wyjątkowość ludzkiego doświadczenia”.

2018: Olga Tokarczuk (Polska) za „Fikcję narracyjną, która z encyklopedyczną pasją symbolizuje pokonywanie granic jako sposób na życie”.

2017: Kazuo Ishiguro (Wielka Brytania), który „w powieściach o potężnej sile emocjonalnej odsłonił otchłań pod naszym iluzorycznym poczuciem komfortu w świecie”.

2016: Bob Dylan (USA) „Za stworzenie, w wielkiej tradycji muzyki amerykańskiej, nowych sposobów ekspresji poetyckiej”.

2015: Svetlana Alekseevich (Białoruś) za „wielogłosowe dzieło, pomnik cierpienia i odwagi naszych czasów”.

2014: Patrick Modiano (Francja) za „Sztukę pamięci, która przywołuje najbardziej tajemnicze ludzkie losy i odkrywa świat okupacji”.

Wracając do okładki

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *