Nowe energie dla Técnicas Reunidas | Biznes

Pracownik Centrum Technologicznego Técnicas Reunidas w San Fernando de Henares (Madryt).

Técnicas Reunidas, hiszpańska firma inżynierska specjalizująca się w projektowaniu i dostawach zakładów chemicznych, rafineryjnych i gazowych, w zeszłym roku odczuła skutki wyłączenia koronawirusa. Ceny ropy spadały – w kwietniu 2020 r. osiągnęły 22 dolary za baryłkę – a ich główni klienci, firmy naftowe, wstrzymywali nowe projekty, a niektóre z nich już w toku odkładały. w sposób nieokreślony.

Cios dla spadku światowego zużycia paliw, który następuje w kontekście przejścia na zieloną energię, z datą ważności w wielu krajach, np. samochodów spalinowych. Jednak Engineering udało się zamknąć rok z zyskiem netto w wysokości 13 mln euro i sprzedażą na poziomie 3,521 mln, o 30% niższą niż oczekiwano.

więcej informacji

Miguel Paradias, Dyrektor Zarządzający Técnicas Reunidas, zauważa, że ​​do ropy pozostało jeszcze wiele lat: “Trudno będzie całkowicie wyprzeć ropę transportem drogowym, morskim lub lotniczym. Ponadto, zanim całkowicie zielono energię, zobaczymy rozwój czystych paliwa i przejście na gaz. Naturalny, w którym jesteśmy bardzo aktywni. Istnieje również przemysł petrochemiczny, który będzie się rozwijał, a jego produkty obejmują zarówno składniki aspiryny, jak i tekstylia” – wyjaśnia.

więcej informacji

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2021 r. sytuacja firm paliw kopalnych i ropy naftowej uległa zmianie: cena ropy naftowej wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z najniższymi poziomami w 2020 r., a zużycie benzyny w USA jest na poziomie sprzed pandemii, podobnie jak gazu ziemnego. Podwój koszt. W wyniku tego nowego kontekstu, 4500 inżynierów z personelu Técnicas Reunidas – z łącznej liczby 7500 pracowników – dostrzegło nowe obciążenie pracą. Firma zarobiła 2100 milionów dolarów w pięciu nagrodach, począwszy od zakładu petrochemicznego w Turcji po zakład w Holandii przetwarzający odpady w metanol, a także inny zakład petrochemiczny w Polsce, a także przyznał rosyjskiemu Gazpromowi Neftowi jednostkę zwiększającą produkcję czystych paliw. co do rozszerzenia pracy w zakładach w Indonezji.

Paradinas zauważa, że ​​98% sprzedaży firmy odbywa się poza Hiszpanią z pracownikami 70 narodowości w 16 krajach „i ma to negatywny wpływ na hiszpański sektor przemysłowy, dla którego dokonujemy rocznych zakupów o wartości około 700 milionów euro”. „Jesteśmy przekonani, że fundusze europejskie (Next Generation EU) pozwolą nam również zwiększyć naszą sprzedaż w Hiszpanii, która jest teraz bardzo mała” – dodaje. Firma spodziewa się zdobyć wiele nagród na świecie po dobrym starcie tego roku w wysokości 7500 mln euro.

Dyrektor ds. analiz korporacyjnych w Renta 4, Cesar Sanchez Grandi, wyjaśnia, że ​​firma podejmuje odpowiednie kroki i że jej plan Transforma pozwolił na oszczędności w wysokości 40 milionów euro, które mogłyby być wyższe przy zwiększonej aktywności. „W średnim okresie firma prezentuje bardzo dobre perspektywy po paraliżu COVID-19 z klientem takim jak tankowiec, który w czasach kryzysu przedkłada dywidendy na rzecz akcjonariuszy nad inwestycje” – przekonuje Sanchez-Grandy. Oczywiście ekspert ten ostrzega przed gwałtownym spadkiem stanu gotówki, który na koniec marca osiągnął 63,2 mln euro, w porównaniu do 196,5, w których zamknął się w 2020 roku. Powodem spadku jego pozycji gotówkowej netto (dyskontowanie zadłużenia) jest to, że Técnicas Reunidas zdecydował się zaoszczędzić 100% (103 mln euro) W związku z jednostronną decyzją brytyjskiego MGT Teesside o nagrodzonym projekcie biomasy w 2016 r., co negatywnie wpłynęło na wyniki pierwszego kwartału.

Płynność firmy szacuje się na nieco ponad 800 mln euro, przy zadłużeniu finansowym na poziomie 738,7 mln. Według Joaquína Pérez de Ayala, dyrektora ds. rozwoju korporacyjnego, natura firmy to „nie potrzebujemy inwestycji, ale potrzebujemy linii gwarancji, aby uzyskać dostęp do oferowanych projektów”. W tej nowej fazie wzrostu, jej celem jest „wzmocnienie się finansowo, a także dzięki większym zasobom ludzkim i naszym dostawcom, z którymi dzielimy trudności”. „Ostatnio zdecydowaliśmy się na dywersyfikację naszych kanałów finansowania w kierunku obligacji i weksli własnych” – dodaje.

Jest również przekonany, że poprawa w biznesie przełoży się na wzrost marży na EBITDA (zysk przed odliczeniem odsetek, podatków, amortyzacji). „Obecnie wynosi około 3%, a powinno wynosić 4%, co jest normalne w tym obszarze” – wyjaśnia Perez de Ayala.

Intencją firmy jest ponowne wypłata dywidendy, gdy pozwolą na to wyniki. W lipcu 2018 roku dokonał ostatniej płatności za ten koncept, czemu towarzyszył silny spadek wartości jego akcji. Tak więc Técnicas Reunidas był wart 1192 mln euro na giełdzie trzy lata temu, a obecnie wynosi 589 mln euro.

dekarbonizacja

Antonio Martos, analityk Banco Sabadell, wskazuje, że Técnicas Reunidas zmierza w kierunku projektów dekarbonizacji. „Dobrym tego przykładem jest podpisana niedawno umowa z Repsol na nowe technologie ukierunkowane na dekarbonizację” – mówi Martos. Jak wspomina dyrektor generalny firmy, ta nowa ścieżka pozwala im „zaangażować ośrodki badawcze w celu tworzenia własnych rozwiązań zarówno dla nas, jak i dla osób trzecich”.

Wodór, biopaliwa czy wychwytywanie CO2 otwierają się jako nowe linie biznesowe nie tylko dla przemysłu naftowego, ale także dla innych silnie zanieczyszczających firm, takich jak firmy cementowe czy stalowe. “Dziś wodór jest produkowany z ropy naftowej i gazu, a my pracujemy nad pozyskiwaniem go z wody energią ze źródeł odnawialnych. Gaz jest również niezbędnym składnikiem dekarbonizacji, przy projektach na świecie przekraczających 18 000 mln euro, czyli produkcji zielonego amoniaku , który może być wykorzystany w żegludze lub do produkcji nawozów.Ideą jest zastąpienie zanieczyszczenia na początku procesu przemysłowego lub później, aby wychwycić i zakopać to zanieczyszczenie” – podsumowuje Paradias.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *