Nowe polskie prawo to hańba

Nowe polskie prawo to hańba

Artykuł jest aktualizowany.

Jest to projekt ustawy o zmianie ustawy o postępowaniu administracyjnym, omówiony w środę przez Sejm. Wielu członków społeczności międzynarodowej ma nadzieję na wypełnienie tej luki. Ocaleni z Holokaustu Aby śledzić roszczenia.

Dziś polski parlament uchwalił ustawę zakazującą wywożenia żydowskiego mienia lub zakazującą Holokaustowi wypłaty odszkodowań dla ocalałych i ich potomków. Nie chcę milczeć w obliczu tego prawa. Nie dla systemu” – napisał Yeir Lapid na Twitterze w oświadczeniu na jej temat:

„Nowe polskie prawo to hańba”

I izraelski minister spraw zagranicznych Yair Lapid wydał oświadczenie w tej sprawie. Żadne prawo nie zmieni historii. Nowe polskie prawo byłoby hańbą i poważnie zaszkodziłoby stosunkom między oboma krajami. Izrael zostanie wzniesiony jako mur obronny w celu ochrony pamięci o Holokauście oraz honoru i własności ocalałych z Holokaustu”. Napisane przez szefa izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

„Polska wie, co należy zrobić”, powiedział Jair Lapid. Szef izraelskiego MSZ podkreślił, że „ochrona pamięci o Holokauście, ochrona praw ocalałych z Holokaustu oraz przywracanie mienia żydowskiego z okresu Holokaustu są istotnymi elementami jego istnienia i definicji”. Tożsamość Państwa Izrael. „

„obowiązek moralny” i „krok niezrozumiały”

„Jest to moralny i historyczny obowiązek, który wszyscy niesiemy z dumą” – oświadczył Yer Lapid, zwracając uwagę na przyjęcie Deklaracji Teresy w 2009 r., która wzywała wszystkie narody do odzyskania żydowskiego mienia zagrabionego podczas Holokaustu. Izrael oczekuje, że te kraje będą działać zgodnie z tą polityką. Szef izraelskiego MSZ podkreślił, że zaprzeczenie przez Polskę tego oświadczenia jest bardzo niepokojące i niebezpieczne.

„Polskie prawo, które skutecznie zabrania przekazywania mienia Żydom lub rekompensat dla osób, które przeżyły Holokaust i ich potomków, jest rażącą niesprawiedliwością i hańbą, które od wieków narusza prawa ocalałych z Holokaustu oraz ich potomków i prawnuków ze społeczności żydowskich” – powiedział Jair Lapidt.

„Aktywnie staramy się zapobiec zwrotowi mienia, które naziści (i ich pomocnicy) ukradli Żydom… zanim zostaną zwrócone ich właścicielom” – powiedział.

Ambasada Izraela w Warszawie również opublikowała na Twitterze oświadczenie izraelskiego ministra spraw zagranicznych:

Złożony proces. Amerykańska interwencja dyplomatyczna.

Bex Aliu, amerykański charge d’affaires odpowiedzialny za dyplomację amerykańską w Polsce, interweniował w sprawie. Według gazety „Genie Gazeta Prawna” działania ambasadora zostały uznane przez polskie władze za niedopuszczalne.

„Chciałbym wyrazić moje głębokie zaniepokojenie, że jeśli ustawa zostanie uchwalona, ​​Holokaust wyrządzi nieodwracalną krzywdę ocalałym i ich rodzinom” – napisała w liście Bex Aliu.

Rozumiemy, że ustawa ta nie odzyska skutecznie majątku utraconego podczas Holokaustu i komunizmu. W tym przypadku Żydzi i osoby pochodzenia żydowskiego nic nie dostaną” – napisał, powołując się na prawo szariatu.

Co jest aktywne?

Specjalna Strefa Ekonomiczna uchwaliła nowelizację zasady o uznaniu nieważnej decyzji administracyjnej ze względu na „poważne naruszenie prawa”, niezależnie od terminu, na jaki została wydana. Zgodnie z nowelizacją decyzja nie może być kontynuowana po 30 latach.

Reforma ta wynikała z konieczności zreformowania ustawy o orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, która obowiązywała sześć lat wcześniej. 12 maja 2015 r. Sąd Konstytucyjny orzekł, że w świetle obowiązujących przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego niemożliwe jest stwierdzenie niekonstytucyjności decyzji opublikowanej z rażącym naruszeniem prawa nawet kilkadziesiąt lat po tej decyzji.

W związku z powyższym nowelizacja stanowi, że przedmiotowa decyzja nie będzie uprawniona, jeżeli „od dnia jej wydania lub publikacji upłynęło 10 lat, co wywołało nieodwracalne skutki prawne”. Ale w takim przypadku można stwierdzić, że decyzja ta została wydana z naruszeniem prawa. Z drugiej strony, jeśli upłynęło 30 lat od daty wydania lub opublikowania decyzji, nie zostaną podjęte żadne działania w celu uchylenia decyzji.

Postanowienia nowych Warunków będą stosowane zgodnie z Umową Przejściową Zmiany w odniesieniu do spraw administracyjnych niezakończonych przed datą wejścia w życie Zmiany. W przeciwieństwie do tego, wszelkie działania rozpoczęte 30 lat po dacie wydania lub oświadczenia o wypowiedzeniu i niekompletne przed datą wejścia w życie zmiany zostaną zakończone zgodnie z prawem, a modyfikacja ma wejść w życie 30 dni po oświadczeniu.

Cieszymy się, że jesteś z nami. Zapisz się do newslettera Onetu, aby otrzymywać od nas najcenniejsze treści

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *