Nowe protesty i sugestie obwiniania Francji za reformę emerytalną

Z obwodnicą Paryża odciętą na pół godziny, szkołami średnimi zablokowanymi, piętrzącymi się 10 000 ton śmieci w stolicy lub inwazją kolei w Bordeaux (południowy zachód) i Tulon (południowy wschód), Francuzi zdobyli niezadowolenie wielu. Formularze. Przepraszamy za to ogłoszenie. [del gobierno] jak zniewaga. Nie mieli od nas wiadomości od tygodni. Ponad 2000 osób demonstrowało w piątek, powiedział AFP Philippe Melin, nauczyciel szkoły średniej w Rennes (na zachodzie).

Dzień wcześniej liberalny prezydent Emmanuel Macron zdecydował się przyjąć swoją reformę, nie poddając jej pod głosowanie posłów, w obawie przed porażką w parlamencie, w ramach mechanizmu prawnego: kontrowersyjnego art. 49 ust. 3 Konstytucji. Jej celem jest przesunięcie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat do 2030 r. i przesunięcie do 2027 r. wymogu składkowania przez 43 lata (a nie 42 jak teraz), aby otrzymać pełną emeryturę. Według sondaży, dwóch na trzech Francuzów jest przeciw. Aby temu zapobiec, opozycja złożyła dwa wnioski o wotum nieufności: jeden z niezależnego ugrupowania LIOT, drugi ze skrajnej prawicy. Jeśli przynajmniej jeden – co jest skomplikowane – zostanie zatwierdzony, rząd i reforma premier Elizabeth Bourne upadnie.

„eksplozja społeczna”

Rząd jest pod presją. Dla obserwatorów zastosowanie art. 49 ust. 3 było „porażką” i symbolizowało „słabość” Macrona, który ryzykuje tą reformą swoją zdolność do działania podczas drugiej kadencji. „Prezydent może ratować meble, ogłaszając zniesienie prawa po tak niedemokratycznym przyjęciu. Ale słuchanie Francuzów jest do niego niepodobne” – czytamy we wstępniaku lewicowego dziennika „Wyzwolenie”.

Na razie decyzja wywołała odzew na ulicach, które w ostatnich dniach traciły impet po największym proteście przeciwko reformie społecznej od trzech dekad z udziałem od 1,28 do 3,5 miliona demonstrantów, który odbył się 7 marca na wezwanie związków zawodowych. Ci „obawiają się”, że ruch społeczny ich wyprzedzi i ulegnie radykalizacji – powiedział AFP Cyril Chapnier, przewodniczący CFTC, przypominając, że już ostrzegali rząd, że jeśli nie posłucha i nie użyje 49,3, będzie „ryzyko eksplozja społeczna”.

Tysiące ludzi zgromadziło się ponownie w piątkowe popołudnie na Place de la Concorde w Paryżu, gdzie w przededniu zajść, które doprowadziły do ​​aresztowania 61 osób, doszło. Niektóre grupy rzucały butelkami i fajerwerkami w siły bezpieczeństwa, które odpowiedziały gazem łzawiącym, aby oczyścić miejsce, w którym płonął ogień. W Lyonie (środkowy wschód) demonstranci weszli do ratusza i próbowali go podpalić, zanim policja ugasiła pożar i aresztowała 36 osób, według prefektury. Czwartkowe incydenty doprowadziły do ​​310 aresztowań.

W oczekiwaniu na nowy dzień masowych protestów, do których wzywają związki w najbliższy czwartek, przywódca lewicy Jean-Luc Melenchon wezwał do „spontanicznej mobilizacji”. Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin ostrzegł, że nie pozwoli im ani na „chaos”. Sektor energetyczny, który był awangardą dziesięciodniowych, przedłużalnych strajków, zintensyfikował puls. Strajkujący zagrozili zamknięciem dwóch rafinerii do poniedziałku. Władze zaleciły odwołanie 30% lotów na lotnisku Barisan-Orly w poniedziałek, o 10% więcej niż w tym tygodniu.

Wnioski o wotum nieufności –

Po 49,3 premier wyglądał bardzo słabo, od miesięcy broniąc dialogu z opozycją w dążeniu do uzgodnienia reformy mającej na celu zrównoważenie funduszu emerytalnego. „Naszym zadaniem jest dalsze rządzenie” – powiedział rzecznik władzy wykonawczej, Olivier Ferrand. Według źródeł parlamentarnych w poniedziałek po południu rząd otrzyma dwa wnioski o wotum nieufności. Głos oddany przez LIOT może uzyskać maksymalne poparcie, ale nie osiągnie 30 z 287 głosów potrzebnych do obalenia rządu i reformy.

Lewicowy Front Nubijski, skrajnie prawicowa grupa Marine Le Pen i posłowie partii Leute będą głosować na prawicową opozycyjną partię Los Republianos, która wynegocjowała reformę z partią rządzącą pomimo odmowy około dwudziestu deputowanych dysydentów. W tym kontekście Macron został ponownie wybrany w kwietniu do 2027 r., Na którego propozycja nie miała wpływu, grożąc nawet rozwiązaniem Zgromadzenia, gdyby jego reformy zostały ostatecznie obalone. Według sondaży skrajna prawica jest beneficjentem awansu wyborczego.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *