Nowy film Agnieszki Holland spotyka się z ostrą krytyką polskiego rządu

Nowy film Agnieszki Holland spotyka się z ostrą krytyką polskiego rządu
Polska reżyserka Agnieszka Holland odbiera Nagrodę Specjalną Jury za film „Zielona granica” na 80. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji (fot. EFE/EPA/ETTORE FERRARI)

Premiera filmu Zielona granica W polskich kinach wywołał falę krytyki ze strony rządu i wywołał demonstracje w różnych miastach kraju. Film reżyseruje Agnieszki Holenderwywołał kontrowersje, poruszając historię rozgrywającą się na granicy polsko-białoruskiej, gdzie polscy żołnierze i policjanci przyjmują łapówki i brutalnie traktują migrantów.

Premier Polski, Mateusz MorawieckiSwoje oburzenie wyraził za pośrednictwem klipu wideo, który umieścił w mediach społecznościowych, w którym stwierdził, że jest „bardzo zły, że pani Hollande w ten sposób zniesławia polski mundur i że okazuje brak szacunku (…) tak, jakby to zrobiła To.” Nie wie, co się wokół niego dzieje, jakby o tym nie wiedział (Prezydent Rosji Władimir Putin I (Aleksander) Łukaszenka „Wykorzystują nielegalnych imigrantów, a w Europie w jednej chwili może pogrążyć się chaos”.

Partia rządząca Polską jest konserwatywna i nacjonalistyczna Prawo i sprawiedliwośćOpublikował także film wyborczy, w którym wyraźnie poświęcono atak na reżysera, którego określił jako osobę postępującą „zgodnie z… Donalda Tuska”, szef polskiej opozycji, aby „odwrócić uwagę od przymusowego transferu migrantów” narzuconego przez Brukselę.

Zwiastun filmu „Zielone granice” w reżyserii Agnieszki Holland

W kilku miastach w Polsce, m.in. w Warszawie i Polsce, odbyły się demonstracje w proteście przeciwko pokazowi filmu, który został już usunięty z billboardu jednego z podstolicznych kin, a dziś przed stolicą odbywają się zgromadzenia. kino. Drzwi kina Kto wypuści film?

Rzecznik polskiego zarządu poinformował w środę, że zanim film trafi do kin komercyjnych, należy wyświetlić przygotowany przez rząd film, który ma przypominać widzom, że… Zielona granica Jest to dzieło fikcji.

Film, który zdobył nagrodę Nagroda Specjalna Jury W najnowszej wersji Festiwal Filmowy w WenecjiPorównał to polski Minister Sprawiedliwości, Zbigniewa ZiobroZ propagandą nazistowską, co skłoniło Holandię do ogłoszenia pozwu przeciwko niemu. „Oczywiście, ponieważ jest to delikatna kwestia, spodziewałem się wrogości, ale nie kampanii nienawiści na taką skalę” – powiedział prasie. Agnieszki Holender. Jego ojciec był Żydem, a oboje rodzice zginęli w Holokauście. Jego matka była katoliczką i brała udział w polskim ruchu oporu przeciwko okupacji hitlerowskiej.

prezydent Andrzeja Dudy Wrócił do tematu nazistowskiego, mówiąc, że niektórzy strażnicy graniczni potwierdzili swoją odmowę obejrzenia filmu, używając sformułowania z czasów II wojny światowej: „W kinie siedzą tylko świnie”. Wyrażenie to odnosi się do osób, które w czasie okupacji niemieckiej w Polsce chodziły do ​​kin, aby obejrzeć nazistowską propagandę.

Premier Mateusz Morawiecki oświadczył, że „pani Hollande dyskredytuje polskie mundury” (Fot. Europe Press/Contact/Damian Burzykowski)

Zielona granica Zwraca uwagę na tragedię migracyjną, która rozegrała się na „zielonej granicy” bagien i lasów pomiędzy Białorusią a Polską.. Fabuła ukazuje splatające się losy polskiego działacza, młodego polskiego funkcjonariusza straży granicznej i syryjskiej rodziny.

Reżyserka powiedziała, że ​​jej film ma na celu ukazanie problemu imigracji z różnych perspektyw, w tym „wspaniałych Polaków, którzy pomimo zagrożeń pomagają innym”. „Nasz film jest próbą oddania głosu tym, którzy głosu nie mają. Problem migracji będzie się pogłębiał i wkrótce dotknie każdego z nas. Tymczasem w Polsce jest on prezentowany jednostronnie, wyłącznie z perspektywy władzy propagandę, której interesuje tylko jedno: zastraszanie.” Nasza społeczność.

Ona i producent Marcin Wierzchosławski wydali oświadczenie w tej sprawie Zielona granica Pokazuje, że wszyscy ludzie, czy to umundurowani funkcjonariusze, uchodźcy czy żołnierze pomocniczy, mogą zachować się na różne sposoby w różnych sytuacjach. Stwierdzili, że pozwala uniknąć „czarno-białej propagandy” otaczającej imigrację. Holland i Wierchosławski oświadczyli także, że niektóre media ukradły, zmieniły i wyemitowały fragmenty filmu, aby wywrzeć na nim zniekształcony obraz, i sprzeciwiają się takim manipulacjom.

W Polsce 15 października odbędą się wybory krajowe. Partia jest u władzy Prawo i sprawiedliwośćPartia Kaczyńskiego stara się o trzecią kadencję, podkreślając swoją politykę antyimigracyjną. Reputację rządu, który powstrzymuje migrantów przed wjazdem do kraju, nadszarpnęła afera oszustwa, która rzekomo dotyczyła wydawania wiz polskim konsulatom w Azji i Afryce w zamian za łapówki.

Na podstawie informacji z EFE i AP

Stwierdził, że porównanie do propagandy nazistowskiej jest obraźliwe, biorąc pod uwagę cierpienia Polski podczas okupacji podczas II wojny światowej i pochodzenie jego rodziny.

Hollande powiedział, że czuł się, jakby był świadkiem „skoordynowanej kampanii nienawiści i podżegania”, co przypomniało mu rok 1968, kiedy polski reżim komunistyczny rozpoczął kampanię antysemicką, obejmującą tłumienie wolności artystycznej.

„Przypomina mi to też makartyzm i epokę stalinowską. To jest bardzo niebezpieczne” – powiedział w komentarzu dziennikowi „Rzeczpospolita”.

źródło: Efi

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *