Nowy kierunek eksportu kierowany przez rząd

Dzięki wymianie między liderami argentyńskimi i senegalskimi okazało się, że istnieją namacalne możliwości zwiększenia eksportu argentyńskiego w sektorach wody i urządzeń sanitarnych, biotechnologii, genetyki roślin i zwierząt, weterynarii, przemyśle spożywczym, maszynach rolniczych i produkcji pasz, m.in. inni. Aby przyspieszyć te wysiłki, w Darcar odbędzie się forum biznesowe z dużą delegacją argentyńską.

„Senegal może stać się głównym graczem dla argentyńskich firm w eksporcie swoich produktów do Afryki Zachodniej” – powiedziały Ambeto źródła w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W tym sensie wyjaśnili: „Senegal należy do Wspólnoty Gospodarczej Afryki Zachodniej (ECOWAS), a port w Dakarze jest częścią korytarza logistycznego, który zapewnia dostęp do rynku ponad 1300 milionów konsumentów”.

Dane dotyczące handlu binarnego są zachęcające. Nasz kraj odnotował 99% wzrost eksportu w latach 2020-2021. Następnie, w okresie styczeń-czerwiec 2022 r., wyeksportowano 152 mln USD, co stanowi 106% wzrost w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Ponadto gospodarka senegalska przechodzi okres wzrostu, w którym od 2012 r. odnotowano roczny wzrost PKB o około 6%, co powoduje uzależnienie od importu w celu zaspokojenia rosnącego popytu wewnętrznego.

Ze swojej strony kraj afrykański dąży do umocnienia swojej pozycji jako centrum dystrybucyjnego dla całego regionu poprzez tworzenie specjalnych stref ekonomicznych. Niektóre z realizowanych projektów to biegun rozwoju Diamnadio, dwa nowe terminale portowe, nowe lotnisko, regionalny pociąg ekspresowy i sieć autostrad. We wdrażaniu tych inicjatyw Senegal polega na wsparciu międzynarodowych organizacji finansowych, takich jak Afrykański Bank Rozwoju i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

„Moment szansy”

Chaos w łańcuchach dostaw stworzony przez Covid-19 i wojna między Rosją a Ukrainą spowodowały chaos w gospodarkach światowych, ale otworzyły również możliwości dla tych dostawców, którzy mogą udowodnić, że są wiarygodni. Nowa scena międzynarodowa zaskakuje nawet argentyńskie MŚP, które uczestniczą w międzynarodowych targach i powracają z obszernymi listami potencjalnych klientów.

W zeszłym tygodniu we Frankfurcie odbyła się najważniejsza na świecie wystawa części samochodowych Automechanika. Wśród innych argentyńskich firm wzięła udział Taller Baigorria, spółka zależna sektora obróbki metali zainstalowana w prowincji Tres de Febrero. „Wszyscy, którzy przyszli na stoisko, wyrazili chęć zakupu. Nawet klient z USA oczekiwał, że wyślemy czterokrotne zwiększenie wolumenu zamówienia. Zaangażowanie było bardzo obiecujące” – powiedziała Rita Cosentino, szefowa firmy.

W podobny sposób powiedział, że większość jego klientów ograniczyła swoich dostawców i teraz będą kupować tylko od „zaufanych” dostawców. W przemyśle metalowym ceny europejskie wzrosły w ciągu ostatniego roku o ponad 60%, co otwiera przed argentyńskimi firmami drzwi do konkurowania swoimi cenami w celu rozwijania nowych interesów. „Jedziemy na sprzedaż do Niemiec, Białorusi, Hiszpanii i Polski, to czas szansy” – podsumował prezes Thaler Baiguria.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.