Nowy system płatności na Kubie

Od 13 marca banki kubańskie akceptują Karta MIRwyemitowany w Rosji, który umożliwia wypłatę pieniędzy i wymianę rubli na kubańskie peso, co sprzyja transakcjom dokonywanym przez turystów lub biznesmenów z eurazjatyckiego kraju na wyspie.

Ten system płatności stanowi wyzwanie dla embarga karnego nałożonego przez Stany Zjednoczone na Kubę od ponad sześciu dekad, ponieważ ustanawia powiązania między instytucjami finansowymi obu krajów, w tym stronami trzecimi korzystającymi z tych bramek.

A rosyjska agencja Sputnik powołując się w ostatnich dniach na ambasadora w Hawanie Andrieja Guskowa, który przedstawił te argumenty, dodał, że wdrożenie tego systemu powinno pozytywnie wpłynąć na zwiększenie napływu rosyjskich turystów na wyspę.

Podobnie profesor Luis Rene Fernandez Tapio, badacz z Międzynarodowego Centrum Badań Ekonomicznych Uniwersytetu w Hawanie, ocenia, że ​​„jest to kontrybucja do bilansu płatniczego, a wraz z nią kraj może importować towary z kraju eurazjatyckiego i usługi ” oprócz ochrony dwustronnego połączenia przed negatywnymi skutkami blokady.

Dla Fernandeza Tapio to także okno, które pomaga przełamać bezpośrednie i pośrednie skutki wojny gospodarczej prowadzonej przeciwko Rosji poprzez zachodnie sankcje, które zabraniają importu i eksportu towarów, usług i technologii.

Kubański ekspert wyjaśnił, że system płatności MIR stanowi krok od systemu Swift i wolałby zintegrować Kubę z metodą transakcyjną, gdy zostanie ona upubliczniona, niezależnie od tego, czy będzie to w krajach Brics (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) ) lub innych alternatywnych mechanizmów stworzonych w celu ucieczki przed dominacją dolara i jego systemu Pełen jednostronnych, przymusowych środków ekonomicznych, nielegalnych z jakiegokolwiek punktu widzenia i naruszających prawa człowieka. (ALH)

/BabciaWyświetlenia po:
186

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *