Obawy o recesję zmierzają w kierunku nowych globalnych motorów wzrostu

Obawy o recesję zmierzają w kierunku nowych globalnych motorów wzrostu

Bloomberg – Gdy panika inflacyjna ustępuje miejsca obawom przed globalną recesją, inwestorzy z rynków wschodzących również skręcają w róg: teraz Preferują kraje, w których stopy procentowe pozostają niskie.

Inwestorzy odeszli Obligacje krajowe Indonezji i Tajlandii, gdzie stopy referencyjne oscylowały wokół rekordowo niskich poziomów, które zostały obcięte podczas głębokiej pandemii. To samo stało się z zadłużeniem Indii, gdzie bank centralny dokonał tylko jednej podwyżki.

Jest to zwrot z pierwszych kilku miesięcy roku, kiedy niskooprocentowane obligacje zostały wycofane na rzecz długów takich krajów jak Brazylia i Chile, co zapoczątkowało globalny cykl zacieśniania.

Jednak w ostatnich tygodniach obawy o recesję zastąpiły obawy dotyczące cen, mimo że inflacja nadal powoduje ból od Sri Lanki po Argentynę, Wyższe stopy procentowe nie są już postrzegane jako zaleta. Można to nawet uznać za wadę, gdy inflacja i wzrost są niskie.

powiedział Sebastien Barbie, szef działu badań rynków wschodzących w Credit Agricole CIB. Kraje, które już kilka miesięcy temu miały wysoką inflację, miały mniej możliwości utrzymywania niskich stóp procentowych.

Oczywiście, podczas gdy niektóre kraje skorzystają na skupieniu inwestorów na wzroście, inne będą wyglądać na słabsze. Obrót długiem państwowym na rynkach wschodzących na poziomie trudności wynosi 237 miliardów dolarówwedług danych zebranych przez Bloomberg.

Masowe niewypłacalność Sri Lanki – która jest w trakcie negocjacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i ma mieć nowego premiera i nowego prezydenta – wzbudziła obawy o możliwość większej liczby niewypłacalności.

Jednak według Bloomberg Index, Azja Środkowa i region Azji i Pacyfiku to jedyne dwa regiony na rynkach wschodzących, które przyniosły w tym miesiącu dodatnie stopy zwrotu inwestorom w obligacje w walucie lokalnej. Najgorsze wyniki są w Ameryce Łacińskiej i Europie Wschodniej.

Spośród ośmiu krajów azjatyckich uwzględnionych w indeksie zadłużenia na krajowych rynkach wschodzących Bloomberg, dwa jeszcze nie zaczęły podnosić stóp procentowych, podczas gdy pozostałe nie wzrosły o więcej niż 90 punktów bazowych od początku cyklu zaostrzania. Jedynym wyjątkiem jest Korea Południowa, która podniosła stopy procentowe o 135 punktów bazowych.

w międzyczasie, Wszystkie kraje Ameryki Łacińskiej uwzględnione w indeksie zwiększyły koszty finansowania zewnętrznego, przy czym Chile i Brazylia zwiększyły odpowiednio 850 i 1125 punktów bazowych w bieżącym cyklu.. W Europie Wschodniej Polska zaostrzyła się o 640 punktów bazowych. Pojawiły się również apele, by banki centralne działały bardziej agresywnie, aby wspierać waluty i chronić je przed inflacją.

Razia Khan, szef badań w Standard Chartered Bank w Londynie, powiedział: „Biorąc pod uwagę dowody na to, że inflacja w USA pozostaje wysoka i jest jasne, że Rezerwa Federalna będzie musiała agresywnie zacieśnić politykę kraje byłyby mniej ważne”. . „Obawy o rozwój odgrywają rolę na większą skalę”.

Oczekuje się, że Indie wzrosną w tym roku o 8,7%, według sondażu Bloomberga, a bank centralny dokonał pierwszego wzrostu w cyklu zaledwie trzy miesiące temu. Tymczasem ekonomiści widzą PKB Indonezji na poziomie 5,2% w 2022 r. Politycy potwierdzili swoje zobowiązanie do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie 3,5%.

Stanowi to wyraźny kontrast z Chile i RPA, gdzie wzrost gospodarczy może osiągnąć w tym roku 2,1%. Według tego samego badania w Brazylii gospodarka wzrośnie o zaledwie 1,3%.

„Region Azji jest obecnie bardzo interesujący” – powiedziała Valerie Ho, menedżer portfela w DoubleLine Group w Los Angeles. Asia jest bardziej zdystansowana i zachowuje się trochę lepiej w tych odcinkach. Ponadto nie widzieliście presji cenowej w Ameryce Łacińskiej i Europie Środkowo-Wschodniej”.

Może Cię zainteresować:

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *