Obejrzyj na Netflix: Referencje życia i dialog międzypokoleniowy

„Dla mnie ważne jest dzisiaj dla przyszłości ludzkości, aby młodzi ludzie rozmawiali ze starszymi ludźmi” – mówi papież Franciszek w czteroczęściowym serialu dokumentalnym, który jest dziś pokazywany na Netflix po raz pierwszy. Seria zatytułowana „Stories of a Generation with Pope Francis” obejmuje 18 historii osób powyżej 70. roku życia z całego świata, z którymi przeprowadzono wywiady z filmowcami poniżej 30 roku życia.

Dokument, który miał swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Rzymie w październiku zeszłego roku, podzielony jest na cztery odcinki zatytułowane: „Miłość”, „Sny”, „Walka” i „Praca”. Wśród uczestników są takie postaci, jak amerykański reżyser Martin Scorsese i naukowiec Jane Goodall.

Seria oparta jest na książce „Dzielenie się mądrością czasu” wydanej przez Papieża Franciszka w 2018 roku. Tekst narodził się w celu nawiązania dialogu międzypokoleniowego w świetle Synodu Biskupów „Młodość, wiara i wyróżnienie zawodowe”, obchodzony w tym samym roku. Jorge Bergoglio jest w nim po prostu kolejnym starcem i oprócz wstępu pisze swoją historię i swoje przemyślenia. Wszystko to jest posłuszne jego pragnieniu nawiązania dialogu między młodymi a starymi.

inspirująca fraza

Pomysł na książkę narodził się, gdy Papież rozważał słowa Joela 3.1 w Biblii: „Wyleję mojego Ducha na każdego człowieka. Twoi synowie i córki będą prorokować, starzy będą mieć marzenia, a młodzi będą widzieć wizje”.

Podczas prezentacji tomu Papież odpowiadał na pytania młodzieży o drogę do szczęścia. Odpowiedział: „Ręce wyciągnięte i otwarte, w drodze na próbę, otwarte dłonie, by przytulać, otrzymywać i dawać. Miłość do dawania to coś więcej niż akceptacja. Szczęście jest w służbie”.

W obliczu pytań o przemoc, dramat uchodźców i konflikty zbrojne Francisco zwrócił uwagę, że młodzi ludzie nie przeżyli wojny, w której zginęły miliony ludzi. Powiedział, że po drugiej wojnie mieszkał w Buenos Aires. Widział przybycie włoskich, polskich i niemieckich emigrantów, którzy opowiadali o swoich smutnych doświadczeniach i uważali, że młodzi ludzie powinni poznać wyniki obu wojen. „Skarb do tworzenia sumień, aby nie popełnić tego samego błędu, co w Niemczech z Hitlerem, kiedy sieje on nienawiść – powiedział – Zdarza się to również wśród religii, protestantów i katolików. A po pięćdziesięciu latach sieją gesty przyjaźni. Sianie nienawiści jest również łatwe w sąsiedztwie”.

Schronienie i integracja

Papież zadał sobie pytanie: „Co mam zrobić, gdy widzę cmentarz na Morzu Śródziemnym?” A oni odpowiedzieli: „Cierpię, modlę się i mówię. Cierpienia w obliczu III wojny światowej nie wolno akceptować w kawałkach. Brakuje człowieczeństwa. Przyjmowanie imigranta jest biblijne. jest dziełem imigrantów. Trzeba to przyjąć z zadowoleniem, ale najważniejsza jest integracja” .

Otrzymał również pytanie od reżysera Martina Scorsese: „Jak możemy pomóc kościołowi przetrwać huragan, przez który przechodzimy?” Francisco odpowiedział, że zimne okrucieństwo pojawia się teraz wyraźniej w rachunkach, aby zniszczyć drugiego. Podkreślił, że „jedną z form okrucieństwa są tortury, które są codzienne i wydają się naturalne, nikt o nich nie mówi i jest to niszczenie godności człowieka. Tortura to policzek. Jest to obraza godności. naszej kulturze, której nie możemy zaprzeczyć. Mądrość płaczu w obliczu tej przemocy.” , w obliczu zagłady ludzkości płacz jest ludzki i chrześcijański, ponieważ płacz zmiękcza serce, jest źródłem inspiracji. Podziel się doświadczenie ze współczuciem dla młodych, nie potępiajcie młodych, bo młodzi nie powinni potępiać starych, to współczucie w przekazywaniu wartości, bliskość czyni cuda, niestosowanie przemocy, a czułość, małe cnoty ludzkie zdolne do pozostawienia za sobą najtrudniejszych zmagań … Bliskość cierpiących, z problemami, z młodymi i starymi. Doświadczenie przemija i dojrzewa, młodzi, my i ludzkość.”


Ta uwaga dotyczy treści premium i jest przeznaczona wyłącznie dla subskrybentów.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *