„Obywatele powinni mieć swobodę decydowania, co zrobić ze swoimi danymi w chmurze”

Powiązane wiadomości

Ostatnie dwa lata pokazały, że społeczeństwo polega na coraz większym stopniu przemysł chmurowy i przechowywanie danych. Ogromna dzienna aktywność cyfrowa może spaść w ciągu kilku sekund z powodu awarii jednego z tych centrów rozmieszczonych na całym świecie, jak to miało miejsce kilka dni temu w Hiszpanii z powodu awarii jednego z centrów danych Google.

Jakby tego było mało, ta ogromna odpowiedzialność spoczywa na kilku gigantach technologicznych, którzy dzielą dużą część tortu. Według firmy analitycznej Gartner w branży rozpoczęła się debata na temat tego, jak zbudować rynek. Dostaniesz 480 000 milionów dolarów z całego świata.

Michelle Boleyn, dyrektor generalny OVH Cloud, jeden z głosów wzywających do zrównoważonej, bezpiecznej i przejrzystej chmury. Dyrektor francuskiej firmy rozmawiał z EL ESPAÑOL-Omicrono o głównych aspektach, na które należy odpowiedzieć w tym sektorze: „Europa musi być mistrzami w IT, musimy rozwijać przemysł, musimy być samowystarczalni”.

Czego potrzeba, aby więcej firm dołączyło do chmury w Hiszpanii i Europie?

Użytkownicy są coraz bardziej niezdecydowani, na przykład podczas pandemii pojawiło się wiele kontrowersji dotyczących danych o szczepionkach. Aby przekonać firmy, organizacje publiczne i prywatne oraz obywateli, musimy przywrócić zaufanie, a do tego chmura musi być otwarta, odwracalna i przejrzysta.

Żeby dać przykład, we Francji Nagle odkrył, że Heath Data Hub, system danych zdrowotnych dla każdego obywatela, był przechowywany przez Microsoft w USA, nawet we Francji czy Amsterdamie. Nie było przejrzystości i krok po kroku odkryli, że wszystkie dane dotyczące zdrowia podlegają prawu USA i nie są zgodne z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO).

Wierzymy, że przyszłość chmury powinna być otwarta, odwracalna i przejrzysta, i myślę, że wprowadzenie regulacji może pomóc.

Firmy są zaniepokojone wynikami, jakie mogą osiągnąć w chmurze oraz tym, jak wpłynie to na ich bezpieczeństwo, dane i gospodarkę. Jeśli nie masz kontroli, możesz wybrać, co chcesz zrobić. Dlatego uważamy, że przyszłość chmury powinna być otwarta, odwracalna i przejrzysta, i myślę, że regulacje mogą w tym pomóc.

Mam nadzieję, że Europa będzie bardziej asertywna i nie pozwoli wielkim korporacjom, które mają tendencję do monopolizowania, na narzucanie swoich zasad. W Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Rosji i innych krajach obowiązują przepisy, ale nie tutaj, co jest zaskakujące, ponieważ wiadomo, że wszystko regulujemy.

Firma jest jednym z 22 członków założycieli europejskiej inicjatywy Gaia-X. Na czym musi się skupić UE, aby regulować chmurę?

Zaczęły pojawiać się obawy, że rynek stanie się monopolem. 60%, 70% danych przechowywanych w Europie jest w rękach zaledwie trzech graczy. Nie mówię tego, to dane zebrane przez firmę Gartner opublikowały artykuł stwierdzający, że istnieje ryzyko, że dostawcy rozwiązań chmurowych nie wywiążą się ze swoich zobowiązań dotyczących otwartych i odpornych usług.

Oczywiście istnieją strategie przyciągania klientów do serwerów za pomocą taktyk cenowych i prawnych, co wyjaśniono w tym artykule Gartnera. Jest też problem zbyt wysokich cen. Jest to problem we Francji, Włoszech i Niemczech, ale zaskakująco nie w Polsce czy Hiszpanii na tym samym poziomie.

Pandemia obszernie wykazała wpływ danych na poziom geopolityczny, gospodarczy i moralny.

Pandemia odsłoniła wierzchołek góry lodowej, a ta rzeczywistość intensywnie pokazała wpływ tych danych na poziom geopolityczny, gospodarczy i moralny. Dlatego ważne jest, aby każdy obywatel czy biznesmen zrozumiał, że nie może ignorować tego, co dzieje się w cyfrowym świecie, jest to nie mniej ważne niż ekonomia czy energia.

Wszyscy będziemy uczestniczyć w tej dyskusji i wszyscy będziemy uczestniczyć w cyfrowym świecie, w cyfryzacji pracy i danych. Ale nie widzę, żeby świat biznesu i polityki był całkowicie przekonany, że rozumieją, że cyfryzacja stała się ważnym aspektem naszego życia osobistego i biznesowego.

Dostawcy usług powinni oferować rozwiązania, aby użytkownicy mieli najlepszy scenariusz i możliwość stworzenia bardziej wydajnej i natywnej chmury. Myślę, że to dopiero początek historii.

Na tym początku pojawiają się również nowe zagrożenia. Jak radzimy sobie z narastającą falą cyberataków?

Ten temat jest przykładem tego, jak cyfrowa transformacja wpływa na nasze życie. Firmy są atakowane, zbanowane, a czasem ogłaszane przez bankructwo z powodu ataków na cyberbezpieczeństwo. Pamiętam skutki ataku na Rezerwę Federalną USA, to jest główne zagrożenie dla systemu finansowego.

My, jak wszyscy, codziennie jesteśmy atakowani. Właśnie dlatego zainwestowaliśmy tak dużo pieniędzy, integrując to, co uważamy za najlepsze rozwiązania, aby chronić siebie i pomagać naszym klientom chronić się. Jesteśmy bardzo dumni, że uzyskaliśmy wszystkie poziomy certyfikacji w Europie.

W branży zaleca się również bardziej zrównoważony rozwój, OVH Cloud chce osiągnąć zerową emisję netto do 2030 roku. Jak zamierzasz to osiągnąć?

Cóż, dla nas zrównoważony rozwój był w naszym DNA od dawna. W OVH Cloud używamy technologii chłodzenia wodą od 2003 roku. Jest to unikalny system na świecie, w którym do procesora wkładamy dużo miedzi, aby odprowadzać ciepło i nie używamy powietrza do chłodzenia. Centra danych w Polsce już korzystają z tego systemu nad wodą i wymagają o 30% mniej energii. Dodatkowo potrzebujemy 10 razy mniej wody dzięki wydajności z jaką chłodzony jest procesor.

Chcemy dać naszym klientom możliwość poznania własnego śladu węglowego.

Z tego powodu dysponujemy najlepszymi w branży danymi PUE (efektywności energetycznej). Zużywamy więc mniej energii, ale 79% tej energii na całym świecie pochodzi ze źródeł odnawialnych.

Z drugiej strony chcemy dać naszym klientom możliwość poznania własnego śladu węglowego. Współpracujemy z firmami badawczymi, aby dostarczać w czasie rzeczywistym wskaźniki śladu węglowego i zużycia energii naszych klientów, aby mogli dostosować swoje obciążenie pracą i maksymalnie zminimalizować wpływ.

Wreszcie wprowadziliśmy nową wersję próbną systemu hydro-chłodzenia, który umożliwia zmniejszenie zużycia energii i poprawę zrównoważonego rozwoju.

Może Ci się spodobać…

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *