Ocenzurowany festiwal filmowy pokazujący filmy o prawach człowieka w Limie

Ta treść została opublikowana 18 marca 2023 r. – 00:12
minuty

Lima, 17 marca (EFE). Dziewiąta edycja Censored Film Festival zostanie zaprezentowana w Limie w dniach 18-25 marca podczas pokazu ponad 40 filmów o prawach człowieka, a także innych działań artystycznych i edukacyjnych. Piątek dla organizatorów EFE.

To wydanie proponuje zajęcie się „ulicami i przestrzeniami kulturowymi” w tradycyjnej dzielnicy Barranco w Limie, aby „odmówić cenzurze i domagać się wolności wypowiedzi dla twórców i artystów, którzy poprzez swoją pracę ujawniają, kwestionują i/lub potępiają naruszenie praw człowieka prawa”.

Przez sześć dni filmy z takich krajów jak Hiszpania, Iran, Chiny, Kuba, Polska i Kanada będą pokazywane w konkursach na filmy cenzurowane (fabularne i krótkometrażowe), konkursach międzynarodowych, filmach krótkometrażowych i filmach peruwiańskich.

Festiwal rozpocznie się w najbliższą sobotę artystycznymi interwencjami podczas spaceru po tradycyjnej Bajada de Banos w dzielnicy Barranco w Limie, a następnie rozpocznie się w niedzielę pokazami kanadyjskiego filmu dokumentalnego Eternal Spring, który prezentuje praktykę Falung Gong. , jest zakazany w Chinach.

W ciągu tygodnia zostaną wyświetlone filmy fabularne, takie jak hiszpański dokument „La Narana Ban” Pedro Gonzáleza Bermúdeza, ormiański film krótkometrażowy „Song of Kashmir”, „Querpos Juzgados” Argentyńczyka Mariany Carvajala, czy „Berta Soya Yo”. Prezentowała go m.in. honduraska reżyserka Katia Lara.

Ponadto zaprezentowanych zostanie siedem filmów krótkometrażowych z różnych regionów Peru, m.in. „Aents: Identity and Territory” Ricardo Reátegui; „Przebudzenie młodości” Sergio Locatelli; „Pod groźbą wody” Maga Zevalos; oraz „Korespondencja z Nastią” Jeana Alvarado.

Podczas festiwalu odbędą się specjalne wystawy i inne działania szkoleniowe, w tym seminarium na temat procesu produkcji filmu dokumentalnego peruwiańskiego reżysera i scenarzysty Javiera Corcuery.

Ponadto odbędą się projekcje filmowe dla licealistów, zaprezentowane zostaną kopie ocenzurowanych piosenek.Przez cały tydzień wystawa ocenzurowanych plakatów, wybór ocenzurowanych książek oraz wystawa fotografii grupowej „60 ujęć” .

Censored Film Festival ma na celu „tworzenie przestrzeni do refleksji i dialogu na temat wolności wypowiedzi i praw człowieka” poprzez wyświetlanie filmów oraz prowadzenie działań edukacyjnych i artystycznych.

Jest częścią Międzynarodowej Sieci Festiwali Filmowych o Prawach Człowieka, a jego dziewiątą edycję organizuje Censorship Group wraz z Hiszpańskim Centrum Kultury w Limie.

Filmy będą prezentowane w kinach Sala Quilla, El Gato Tulipán i Cine Teatro Irracional zlokalizowanych w Barranco. EFE

dub/gdl/rrt

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *