Od 2016 r. płaca minimalna w Hiszpanii wzrosła o 65%, choć wzrost ten nie jest powiązany ani z produktywnością (PKB na pracownika spadł od tego czasu o 2,9%), ani z inflacją (skumulowany wzrost CPI od 2016 r.). około 20%). W tym kontekście począwszy od 2020 r. firmy zaczęły doświadczać poważnych niepowodzeń w swojej działalności w wyniku kolejnych problemów zdrowotnych, produktywności i geopolitycznych dotykających kraje na całym świecie. Od 2019 roku w hiszpańskich firmach wysokość składki na minimalne składki na ubezpieczenie społeczne wzrosła o 20% na pracownika, czyli o dodatkowe 275 euro miesięcznie.
W standardowym 40-godzinnym tygodniu pracy 1080 euro miesięcznie odpowiada 6,75 euro za godzinę. Jednak analizując średnie dane za rok 2022, ustalony roczny dzień pracy wynosił 1819 godzin, od czego należy odjąć 282 godziny wolne od pracy, rozłożyć je na urlopy, urlopy, czasową niezdolność do pracy i inne przyczyny. W rezultacie łączny faktyczny czas pracy osiągnął 1537. Jeżeli minimalny koszt miesięczny wynosi 1654,38 euro (lub 19852,56 euro rocznie), oznacza to, że minimalny koszt za efektywną godzinę pracy wynosi 12,92 euro. Oznacza to wzrost o 91% w porównaniu z początkową ceną wynoszącą 6,75 euro.
Ta podwyżka wynagrodzeń, jak zwykle, mocno uderza w małe przedsiębiorstwa Ma stosunkowo niską średnią produktywność, co prowadzi do niskich płac. Sytuacja ta uległa pogorszeniu w ciągu ostatnich dwóch lat, gdyż przeciętne wynagrodzenie w małych firmach wzrosło o 12,6%, w porównaniu do 9,5% w średnich i 6,6% w dużych, jak wyjaśnia Sepem w swoim raporcie. Najnowszy Raport Rozwoju Biznesu, przygotowany przez Cepyme.
Wyższe koszty przekładają się także na większe trudności z wejściem na rynek pracy w poszukiwaniu talentów. Trudność w obsadzaniu wolnych stanowisk stopniowo się pogłębiała, szczególnie po pandemii. Chociaż wpływa to na całą hiszpańską gospodarkę, ma bardziej znaczący wpływ na MŚP ze względu na różnice w wynagrodzeniach.; Ponieważ średnie wynagrodzenie w małych firmach jest niższe w porównaniu z dużymi przedsiębiorstwami, MŚP znajdują się w niekorzystnej sytuacji, gdy konkurują o rzadkie profile zawodowe. Kandydaci często wybierają oferty pracy w większych firmach, które oferują atrakcyjniejsze wynagrodzenia.
Prym wiodą Grecja i Hiszpania
Analizując dane za 2022 rok w zakresie małych firm (od 10 do 49 pracowników) zauważono, że jedynie w Hiszpanii i Grecji, czyli dwóch krajach o najwyższej stopie bezrobocia w Europie, Płaca minimalna stanowi 70% przeciętnego wynagrodzenia w tej grupie przedsiębiorstw. W dziewięciu krajach, w tym w Holandii, Luksemburgu i Polsce, stosunek płacy minimalnej do płacy przeciętnej wynosi mniej niż 55%. Ponadto w sześciu krajach nie ma ustalonej płacy minimalnej. W Niemczech, Francji i pięciu innych krajach stosunek płacy minimalnej do płacy średniej waha się od 55% do 60%. Dane te odzwierciedlają znaczne różnice w polityce płacowej i warunkach gospodarczych pomiędzy krajami europejskimi w kontekście małych przedsiębiorstw.
W 21 prowincjach Hiszpanii płaca minimalna wynosząca 1080 euro stanowi odpowiednio 65% lub więcej średniego wynagrodzenia, osiągając ponad 75% w dwóch skrajnych przypadkach (Avila i Zamora). Poniżej zestawienie województw oraz stosunek płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale 2023 roku. Jeśli ograniczymy analizę do małych firm, okaże się, że w 23 województwach płaca minimalna przekracza obecnie 75% wynagrodzenia Średnia wypłata. jeszcze raz, Najbardziej dotknięte są małe przedsiębiorstwa w Avila i Zamora, w ich przypadku ponad 90%..
Pracodawcy ostrzegają, że jeśli celem byłoby zrównanie płacy minimalnej z 60% przeciętnego wynagrodzenia, to na początku 2023 roku w przypadku małych firm odsetek ten przekroczyłby 68%, stawiając je w skomplikowanej sytuacji konkurencyjnej na rynku. W kontekście firm hiszpańskich średnia produktywność dużych firm, mierzona sprzedażą na pracownika, przewyższa średnią produktywność ich odpowiedników w Portugalii, Rumunii, Austrii i Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że duże firmy w Hiszpanii Większa produktywność w porównaniu do podobnych firm w tych krajach.
Oferty pracy w małych i średnich firmach
Pracodawcy ostrzegają, że jeśli celem byłoby zrównanie płacy minimalnej z 60% przeciętnego wynagrodzenia, to na początku 2023 roku w przypadku małych firm odsetek ten przekroczyłby 68%, stawiając je w skomplikowanej sytuacji konkurencyjnej na rynku. W kontekście firm hiszpańskich średnia produktywność dużych firm, mierzona sprzedażą na pracownika, przewyższa średnią produktywność ich odpowiedników w Portugalii, Rumunii, Austrii i Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że duże firmy w Hiszpanii są bardziej produktywne w porównaniu z podobnymi firmami w tych krajach.
Jednym z powodów jest niska skuteczność Państwowych Publicznych Służb Zatrudnienia (SEPE), które choć mogą być skutecznym rozwiązaniem dla MŚP w celu obsadzenia wakatów, nie spełniają tej roli. Rekrutacja bezrobotnych zarejestrowanych w służbie publicznej jest nieskuteczna. Klasyfikacja Europejskiej Sieci Publicznych Służb Zatrudnienia definiuje hiszpański SEPE jako „możliwy do poprawy”, czyli kategorię najbardziej odległą od poziomu uznawanego za wybitny, podkreślając braki i obszary wymagające poprawy w wynikach SEPE. Spośród ośmiu porównywanych regionów w siedmiu był to najniższy poziom spośród czterech dostępnych regionów.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”