Rozpoczął się sezon instytucjonalnych i komercyjnych nagród literackich. W pierwszym obszarze spisał się Borja Gonzalez nocny płacz, W kategorii National Comic Book Award oraz w kategorii drugiej dla Javiera Solany Świadek niepewnych czasów. Od upadku muru po inwazję na Ukrainę. W nagrodzie za esej Espasa. Te i inne nowości w Powrót do książki za 7 dni:
Nocny płacznapisany przez Borję Gonzaleza, National Comic Book Award
„Borja González potrafi przekazać w swojej twórczości emocje, które jej pozbawione twarzy postacie wychwytują i z którymi wchodzą w interakcję. „Night Cry” to dzieło o marzycielskim, a jednocześnie codziennym charakterze, sprawiające, że czytelnik marzy i uczestniczy”. Tak tę książkę określiło jury Hiszpańskiej Narodowej Nagrody Komiksowej, przyznawanej przez Ministerstwo Kultury Nocny płaczNapisane przez Borję Gonzáleza, opublikowane przez wydawnictwo Astebury.
Nagrodę przyznano „za liryzm, surrealizm oraz za dzieło malarskie o wielkiej elegancji i wyjątkowej urodzie, dzięki któremu autor tworzy album równie przyjemny w czytaniu, jak głęboki i fascynujący. Dzieło o charakterze neogotyckim, w którym uwydatniona jest siła i witalność bohaterek.”
Javier Solana zdobywa nagrodę ESPASA za esej
PracaŚwiadek niepewnych czasów. Od upadku muru po inwazję na Ukrainę. Javier Solana de Madariaga (Madryt, 1942), zdobył nagrodę ESPASA 2023. Praca, której tytuł mówi sam za siebie, „Jury zauważyło, że niezbędne jest zrozumienie decydujących wydarzeń w historii nowożytnej, których świadkiem był wyjątkowy bohater powieści.
Javier Solana to jeden z najbardziej znanych na arenie międzynarodowej hiszpańskich polityków. W latach 1995-1999 był Sekretarzem Generalnym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Obecnie jest prezesem EsadeGeo Center for Global Economy and Geopolitics, Komitetu Naukowego Fundacji La Caixa i Królewskiej Rady Powierniczej Muzeum Prado. Ponadto jest przewodniczącym Instytutu Hiszpańskiego Aspen i jest wybitnym członkiem Brookings Institution.
Autor ma nadzieję, „że uda nam się oddać skalę i tempo zmian, których byliśmy świadkami jako Europejczycy i na całym świecie w ciągu ostatnich trzech dekad, od upadku muru berlińskiego po rosyjską inwazję na Ukrainę w lutym 2022 roku. ”
Książka stawia pytania takie jak: Jak się tu znaleźliśmy? Jakie wydarzenia historyczne doprowadziły nas do konfliktu wojennego na Ukrainie? Świadek niepewnych czasów Nie ogranicza się do opisu wydarzeń z przeszłości, ale raczej przedstawia osobiste refleksje autora na temat kilku kluczowych dla przyszłości międzynarodowej kwestii: Jak można uregulować stosunki między Zachodem – zwłaszcza Europą – a Rosją? Jak można uniknąć konfrontacji między Chinami a Stanami Zjednoczonymi? Jaką rolę powinna odegrać Europa? Jakie wyzwania stoją przed relacjami transatlantyckimi i jak sobie z nimi radzić? Jakie są obowiązki Północy wobec tzw. Globalnego Południa?
Ponad stu twórców i ekspertów w Hay Querétaro
Literatura, środowisko, poezja, ekonomia, szachy, publicystyka, muzyka, sztuka… Podczas ósmej meksykańskiej edycji targów odbywa się ponad sto działań z twórcami, myślicielami i ekspertami z dwudziestu krajów. Jest festiwal Queretarood 7 do 10 września 2023 r. Festiwal obchodzony jest w historycznym centrum miasta, w Siedmiu Delegaturach i dociera także do Cadereta, gminy w stanie Queretaro.
Queretaro wita:
Laureaci Nagrody Nobla: Serge Haroche (fizyka, 2012) i Carlos Umaña (Pokój, 2017).
Literatura: Muriel Barbieri, John Boyne, Liliana Colanzi, Hernan Díaz, Jeff Dyer, Sara Ladipo Manica, Fernanda Melchor, Brenda Navarro, Gaile Obegli, Goran Petrovic, Irene Sola, Douglas Stewart, Manuel Vilas i wielu innych.
Muzyka: Andrea Echeverri (Atterciopelados) oraz Galen i Paul (z Paulem Simononem)
Ekonomia: Ha Jun Chang, Thomas Porcher
Kino: Gael Garcia Bernal, Fernando León de Aranua
Nauka i środowisko: Antonio Lazcano, Anil Seth, Andrea Wolff
Sztuka: Taniec z moją martwą matką Grety Garcii i Alberto Cortésa; Spektakl „Noc emigranta”…
Historia i rozwój komiksu
Splendor, którego świadkiem jest jedna z najnowszych sztuk literackich, ma swoją wystawę w CaixaForum Valencia, stowarzyszonym z Fundacją la Caixa: kreskówki. Marzenia i historia Do 23 października. Wystawa gromadzi najlepsze komiksy świata zachodniego i zdaniem organizatorów „podkreśla podwójny status komiksu jako narzędzia myślenia o teraźniejszości i przyszłości oraz potężnego środka tworzenia równoległych rzeczywistości i fikcyjnych wszechświatów. ”
Zawiera 154 oryginały i jedną reprodukcję, w tym strony znanych rysowników. Znajdują się tu dzieła takich autorów jak Richard Felton Outcault, Winsor MacKay, Milton Caniff, Hergé, Alex Raymond, Will Eisner, John Romita, Jack Kirby, Alan Moore, Moebius, Hugo Pratt, Quino, Francisco Ibáñez, Poretta Campos, Juanjo Guarnido, Gościnny i Uderzo, Alberto Brescia, Enki Bilal czy Robert Crumb.
Wśród hiszpańskich autorów, którzy współpracowali przy projekcie, tworząc ilustracje do wystawy, są Paco Roca, María Medem i Ana Galvani, odpowiedzialne za plakat wystawy.
Swobodna dyskusja na temat sztucznej inteligencji
Pojawienie się sztucznej inteligencji i jej wpływ na sektor książki, na zagadnienia takie jak tłumaczenie, świat audiobooków, własność intelektualna, tworzenie treści i jej wpływ na serie wydawnicze, to jeden z głównych tematów 41. Międzynarodowej Sesji Książki. LIBER 2023. Najważniejsze wydarzenie w Ameryce Łacińskiej na poziomie profesjonalnym, które odbędzie się w Madrycie w dniach 4-6 października 2023 r., organizowane przez IFEMA i promowane przez Federację Gildii Wydawców Hiszpanii (FGEE). Polska jest krajem gościnnym.
Podczas ponad pięćdziesięciu sesji eksperci, redaktorzy, dystrybutorzy i przedsiębiorcy będą rozmawiać także o zrównoważonym rozwoju i nowych modelach biznesowych. Wyzwaniem związanym z tematem zrównoważonego rozwoju środowiska w tej serii książek jest zmniejszenie śladu węglowego, w związku z czym planowanych jest kilka okrągłych stołów na temat sposobów zmierzania w kierunku planety „pozytywnej dla środowiska” w książkowym łańcuchu wartości; omówione zostaną wspólnotowe przepisy dotyczące wylesiania; Atramenty, środowisko i zrównoważone drukarki wieloformatowe to między innymi tematy.
Oprócz sesji poświęconych promocji czytelnictwa i planom czytelniczym szczególną rolę będą odgrywać modele biznesowe i marketingowe książek, międzynarodowa współpraca wydawców oraz nowe formy promocji w celu dotarcia do czytelników na różnych rynkach światowych. Jest on realizowany zarówno w Hiszpanii, jak i w krajach Ameryki Łacińskiej, łącznie z Narodowym Planem Czytania w Argentynie.
Zapisz się bezpłatnie do newslettera WMagazin W ten link.
Zapraszamy do zostania patronem WMagazin Aby wspierać niezależne i wysokiej jakości dziennikarstwo kulturalne, jest to bardzo proste, możesz zobaczyć zawarte w nim instrukcje ten link.
Odkryj sekcje tego komiksu WMagazín.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”