Od redakcji | Rosja daje się słyszeć

Trzydzieści lat po upadku Związku Radzieckiego Stare demony znane z rywalizacji o terytorium Europy między Wschodem a Zachodem, między Stanami Zjednoczonymi a Rosją, powróciły na scenę, stając się spadkobiercami jednego z dwóch supermocarstw z czasów zimnej wojny. Opinia publiczna powtarzała żal w związku z katastrofą, która… koniec Związku Radzieckiego, Poparcie oligarchów dla przemówienia Kremla oraz żądanie prezydenta Władimira Putina, by NATO dało gwarancje, że Ukraina i Gruzja w żaden sposób nie przystąpią do organizacji, doprowadziły do eskalować winę To, ze wszystkimi pożądanymi wariacjami, częściowo ożywia gorący klimat w zimna wojna. W wariancie nie mniejszym niż ten, w którym rywalizacja między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim dostosowała się do szeregu zasad postępowania, które prawie nie pozostawiały miejsca na improwizację i zaskoczenie, ale dzisiaj, wręcz przeciwnie, przez to przechodzi. Nieprzewidywalna logika nie jest pozbawiona ryzyka.

Zbliża się powrót Rosji jako globalnego gracza politycznego Nostalgia za złotym wiekiem, który podobno nie wróci, ten Słabość wysoce zróżnicowanej gospodarki I stanowisko Stanów Zjednoczonych od czasów prezydenta Billa Clintona, który jako pierwszy uwierzył, że widział w Rosji Borysa Jelcyna przeciwnika na skraju wyginięcia. Prawda jest taka pojawienie się modelu chińskiego, Stała się nowym supermocarstwem XXI wieku, a błędne osądy NATO i Unii Europejskiej doprowadziły do ​​powstania swego rodzaju trójkątny quiz W którym Rosja odradza się na tle dynamiki rynków paliw kopalnych, nawet jeśli ograniczy ekspansję europejskich przeciwników.

stamtąd Współudział Rosji i Chin w obliczu wspólnego frontu przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom, Stąd widoczne pogorszenie stosunków Rosji ze Stanami Zjednoczonymi. O ile niedoskonały multilateralizm, nadszarpnięty dyplomacją prezydenta Donalda Trumpa, nie przynosi namacalnych rezultatów, o tyle narasta poczucie, że Relacje Kremla z Białym Domem i Brukselą pogarszają się z dnia na dzień Co się stało, odkąd Joe Biden siedział w Gabinecie Owalnym? W tym samym czasie to Sytuacja na Ukrainie jest utrwalona Ani pokój, ani wojna – z nieprzerwanym udziałem ofiar – a aneksja Krymu jest rzeczywistością nieodwracalną, reżim sankcji uspokaja atmosferę w bardzo niestabilnym środowisku, ponieważ kryzys uchodźczy na granicach Białorusi z Polską i Litwą, na Rosja zademonstrowała.

Dla Stanów Zjednoczonych, zamiast kłócić się o dominację na skalę europejską, stworzenie dwóch scenariuszy kryzysowych tak odległych jak zachodni Pacyfik i Europa zwiastuje niespokojne czasy. Ci, którzy w latach 90. postrzegali Stany Zjednoczone jako długofalowe supermocarstwo jednobiegunowego świata, teraz przyznają, że ich przewidywania obowiązywały od nieco ponad dekady i były, delikatnie mówiąc, pochopne. Władimir Putin zbudował autorytarne rządy na swoją miarę, wiedząc, jak wykorzystać frustracje rosyjskiego nacjonalizmu i uciszyć żelazną ręką opozycję, która ma większy oddźwięk za granicą niż w Unii. I z tym wszystkim Udało mi się maksymalnie wykorzystać moje, szczerze mówiąc, malejące zasoby Z wyjątkiem przynajmniej jednego szczegółu: arsenał nuklearny wciąż tam jest ze swoją odstraszającą siłą, więc nikt za bardzo nie dociąga śrub.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.