Odległość, która „oddziela” Budapeszt od Warszawy

Drodzy czytelnicy, drodzy czytelnicy,

Nieco ponad miesiąc temu rozmawialiśmy o tym wiadomości Populizm i jeden z jego najbardziej widocznych przejawów w granicach Europy: nieliberalna demokracja premiera Węgier Viktora Orbana. Nie trzeba daleko wyjeżdżać z tego kraju, żeby znaleźć inny przykład: Warszawa jest około 540 kilometrów w linii prostej od Budapesztu.

17 września 1993 r. Polska opuściła ostatnie wojska sowieckie stacjonujące od zakończenia II wojny światowej. To wycofanie rozpoczęło się właściwie w 1989 roku, po upadku żelaznej kurtyny. Kilka lat później, w 1999 r., kraj przystąpił do NATO, aw 2004 r. do Unii Europejskiej. Polska cały czas pracuje nad poprawą wskaźników, takich jak płaca minimalna, zmniejszenie bezrobocia i ubóstwa. Jej gospodarka przeżywała okres długotrwałego wzrostu, a wielu politologów mówiło o ewentualnej konsolidacji systemu demokratycznego.

Są jednak aspekty, które nie runęły z murem i w 2015 roku polska polityka znów została wywrócona do góry nogami. PiS Jarosława Kaczyńskiego wygrał wybory w tym roku, między wyborczymi obietnicami cofnięcia wieku emerytalnego i podwyższenia świadczeń dla rodzin (tradycyjnych i standardowych). Nowy cykl, reprezentowany przez populistyczny rząd z silną nacjonalistyczno-konserwatywną retoryką, który w tej chwili nie wydaje się wyczerpany: PiS ponownie zwyciężyło w wyborach prezydenckich w 2020 roku i kto wie, czy ponownie certyfikuje swój mandat w wyborach prezydenckich w 2020 roku. następny rok wyborów parlamentarnych. Kaczyński i jego partyjni koledzy Andrzej Duda (prezydent RP) i Mateusz Morawiecki (premier) przyjęli jako punkt odniesienia nieliberalną politykę węgierską, demonstrując swoją pogardę dla praworządności i praw człowieka. To spowodowało w Warszawie, podobnie jak na Węgrzech, liczne starcia z Unią Europejską, którym towarzyszą groźby, wyroki i kary za każde z nich. O europejskiej reakcji, że wahaliśmy się tu i tu.

Polskie hasła ludowe o tym, co jest przedstawiane jako Zagrożenia zewnętrzneNajbardziej oczywiste jest to, że został zbudowany wokół fali uchodźców syryjskich próbujących dotrzeć do Europy podczas konfliktu w ich kraju. W tym samym roku Polska okazała znacznie większą solidarność z Ukraińcami, witając ponad milion ofiar wojny i starając się oczyścić swój wizerunek przed społecznością międzynarodową; Trzeba jednak pamiętać, że ta tolerancja w dużej mierze zależy od miejsca pochodzenia przepływów migracyjnych. Prawda jest taka, że ​​w dryfie kraju jest jeszcze wiele innych otwartych frontów, bo rząd polski zaatakował niezawisłość sądownictwa (o której mówiliśmy tu, tu i tu), usiłował uciszyć krytyczne głosy ograniczając wolności słowa, ograniczył prawo do aborcji i ogłosił wolne strefy m.in. od „Ideologii LGBTI”.

Nowy odcinek notacja dźwiękowa (i ostatni sezon) analizuje ten europejski kraj. kończymy wiadomości Z tradycyjnym podsumowaniem tygodnia.

Nowy! Polska: nieunikniony autorytaryzm?
Co tłumaczy sukces polityczny radykalnej prawicy braci Kaczyńskich? Czy jako jedyni potrafili wykorzystać kontekst i stworzyć spójną narrację? Co mówi i robi UE w obliczu erozji rządów prawa i stopniowego pogłębiania się autorytaryzmu? Czy to naprawdę nieunikniony proces? Z udziałem Aleksandry Sojki, Katarzyny Dembic i Guillermo Inegiz. Franco Delle Donne i Yanina Welp samochodem. To już ostatni odcinek Serie Analizuje warunki powstania i przetrwania reżimów autorytarnych i hybrydowych, które rozpoczęliśmy w styczniu 2022 roku.

Artykuły w „El Pais”

Shinzo Abe zmienił się i zmieni Japonię
Były premier był przywódcą spoza Japonii, który pomógł zdefiniować geopolitykę Azji. Płatny AbenomikaPo jego śmierci, przełamując tabu dotyczące użycia wojska i wspierając integrację regionalną Japonii w regionie Azji i Pacyfiku, zmiany te z pewnością będą kontynuowane, wzmacniając jego spuściznę. Artykuł autorstwa Ramona Pacheco Pardo.

https://www.youtube.com/watch?v=/G8y6k8PjBc8

Juana Rodrigueza Teruela, Stephanie Molina s Sandra Lyon Przeanalizuj klucze do debaty o stanie narodu, która odbyła się w tym tygodniu, odpowiadając na następujące pytania: jakie są tematy, cel partii popularnej, na czym skupią się partnerzy rządu i jak Kongres zmienił się od przeszłości w tym formacie .

Kto wychodzi silniejszy niż dyskutowanie o stanie narodu?

Pedro Sanchez ogłosił we wtorek zestaw środków mających na celu zmniejszenie wpływu inflacji na kieszenie gospodarstw domowych. Ruth Ferrero-Turion, Anna Gumbau, Juan Rodriguez Teruel, Astrid Barrio i Alicia Ibarra przedstawili swoje poglądy pierwszego dnia dyskusji.

Chiny na ratunek?
Pekin mógłby ujawnić się jako główny gracz w kryzysie gospodarczym i żywnościowym zaostrzonym przez wojnę na Ukrainie, gdyby podzielił się swoimi aktywami w Stanach Zjednoczonych i stworzył fundusz pomocy biedniejszym krajom w warunkach lepszych niż te przyznane przez państwo. Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Napisz Branko Milanovića.

NATO i Chiny, randka na Pacyfiku?
Geografia polityczna przechodzi transformację, a centrum politycznych i wojskowych dyrektyw NATO jest coraz bardziej skoncentrowane na Pacyfiku. Przywództwo w badaniach i rozwoju AI będzie głównym czynnikiem sporu o układ sił między Waszyngtonem a Pekinem w następnej dekadzie. przez Aguedę Parrę.

Niemcy, którzy nie stoją po stronie Ukrainy, stają po obu stronach. Historyk Timothy Snyder odpowiedział Jürgenowi Habermasowi.
Niemcy nie mogą powiedzieć, że nie interweniowały w wojnie z Ukrainą. W ślad za swoją polityką zagraniczną ostatnich dziesięcioleci jest bardzo blisko Rosji Putina, wtrącając się prawie zawsze po złej stronie.

demokracja

Odporna i zjednoczona Europa to silna Europa
Nicoletta Pirozzi analizuje i proponuje sposoby reformy UE, obrony wartości zróżnicowania rządów, rozszerzenia głosowania większością kwalifikowaną na inne regiony i m.in. opowiadania się za porozumieniem o zmianie traktatów.

Po Borisie, co dalej z Wielką Brytanią?
Pomimo względnego sukcesu w wydostaniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, udanego programu szczepień i wyraźnego przywództwa Ukrainy, Johnson będzie pamiętał niekończącą się serię gaf i skandali. Joe Zammit Lucia pisze o przyszłych wyzwaniach brytyjskiej polityki. Tutaj wersja angielska.

zbliża się do Kosowa
Od czasu ogłoszenia niepodległości przez naród bałkański Hiszpania ogranicza przypadki naruszeń i sporów dyplomatycznych. Nadszedł czas na odmrożenie stosunków dyplomatycznych rok po objęciu przez nasz kraj rotacyjnej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Alejandro Esteso wymienia trzy czynniki, które to wspierają.

Mapowanie przemocy politycznej w Nikaragui
Elvira Cuadra Lira analizuje budowę i utrzymanie autorytarnej władzy w Nikaragui, w oparciu o sieć mecenatu, która obejmuje grupy szokowei siły paramilitarne, ale także inne środki przymusu i kontroli.

Boliwia: Co się dzieje z MAS?
Ruch na rzecz Socjalizmu doszedł do władzy wraz z Evo Moralesem. Została zorganizowana jako partia ideologicznie, programowo i organicznie spójna, z silną koncentracją władzy w liderze. Teraz rządzi Louis Ars, a media mówią o jego rozstaniu i możliwości zerwania. Natalia Pires i Ana Velasco Anzueta ustanowiły system i rzuciły światło na debatę.

Spisek szpiegowski z kamiennym gościem
Na lotnisku Ezeiza zostaje zatrzymany samolot z załogą irańską i wenezuelską na pokładzie. Rząd Paragwaju łączy go z terroryzmem. Zbiegają się niejednoznaczne relacje między Iranem a Wenezuelą. Wygląda na to, że argentyński dyrektor wykonawczy nie jest bezpośrednio w to zaangażowany, ale pozostaje pośród dwóch pożarów. Analiza Marii Isabel Puerty.

Zielona umowa

Polityka UE, klucz do wzrostu poziomu energii w Hiszpanii
remont Pasuje do 55 Może przyczynić się do poprawy obecnych ram opodatkowania ekologicznego i promować zasadę Kto zanieczyszcza, płaci, a także zapewnianie świadczeń socjalnych najbiedniejszym rodzinom, zarówno w Unii Europejskiej, jak i Hiszpanii, według Jesus Orios. Tutaj wersja angielska.

transmisja energii
We współpracy z Hiszpańska sieć energetyczna

Analiza dźwięku. – Konieczność wychwytywania i usuwania emitowanego węgla już teraz napotyka dwa problemy: degradację naturalnych ekosystemów oraz niedojrzałość nowych i obiecujących technologii. The Analityka autorstwa Anny Gumbau.

Gospodarka

Obniżmy podatki
Carlos Sebastián potwierdza to w krajach takich jak Hiszpania, z Krzywa Wielkiego Gatsby’ego (Tam, gdzie wzrost nierówności zmniejsza mobilność), fiskalna polityka redystrybucji może przynieść pozytywne skutki poprzez zmniejszenie nierówności. Prawica go ignoruje, a lewica pozostaje w prostym stwierdzeniu.

Wykonanie budżetu planu naprawczego
Bezzwrotna dotacja z Mechanizmu Odbudowy i Resilience dla Hiszpanii wynosi około 70 000 mln euro i zostanie wypłacona w ośmiu transzach w latach 2021-2026. O wykonaniu budżetu pisał Juan Manuel Andres Giovanni.

„biuletyny”

Agenda Hiszpanii. – Konferencja Konstytucyjna Europy
Debata na temat legalności i reform instytucjonalnych wymaganych przez Unię Europejską nieco się rozszerzyła. Różnica między konsultacjami dotyczącymi dostępu, integracji i rozszerzenia polega na tym, że podczas gdy decyzja podjęta w pierwszym dotyczy tylko kraju, w którym konsultacje się odbywają, wyniki pozostałych mają wpływ na UE jako całość i/lub kraje trzecie. Napisane przez Yaninę Welp. Subskrypcja.

daleko na zachód.- W połowie drogi między autorytaryzmem a totalitaryzmem
Istnieje wiele sposobów budowania i legitymizacji (do pewnego stopnia) rządu autorytarnego lub rządu w procesie autorytaryzmu, a jego zorganizowanie zawsze jest skomplikowane. Yanina Welp recenzuje wiele z nich, od Rosji po Turcję, w tym między innymi Daniela Ortegę z Nikaragui. Subskrypcja.

Dobry weekend i dobra lektura,

Paula Alonso
ogólny porządek obrad

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.