„Odrzuć zarzuty, wstrzymaj ekstradycję i uwolnij Juliana Assange” – mówi sekretarz generalny Amnesty International.

„Odrzuć zarzuty, wstrzymaj ekstradycję i uwolnij Juliana Assange” – mówi sekretarz generalny Amnesty International.
  • W związku z zakwestionowaniem decyzji sądu brytyjskiego o nieudzieleniu zgody na ekstradycję Juliana Assange’a do Stanów Zjednoczonych, Sekretarz Generalny Amnesty International zwrócił się do władz USA o wycofanie stawianych mu zarzutów i niepoddawanie go władzom brytyjskim. Ale został natychmiast zwolniony.

Agnès Callamard składa apelację po tym, jak dochodzenie przeprowadzone przez Yahoo News ujawniło, że amerykańskie służby bezpieczeństwa rozważały możliwość porwania lub zabicia Juliana Assange’a podczas jego pobytu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Osłabia to i tak już niewiarygodne zapewnienia dyplomatyczne USA, że Assange nie zostanie postawiony w warunkach, które byłyby równoznaczne z nadużyciem w przypadku jego ekstradycji.

„Gwarancje rządu USA, że Julian Assange nie zostanie przyjęty do więzienia o zaostrzonym rygorze ani nie zostanie poddany arbitralnym specjalnym procedurom administracyjnym, zostały zdyskredytowane przez przyznanie, że zastrzega sobie prawo do jego unieważnienia. Doniesienia, że ​​CIA rozważała możliwość porwania lub zabicia Assange’a, wzbudziły dalsze wątpliwości co do wiarygodności amerykańskich obietnic i ujawniły polityczne motywy tej sprawy.Powiedziała Agnieszka Callamard.

„To dziwne, że po prawie 20 latach nikt odpowiedzialny za rzekome zbrodnie wojenne popełnione przez Stany Zjednoczone podczas wojen w Afganistanie i Iraku nie został pociągnięty do odpowiedzialności, nie mówiąc już o ściganiu, ale redaktor naczelny odsunął uwagę od takie zbrodnie grożą wyrokiem. dożywocie.”

Oczekuje się, że w Rozprawa odwoławcza, zaplanowana na 27 i 28 października, rozpatrzy pięć podstaw odwołania przez Stany Zjednoczone, w tym wiarygodność gwarancji udzielonych przez rząd Stanów Zjednoczonych. Po tym, jak niższy brytyjski sąd orzekł przeciwko ekstradycji Assange’a w styczniu 2021 r., co Amnesty International uważa za rzadkie.

Stany Zjednoczone oskarżają Assange’a o spisek z informatorem (analitykiem wywiadu wojskowego Chelsea Manning) w celu nielegalnego uzyskania tajnych informacji i chcą, aby został on ścigany w Stanach Zjednoczonych na podstawie Ustawy o szpiegostwie i Ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach. Wyrok do 175 lat więzienia.

Prokuratorzy rządowi USA stanowią poważne zagrożenie dla wolności prasy, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i za granicą, ponieważ opisują zachowania obejmujące czynności zawodowe wykonywane na co dzień przez redaktorów i dziennikarzy śledczych. Zezwolenie na ekstradycję Juliana Assange byłoby kryminalizacją powszechnych praktyk dziennikarskich i umożliwiłoby Stanom Zjednoczonym i być może innym krajom atakowanie redaktorów i dziennikarzy. poza ich jurysdykcją w celu ujawnienia niewłaściwych działań rządów.

„Trwające prześladowania Juliana Assange’a przez rząd Stanów Zjednoczonych pokazują, że to oskarżenie jest środkiem karnym, ale sprawa budzi również obawy, które wykraczają daleko poza los jednego człowieka i zagrażają wolności prasy i wolności słowa” – powiedział Agnes. Callamarda.

Dziennikarze i redaktorzy mają kluczowe znaczenie w kontrolowaniu rządów, ujawnianiu ich wykroczeń i pociąganiu do odpowiedzialności tych, którzy naruszają prawa człowieka. Ta błędna apelacja musi zostać odrzucona, zarzuty wycofane, a Julian Assange zwolniony.

Dodatkowe informacje

Wniosek USA o ekstradycję opiera się na serii oskarżeń bezpośrednio związanych z publikacją ujawnionych tajnych dokumentów w ramach współpracy Juliana Assange’a z WikiLeaks. Rozpowszechnianie informacji leżących w interesie publicznym jest podstawą wolności prasy i prawa obywateli do informacji Jeśli chodzi o niewłaściwe działania rządów, są one chronione na mocy międzynarodowego prawa dotyczącego praw człowieka i nie powinny być kryminalizowane.

W przypadku ekstradycji do Stanów Zjednoczonych Julian Assange może być ścigany za różne przestępstwa na podstawie ustawy o szpiegostwie i ustawy o oszustwach komputerowych i nadużyciach. Stanie on również w obliczu realnego ryzyka poważnych naruszeń praw człowieka z powodu warunków panujących w więzieniu, które mogą sprowadzać się do tortur i innego złego traktowania, w tym przedłużającego się odosobnienia. Julian Assange jest pierwszym redaktorem, którego ścigano na mocy ustawy o szpiegostwie.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *