Odwrócenie prawa do aborcji w Stanach Zjednoczonych

Decyzja Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o uchyleniu przepisu, który gwarantował konstytucyjne prawo do aborcji w całym kraju i pozostawieniu go do zastosowania, które każdy stan chce wdrożyć, To dramatyczny skok za 50 lat. Jest to również najwyraźniejszy przykład znaczenia uprzedzeń ideologicznych w sądzie, ponieważ Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych, którego członkowie są dożywotni, przeszedł głęboką rekonfigurację, gdy Donald Trump zdołał włączyć trzech nowych członków, aby wypełnić powstałe wakaty. Wynik sześciu głosów do trzech jest niewytłumaczalną porażką, utratą praw amerykańskich kobiet i bolesną sytuacją dla około 36 milionów ludzi, którzy z dnia na dzień stracą konstytucyjne prawo.

Szybkość, z jaką konserwatywne stanowiska zdobywają moc platformy, aby utrwalić ideologiczne uprzedzenia, nie ogranicza się do krajów takich jak Stany Zjednoczone. W Hiszpanii, przy innej strukturze konstytucyjnej, pozycja utrudniająca odnowę organów takich jak Rada Generalna Sądownictwa, ma podobny element, który kończy się przyjęciem decyzji ideologicznych niezgodnych z władzą demokratyczną. Piątkowa skarga prezydenta Bidena, ponieważ orzeczenie Sądu Najwyższego jest również sprzeczne z jego stanowiskiem politycznym i stanowiskiem Demokratów jako całości, jest wyraźnym dowodem. Jeszcze bardziej niebezpiecznie jest w Hiszpanii, gdzie sądownictwo staje się autorytetem pisanym wielkimi literami, a w zachodnich demokracjach istnieje niebezpieczeństwo, że stanie się ono coraz bardziej polityczne niż sprawiedliwość, kończąc podział władz.

W innych krajach, takich jak Węgry, Polska i Rumunia, byliśmy świadkami tego konserwatywnego uprzedzenia opartego na zdecydowanym stanowisku sędziowskim w debacie politycznej. Długotrwała debata społeczna w Stanach Zjednoczonych na temat konstytucyjnego prawa do aborcji całkowicie podzieliła kraj między stany północne i południowe. O ile Około trzydziestu krajów jest już gotowych na szybkie wdrożenie nowej doktryny Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych z wynikającymi z tego ograniczeniami wobec kobiet pragnących aborcji. Dlatego też toczy się intensywna debata i skrajności we wdrażaniu bardziej konserwatywnych zasad dla stanów takich jak Kentucky, Luizjana, Południowa Dakota, Idaho, Tennessee i Teksas.

Potępiony przez ONZ odwrót nie przestaje być sprzeczny np. z konstytucyjnym prawem obywateli Ameryki Północnej do noszenia broni, jak w ostatnich latach, z powodu masakr dokonywanych przez niezdyscyplinowanych zabójców. Pomimo niewystarczającej odpowiedzi, wciąż nie ma nadziei, że po zakazie prawa do aborcji firmy lubią Amazon, Disney, Paramount, Sony, Netflix, Warner Bros Discovery Już zapowiedziała, że ​​pokryje wszystkie koszty swoich pracownic, które chcą przerwać ciążę w innych stanach, w których jest to dozwolone. Niezbędne będzie również, aby ta inicjatywa była bardziej globalna i pomogła administracji Bidena znaleźć rozwiązanie, które złagodzi sprzeciw milionów kobiet.

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.