Ogłoszenia z 14 listopada

Jednak 14 listopada 1838 roku Kostaryka ogłosiła niepodległość i odłączyła się od Konfederacji Środkowoamerykańskiej.

Inne reklamy

1524 – Pierwsza ekspedycja Francisco Pizarro wypłynęła z Panamy, aby zbadać południowe wybrzeże.

1817. – Policarpa Salavareta Ríos, bohaterka kolumbijskiej niepodległości, znana jako „La Paula”, zostaje publicznie zastrzelona w Bogocie. Od 1967 roku 14 listopada jest ogłaszany „Kolumbijskim Dniem Kobiet”.

1851.- „Moby Dick” Hermana Melville’a został opublikowany w Stanach Zjednoczonych i jest uważany za klasykę literatury światowej.

1910 – Pilot Eugene Ely w Wirginii (USA) po raz pierwszy w historii startuje z pokładu brytyjskiego statku „Birmingham”.

1918 – Tomas Masaryk zostaje wybrany pierwszym prezydentem Republiki Czechosłowackiej.

1922 – BBC otwiera pierwszą codzienną usługę radiową w Londynie.

1952. – Londyński New Musical Express publikuje pierwszą listę sukcesów brytyjskich kawalerów.

1960. – Kuba wycofuje się z Banku Światowego.

1969.- Apollo 12 startuje ze Stanów Zjednoczonych, druga załogowa misja na Księżyc, a astronauta Charles „Pete” Conrad został trzecim człowiekiem, który postawił stopę na Księżycu.

1975. – Podpisano Deklarację Madrycką między Hiszpanią, Marokiem i Mauretanią, zgodnie z którą Hiszpania przekazała administrację Sahary Zachodniej.

1988. – Hiszpania i Portugalia podpisują w Londynie protokół akcesyjny do Unii Zachodnioeuropejskiej (UZE).

1990 r. – Niemcy i Polska podpisują traktat definiujący linię graniczną biegu Odry-Nicei jako linię podziału między obydwoma krajami.

1993. – Kontynuacja Portoryko jako wolnego stanu stowarzyszonego Stanów Zjednoczonych zostaje zatwierdzona w referendum.

1994. – Otwarcie Eurostaru, który kursuje przez tunel pod kanałem La Manche.

1996. – Izba Deputowanych zatwierdza pełną integrację Hiszpanii ze strukturą dowodzenia Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

1997. – Fox Studios wydaje pierwszy film animowany „Anastasia” w Stanach Zjednoczonych.

2000. Netscape Navigator w wersji 6.0 zostaje uruchomiony w Stanach Zjednoczonych.

2006. – Obraz Goi „Niños del carretón” został skradziony podczas transportu z Toledo Museum of Art (Ohio, USA) do Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

2002.- Argentyna postanawia zawiesić spłatę swoich długów w wysokości 805 milionów dolarów wobec Banku Światowego do czasu osiągnięcia porozumienia z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

2006. – Sąd Apelacyjny w Santiago de Chile potwierdza proces dyktatora Augusto Pinocheta jako autora porwań i tortur w Villa Grimaldi.

2007. – Europejska rakieta Ariane-5 zostaje wystrzelona w kosmos z Gujany Francuskiej, aby umieścić na orbicie brazylijskiego satelitę cywilnego i brytyjskiego satelitę wojskowego.

. – Prezydent Wenezueli Hugo Chavez wskazuje, że podda stosunki z Hiszpanią „głębokiej rewizji” po napięciach, jakie powstały na sesji zamykającej Szczyt Iberoamerykański, kiedy król Hiszpanii Juan Carlos I, powiedział do niego: „Dlaczego się nie zamkniesz?”

2010. – Sebastian Vettel, kierowca Red Bull Racing, zostaje najmłodszym mistrzem świata Formuły 1 podczas Grand Prix Abu Zabi.

2014 r. – Ogłoszenie utworzenia 11. Dywizji Armii Boliwijskich Sił Zbrojnych do ochrony Salar de Uyuni (Zachód), która posiada największe rezerwy litu na świecie.

2016 r. – Grupa badaczy z różnych krajów świata, koordynowana przez Instytut Alfreda Wegenera w Bremerhaven (Północne Niemcy), odbywa ekspedycję na Biegun Północny w poszukiwaniu najstarszych lądolodów na Ziemi.

2018 r. – Astronomowie z całego świata odkryli drugą najbliższą Ziemi egzoplanetę. Jest to gigantyczna planeta 3,2 razy większa od naszej planety i krążąca wokół gwiazdy Barnard.

2019 r. – Król Hiszpanii Filip VI pozdrawia w Santiago de Cuba żołnierzy hiszpańskich, którzy polegli w 1898 roku w dwóch bitwach, które zakończyły imperium kolonialne. Jest to pierwszy zaszczyt nadany przez króla Hiszpanii.

2020. – Na stanowisku archeologicznym w Sakkarze na południowy zachód od Kairu w Egipcie znaleziono ponad 100 trumien sprzed 2300 lat.

2021. – Amerykański producent samolotów Boeing wprowadza 777X w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, największy i najwydajniejszy dwuodrzutowy samolot pasażerski na świecie.

Noworodki

1840. – Claude Monet, francuski malarz impresjonistyczny.

1889. – Jawaharlal Nehru, były premier Indii.

1927. – Narciso Yepes, muzyk hiszpański.

1935.- Husajn I, król Jordanii.

1936 – Josefina Molina, hiszpańska reżyserka filmowa i teatralna.

.- Antonio Esteve Rodinas, „Antonio Gadís”, hiszpański tancerz i choreograf.

1948. – Carlos, książę Walii i następca tronu brytyjskiego.

1954- Bernard Hinault, mistrz Francji w kolarstwie.

1961.- Antonio Gonzalez Flores, hiszpański piosenkarz i kompozytor „Antonio Flores”.

1980. – Vanessa Martin Mata, hiszpańska piosenkarka.

1984. – Vincenzo Nibali, włoski kolarz.

przypadki śmierci

1716. – Gottfried W. Leibniz, niemiecki filozof i matematyk.

1946. – Manuel de Falla, hiszpański kompozytor.

1968. – Ramon Menendez-Pedal, filolog hiszpański i historyk.

2001. – Charlotte Coleman, brytyjska aktorka.

2017. – Rafael Garcia, meksykański bokser. EFE

doktor / jac

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Niezależny przedsiębiorca. Komunikator. Gracz. Odkrywca. Praktyk popkultury."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.