ONZ: Głód na świecie pogarsza się podczas pandemii | Aktualności

ONZ: Głód na świecie pogarsza się podczas pandemii |  Aktualności

Rzym (AFP) – W poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła ubolewanie z powodu nasilenia globalnego głodu w zeszłym roku, z którego większość była związana z pandemią, i wezwała do przydzielenia miliardów dolarów, aby zapobiec głodowaniu milionów ludzi.

Wspólny raport opublikowany przez pięć agencji ONZ wskazuje, że w 2020 r. głód przewyższył wzrost populacji i że prawie 10% wszystkich ludzi jest niedożywionych.

Najbardziej znaczący wzrost głodu miał miejsce w Afryce, gdzie szacunkowo 21% ludności – 282 mln – jest niedożywionych.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że nowe „tragiczne dane” pokazują, że od 720 do 811 milionów ludzi na świecie głodowało w zeszłym roku, o 161 milionów więcej niż w 2019 roku.

Według raportu ponad 2,3 miliarda ludzi, reprezentujących 30% światowej populacji, przez cały rok nie ma wystarczającej ilości pożywienia.

„Pomimo faktu, że światowa produkcja żywności wzrosła o 300% od połowy lat 60., niedożywienie jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do skrócenia średniej długości życia” – powiedział urzędnik ONZ. “W świecie obfitości nie ma usprawiedliwienia dla miliardów ludzi, którzy nie mają dostępu do zdrowej diety. Jest to nie do przyjęcia.”

Emily Farr z organizacji humanitarnej Oxfam powiedziała, że ​​pandemia była ostatnią kroplą dla milionów ludzi już dotkniętych konfliktem zbrojnym, kryzysami gospodarczymi i pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.

Dzieci zapłaciły bardzo wysoką cenę. Szacuje się, że 149 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu ze względu na swój wiek, a ponad 45 milionów dzieci jest zbyt chudych na swój wzrost. Jak na ironię, prawie 39 milionów dzieci ma nadwagę.

„Co najmniej 3 miliardy dorosłych i dzieci nadal nie ma dostępu do zdrowych posiłków, w dużej mierze ze względu na wygórowane koszty”, powiedziały agencje ONZ, a COVID-19 pogorszył sytuację.

„W wielu częściach świata epidemia spowodowała brutalną recesję i zagroziła dostępowi do żywności” – stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych w podsumowaniu swoich ustaleń. „Jednak jeszcze przed pandemią głód rozprzestrzeniał się, a postęp w żywieniu utknął w martwym punkcie”.

Według raportu, geograficznie, oprócz rosnącej liczby głodnych Afrykanów, ponad połowa niedożywionych – 418 milionów – mieszka w Azji, a 60 milionów mieszka w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.

Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *