Rzym (AFP) – W poniedziałek Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła ubolewanie z powodu nasilenia globalnego głodu w zeszłym roku, z którego większość była związana z pandemią, i wezwała do przydzielenia miliardów dolarów, aby zapobiec głodowaniu milionów ludzi.
Wspólny raport opublikowany przez pięć agencji ONZ wskazuje, że w 2020 r. głód przewyższył wzrost populacji i że prawie 10% wszystkich ludzi jest niedożywionych.
Najbardziej znaczący wzrost głodu miał miejsce w Afryce, gdzie szacunkowo 21% ludności – 282 mln – jest niedożywionych.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że nowe „tragiczne dane” pokazują, że od 720 do 811 milionów ludzi na świecie głodowało w zeszłym roku, o 161 milionów więcej niż w 2019 roku.
Według raportu ponad 2,3 miliarda ludzi, reprezentujących 30% światowej populacji, przez cały rok nie ma wystarczającej ilości pożywienia.
„Pomimo faktu, że światowa produkcja żywności wzrosła o 300% od połowy lat 60., niedożywienie jest jednym z głównych czynników przyczyniających się do skrócenia średniej długości życia” – powiedział urzędnik ONZ. „W świecie obfitości nie ma usprawiedliwienia dla miliardów ludzi, którzy nie mają dostępu do zdrowej diety. Jest to nie do przyjęcia.”
Emily Farr z organizacji humanitarnej Oxfam powiedziała, że pandemia była ostatnią kroplą dla milionów ludzi już dotkniętych konfliktem zbrojnym, kryzysami gospodarczymi i pogłębiającym się kryzysem klimatycznym.
Dzieci zapłaciły bardzo wysoką cenę. Szacuje się, że 149 milionów dzieci poniżej piątego roku życia cierpi na zahamowanie wzrostu ze względu na swój wiek, a ponad 45 milionów dzieci jest zbyt chudych na swój wzrost. Jak na ironię, prawie 39 milionów dzieci ma nadwagę.
„Co najmniej 3 miliardy dorosłych i dzieci nadal nie ma dostępu do zdrowych posiłków, w dużej mierze ze względu na wygórowane koszty”, powiedziały agencje ONZ, a COVID-19 pogorszył sytuację.
„W wielu częściach świata epidemia spowodowała brutalną recesję i zagroziła dostępowi do żywności” – stwierdziła Organizacja Narodów Zjednoczonych w podsumowaniu swoich ustaleń. „Jednak jeszcze przed pandemią głód rozprzestrzeniał się, a postęp w żywieniu utknął w martwym punkcie”.
Według raportu, geograficznie, oprócz rosnącej liczby głodnych Afrykanów, ponad połowa niedożywionych – 418 milionów – mieszka w Azji, a 60 milionów mieszka w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach.
Prawa autorskie 2021 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przerabiany ani redystrybuowany bez pozwolenia.
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”