ONZ: Peru sugeruje, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Francja nie mogą indywidualnie blokować rezolucji

ONZ: Peru sugeruje, że Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Chiny, Rosja i Francja nie mogą indywidualnie blokować rezolucji
W przeciwieństwie do innych okazji, propozycję złożył tylko jeden kraj, w tym przypadku Peru – Composite Credit Infobae / Andina / UN

Minister spraw zagranicznych, Javiera Gonzaleza-OliciiPropozycja Peru dotycząca reformy systemu weta została przedstawiona Radzie Bezpieczeństwa ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (Narody Zjednoczone) podczas jego udziału w programie głównym sześćdziesiątej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, Niemcy.

Gonzaleza Olechei W trakcie sesji reformującej Rady Bezpieczeństwa ONZ szczegółowo opisał, na czym polega Inicjatywa Trzech Większości Narodów Zjednoczonych (Inicjatywa UNM3), czyli strategia „Większości Trzech”.

Jak wiadomo, pięciu stałych członków… Rada Bezpieczeństwa Mają prawo weta. Są to tak zwani „sojusznicy” II wojny światowej: Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, Francja i Wielka Brytania.

Minister spraw zagranicznych Peru González-Olechea zastępuje Anę Gervasi – zdjęcie: EFE/Paulo Aguilar

Peru proponuje, aby decyzję można było zablokować jedynie wtedy, gdy wyrażą to trzy lub więcej kraje z tej grupy, w związku z czym nie mogą już tego robić indywidualnie.

Poprzez tę inicjatywę konieczne jest „wyjaśnienie przesłanek skorzystania z weta w celu wypełnienia wynikającego z niego obowiązku moralnego i prawnego”. Wiadomość z San Francisco.

„W ten sposób, jeśli istnieje ciągłość weta w stosunku do wojny lub konfliktu międzypaństwowego lub wewnątrzpaństwowego, społeczność międzynarodowa może publicznie kwestionować przyczyny łamania praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego oraz wykonywanie weta .” Doradca.

W skład Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych wchodzą inni członkowie; Jednak tylko 5 ma prawo weta – Credit EFE/Justin Lin

Minister wyjaśnił także, że w odróżnieniu od ośmiu poprzednich propozycji przedstawionych w ciągu ostatnich 60 lat, Peru promuje tę ideę indywidualnie.

„Peru jest małym, zdecentralizowanym państwem, ale 200 lat temu uruchomiło i wdrożyło pierwszą inicjatywę procesu integracji pokojowej: konferencję desantową w Panamie. Wierzymy, że jest miejsce na destrukcyjne propozycje” – powiedział w panelu.

On Ministerstwo Spraw Zagranicznych Stwierdziła, że ​​ta „większość trzech” będzie miała zastosowanie do zadań i uprawnień przysługujących Radzie Bezpieczeństwa na mocy art. 24 Karty Narodów Zjednoczonych.

„Krótko mówiąc, ta inicjatywa ma na celu poprawę wydajności operacyjnej Rada Bezpieczeństwa Domagając się bardziej kompleksowych i spójnych działań z Lista San Francisco„To daje większą pewność decyzjom tej rady”.

Siedziba Organizacji Narodów Zjednoczonych znajduje się obecnie w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych – źródło: Reuters/Carlo Allegri/Photo File

W spotkaniu uczestniczyli także premier Słowenii Robert Golub; irlandzki minister obrony i spraw zagranicznych Michael Martin Tánaiste; Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Kenii, Monica Juma; Oraz niemiecka minister stanu ds. spraw zagranicznych Susanne Baumann. Moderatorem w tym przypadku była Nora Müller, dyrektor wykonawcza ds. stosunków międzynarodowych w Korber Stiftung.

Mówi, że Rada Bezpieczeństwa ONZ została pomyślana jako „przejaw moralnego i prawnego obowiązku zapobiegania konfliktom i pokojowego rozwiązywania konfliktów poprzez promowanie uniwersalnych zasad moralnych opartych na suwerennej równości państw”. AmbasadaChociaż wyjaśniono, że prawo weta zostało przyznane pięciu stałym członkom jako warunek wyjątkowy.

„Jednak użycie tego odrębnego narzędzia, które wydaje się być gwarancją, wielokrotnie pokazało tendencję, która utrudnia globalne działania międzynarodowe na rzecz powstrzymywania konfliktów i naruszeń humanitarnych, oddalając się od celów organizacji”.

„Z historycznego punktu widzenia przykładów ograniczeń rozwiązania jest wiele Rada Bezpieczeństwa. Przez dziesięciolecia źródła konfliktów wykraczały poza sferę międzystanową i rozprzestrzeniały sięNowe zagrożenia dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa Dodają: „Stwarza to i wzmacnia destrukcyjny scenariusz, w którym nasilają się różnego rodzaju brutalne konflikty, takie jak wewnętrzne konfrontacje zbrojne, konflikty etniczne, międzynarodowa przestępczość zorganizowana, a głównie zagrożenia terrorystyczne”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *