ONZ wzywa do wsparcia Pakistanu rok po tym, jak powodzie stały się „podwójną ofiarą”

ONZ wzywa do wsparcia Pakistanu rok po tym, jak powodzie stały się „podwójną ofiarą”

On Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych António GuterresW środę, 27 września, wezwał do wsparcia Pakistan „podwójną ofiarą” „chaosu klimatycznego”I „niesprawiedliwy” światowy system finansowy rok po tym, jak nawiedziły go śmiertelne powodzie.

„Pakistan jest podwójną ofiarą: chaosu klimatycznego oraz naszego przestarzałego i niesprawiedliwego globalnego systemu finansowego, który uniemożliwia krajom o średnich dochodach dostęp do tak potrzebnych zasobów w celu inwestowania w adaptację i odporność” – powiedział Guterres w przemówieniu w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. w Nowym Jorku.

Według danych ONZ powodzie spowodowane ulewnymi deszczami monsunowymi zalały jedną trzecią Pakistanu, pochłonęły życie ponad 1700 osób, zniszczyły dwa miliony domów i niezbędną infrastrukturę oraz dotknęły 33 miliony ludzi, w tym połowę dzieci.

Rząd, przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych, uruchomił plan reagowania na powódź i zażądał 816 milionów dolarów na pomoc 9,5 miliona najbardziej dotkniętych powodzią. Dofinansowanie tego zaproszenia wynosi około 69%.

Guterres podkreślił, że „Pakistan potrzebuje i zasługuje na ogromne wsparcie społeczności międzynarodowej”.

„Kraj jest odpowiedzialny za mniej niż 1% emisji gazów cieplarnianych, ale ryzyko śmierci w wyniku skutków zmian klimatycznych jest 15 razy większe niż w przypadku mieszkańców innych krajów” – dodał.

Guterres powiedział, że „Pakistan jest prawdziwym poligonem doświadczalnym sprawiedliwości klimatycznej”, a kraje, które w największym stopniu przyczyniają się do globalnego ocieplenia, muszą zrobić więcej, aby „naprawić wyrządzone przez siebie szkody”.

„Nigdy nie zapomnę rzezi spowodowanej pogodą, którą widziałem” – powiedział urzędnik. „Życie, domy, źródła utrzymania, szkoły, szpitale, wszystko zostało zniszczone”.

Dodał: „Nigdy nie zapomnę historii, które usłyszałem, zwłaszcza o kobietach i mężczyznach, którzy opuścili swoje domy i dobytek, aby ratować swoich sąsiadów przed podnoszącym się poziomem wody… Chociaż duża część wody opadła, potrzeby nie zmniejszyły się osłabło.”

Sekretarz generalny powiedział, że przeznaczono miliardy dolarów, ale Pakistan wciąż czeka na duże fundusze, a opóźnienia „podważają wysiłki ludzi na rzecz odbudowy życia”.

Guterres wezwał darczyńców i międzynarodowe instytucje finansowe, aby „wypełniły swoje zobowiązania i jak najszybciej wyłożyły obiecane pieniądze na stół”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *