Murcja. W każdym kraju występują postacie kontrowersyjne i różne, których rolę w historii można wytłumaczyć jedynie równowagą, jaką przyniósł upływ czasu. W Polsce jedna z takich osób Leszka Balcerovicaosoba odpowiedzialna za połączenie Terapia elektrowstrząsami Kto zrewolucjonizował polską gospodarkę i w rekordowym czasie poprowadził przejście od komunizmu do gospodarki rynkowej. Doktryny liberalne, które doprowadziły do tej zmiany, były radykalne i wiązały się ze znacznymi kosztami społecznymi, gdyż znaczna część społeczeństwa została wykluczona z nowej postkomunistycznej rzeczywistości. Dziś, 30 lat po zmianach, które zapoczątkował BalcerowiczPolska rozwija się w godnym pozazdroszczenia tempie, a jej sukces pokazuje, że odważne reformy mogą prowadzić do znaczących usprawnień, choć mają też wysoką cenę.
Miałem szczęście, że cię spotkałem Balcerowicz W 2010 roku podczas konferencji w Warszawa. Następnie ekonomista powiedział mi coś, co do dziś pamiętam: „Dyktatorzy i reżimy, którym brakuje wolności, prowadzą do biedy, podczas gdy słabe instytucje i nadmierna biurokracja utrudniają wzrost gospodarczy”.
Dziś Polska odzyskała już poziom gospodarczy sprzed pandemii, podczas gdy w Hiszpanii wciąż jesteśmy poniżej 2019 roku. Tak naprawdę od lat mamy niewielki wzrost gospodarczy, co sprawia, że kraje takie jak Polska mogą nas wyprzedzić gospodarczo na świecie. Przyszłość należy jednak do pozycji wyjściowej. Czechy i Estonia, dwa kraje, które również mają wspólną przeszłość komunistyczną, wyprzedziły już Hiszpanię pod względem PKB na mieszkańca.
Dynamikę i złożoność gospodarczą tych społeczeństw można dostrzec w życiu codziennym, na rynku pracy, w innowacjach, w zwiększaniu siły nabywczej i pojawianiu się nowych firm. Jednocześnie upadek, stagnacja i utrata możliwości ciążą na Hiszpanii, ponieważ wielu młodych ludzi, zwykle najlepiej przygotowanych i nie chcących życia pracowników rządowych, woli emigrować w poszukiwaniu pierwszej pracy.
Zmarnowaliśmy wiele lat w tej recesji, która już wydaje się powszechna, a nadal nie możemy tego zrobić Odważne reformy. Nie zajmujemy się kwestią ograniczania zbędnych wydatków publicznych, nie ułatwiamy inwestycji czy tworzenia przedsiębiorstw. O ogromnym długu publicznym prawie nie ma mowy. Wolimy tutaj marnować czas na programy społeczne, które wydają się mieć na celu bardziej utrwalenie zależności od państwa niż ułatwienie rozwoju osobistego i gospodarczego obywateli. Do nas należy dokonanie zmian, choć może to być trudne, ale konieczne, jeśli chcemy uniknąć niepokojącej przyszłości.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”