#opinia_MP | Terapia elektrowstrząsami. Napisane przez Ignacio Teminio

#opinia_MP |  Terapia elektrowstrząsami.  Napisane przez Ignacio Teminio

Murcja. W każdym kraju występują postacie kontrowersyjne i różne, których rolę w historii można wytłumaczyć jedynie równowagą, jaką przyniósł upływ czasu. W Polsce jedna z takich osób Leszka Balcerovicaosoba odpowiedzialna za połączenie Terapia elektrowstrząsami Kto zrewolucjonizował polską gospodarkę i w rekordowym czasie poprowadził przejście od komunizmu do gospodarki rynkowej. Doktryny liberalne, które doprowadziły do ​​tej zmiany, były radykalne i wiązały się ze znacznymi kosztami społecznymi, gdyż znaczna część społeczeństwa została wykluczona z nowej postkomunistycznej rzeczywistości. Dziś, 30 lat po zmianach, które zapoczątkował BalcerowiczPolska rozwija się w godnym pozazdroszczenia tempie, a jej sukces pokazuje, że odważne reformy mogą prowadzić do znaczących usprawnień, choć mają też wysoką cenę.

Miałem szczęście, że cię spotkałem Balcerowicz W 2010 roku podczas konferencji w Warszawa. Następnie ekonomista powiedział mi coś, co do dziś pamiętam: „Dyktatorzy i reżimy, którym brakuje wolności, prowadzą do biedy, podczas gdy słabe instytucje i nadmierna biurokracja utrudniają wzrost gospodarczy”.

Dziś Polska odzyskała już poziom gospodarczy sprzed pandemii, podczas gdy w Hiszpanii wciąż jesteśmy poniżej 2019 roku. Tak naprawdę od lat mamy niewielki wzrost gospodarczy, co sprawia, że ​​kraje takie jak Polska mogą nas wyprzedzić gospodarczo na świecie. Przyszłość należy jednak do pozycji wyjściowej. Czechy i Estonia, dwa kraje, które również mają wspólną przeszłość komunistyczną, wyprzedziły już Hiszpanię pod względem PKB na mieszkańca.

Dynamikę i złożoność gospodarczą tych społeczeństw można dostrzec w życiu codziennym, na rynku pracy, w innowacjach, w zwiększaniu siły nabywczej i pojawianiu się nowych firm. Jednocześnie upadek, stagnacja i utrata możliwości ciążą na Hiszpanii, ponieważ wielu młodych ludzi, zwykle najlepiej przygotowanych i nie chcących życia pracowników rządowych, woli emigrować w poszukiwaniu pierwszej pracy.

Zmarnowaliśmy wiele lat w tej recesji, która już wydaje się powszechna, a nadal nie możemy tego zrobić Odważne reformy. Nie zajmujemy się kwestią ograniczania zbędnych wydatków publicznych, nie ułatwiamy inwestycji czy tworzenia przedsiębiorstw. O ogromnym długu publicznym prawie nie ma mowy. Wolimy tutaj marnować czas na programy społeczne, które wydają się mieć na celu bardziej utrwalenie zależności od państwa niż ułatwienie rozwoju osobistego i gospodarczego obywateli. Do nas należy dokonanie zmian, choć może to być trudne, ale konieczne, jeśli chcemy uniknąć niepokojącej przyszłości.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *