Optymizm w stosunkach amerykańsko-chińskich po wizycie Yellen – DW – 07.09.2023

Optymizm w stosunkach amerykańsko-chińskich po wizycie Yellen – DW – 07.09.2023

Skarbiec Zjednoczone państwoI Żaneta YellenW niedzielę (07.09.2023) potwierdził, że jego rozmowy z chińskimi władzami położyły stosunki dwustronne na „mocniejszych podstawach” na zakończenie wizyty w Pekinie, której celem była stabilizacja napiętych stosunków między dwoma największymi gospodarkami świata.

W ciągu czterech dni wizyty Yelin podkreślała potrzebę dalszych wymian i współpracy z nią ChinyPomimo głębokich różnic między tymi dwoma mocarstwami.

„Wierzymy, że świat jest wystarczająco duży, aby nasze dwa kraje mogły się rozwijać” – powiedział dziennikarzom w ambasadzie USA w Pekinie w niedzielę.

„Oba kraje mają obowiązek odpowiedzialnie zarządzać tymi relacjami i znaleźć sposób na wspólne życie i dzielenie się światowym dobrobytem” – dodał.

Usprawnij komunikację i współpracę

Wizyta promowała program prezydenta USA Joe Bidena dotyczący pogłębienia stosunków z Chinami, podkreślając jednocześnie stanowisko Waszyngtonu.

Chociaż wizyta nie zaowocowała konkretnymi porozumieniami, chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała w sobotę wieczorem, że spotkanie Yelin z chińskim wicepremierem He Lifengiem doprowadziło do porozumienia w sprawie „wzmocnienia komunikacji i współpracy w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom”.

Dodał, że obie strony zgodziły się na kontynuowanie wymiany.

Dziesięć godzin spotkań bilateralnych

Yellen podkreśliła, że ​​pomimo „istotnych sprzeczności” między obydwoma krajami, udało jej się przeprowadzić „bezpośrednie, merytoryczne i owocne” rozmowy z chińskimi władzami.

„Moje spotkania dwustronne, które trwały 10 godzin w ciągu dwóch dni, były krokiem naprzód w naszych wysiłkach na rzecz ugruntowania stosunków amerykańsko-chińskich” – powiedział.

Na szczycie listy sporów znajdują się ograniczenia handlowe, które według Stanów Zjednoczonych mają na celu ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanych technologii, które uznają za kluczowe dla ich bezpieczeństwa narodowego.

Yellen powiedziała w niedzielę, że Stany Zjednoczone będą kontynuować „ukierunkowane środki” w celu utrzymania bezpieczeństwa narodowego, ale takie ograniczenia handlowe nie mają na celu „wyciągania korzyści ekonomicznych”.

Podkreślił, że działania jego rządu starają się być „przejrzyste, ograniczone w zakresie i ukierunkowane na jasne cele (…) Nie wykorzystujemy ich dla uzyskania korzyści ekonomicznej”.

Powiedział również, że ma „poważne obawy” dotyczące tego, co nazwał „nieuczciwymi praktykami handlowymi Pekinu”.

jc (@afp, efe)

Xi Jingping przyjmuje Blinkena w Pekinie

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *