Skarbiec Zjednoczone państwoI Żaneta YellenW niedzielę (07.09.2023) potwierdził, że jego rozmowy z chińskimi władzami położyły stosunki dwustronne na „mocniejszych podstawach” na zakończenie wizyty w Pekinie, której celem była stabilizacja napiętych stosunków między dwoma największymi gospodarkami świata.
W ciągu czterech dni wizyty Yelin podkreślała potrzebę dalszych wymian i współpracy z nią ChinyPomimo głębokich różnic między tymi dwoma mocarstwami.
„Wierzymy, że świat jest wystarczająco duży, aby nasze dwa kraje mogły się rozwijać” – powiedział dziennikarzom w ambasadzie USA w Pekinie w niedzielę.
„Oba kraje mają obowiązek odpowiedzialnie zarządzać tymi relacjami i znaleźć sposób na wspólne życie i dzielenie się światowym dobrobytem” – dodał.
Usprawnij komunikację i współpracę
Wizyta promowała program prezydenta USA Joe Bidena dotyczący pogłębienia stosunków z Chinami, podkreślając jednocześnie stanowisko Waszyngtonu.
Chociaż wizyta nie zaowocowała konkretnymi porozumieniami, chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua poinformowała w sobotę wieczorem, że spotkanie Yelin z chińskim wicepremierem He Lifengiem doprowadziło do porozumienia w sprawie „wzmocnienia komunikacji i współpracy w stawianiu czoła globalnym wyzwaniom”.
Dodał, że obie strony zgodziły się na kontynuowanie wymiany.
Dziesięć godzin spotkań bilateralnych
Yellen podkreśliła, że pomimo „istotnych sprzeczności” między obydwoma krajami, udało jej się przeprowadzić „bezpośrednie, merytoryczne i owocne” rozmowy z chińskimi władzami.
„Moje spotkania dwustronne, które trwały 10 godzin w ciągu dwóch dni, były krokiem naprzód w naszych wysiłkach na rzecz ugruntowania stosunków amerykańsko-chińskich” – powiedział.
Na szczycie listy sporów znajdują się ograniczenia handlowe, które według Stanów Zjednoczonych mają na celu ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanych technologii, które uznają za kluczowe dla ich bezpieczeństwa narodowego.
Yellen powiedziała w niedzielę, że Stany Zjednoczone będą kontynuować „ukierunkowane środki” w celu utrzymania bezpieczeństwa narodowego, ale takie ograniczenia handlowe nie mają na celu „wyciągania korzyści ekonomicznych”.
Podkreślił, że działania jego rządu starają się być „przejrzyste, ograniczone w zakresie i ukierunkowane na jasne cele (…) Nie wykorzystujemy ich dla uzyskania korzyści ekonomicznej”.
Powiedział również, że ma „poważne obawy” dotyczące tego, co nazwał „nieuczciwymi praktykami handlowymi Pekinu”.
jc (@afp, efe)
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”