Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Państw Amerykańskich i Unia Europejska udzieliły poparcia Arielowi Henry’emu i wezwały do ​​utworzenia rządu opartego na konsensusie

Organizacja Narodów Zjednoczonych, Organizacja Państw Amerykańskich i Unia Europejska udzieliły poparcia Arielowi Henry'emu i wezwały do ​​utworzenia rządu opartego na konsensusie

Pierwsza poprawka:

Te dwie organizacje, blok europejski oraz ambasadorowie tzw. grupy rdzeniowej, poparły Ariela Henry’ego jako następcę premiera wyspy, ponieważ został on powołany na to stanowisko na dwa dni przed zamachem na prezydenta Jovenela Mossa. On sam podpisał ten ostatni dekret. W ten sposób wycofują poparcie dla obecnego tymczasowego premiera Claude’a Josepha, który dowodził od czasu śmiertelnego zamachu.

Przedstawiciele ONZ na Haiti, Organizacji Państw Amerykańskich, Unii Europejskiej oraz grupa sześciu ambasadorów ze Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Niemiec i Kanady poparli w sobotę Ariela Henry’ego jako premiera. Haiti.

Henri jest jednym z przeciwników obecnego tymczasowego premiera Claude’a Josepha, który kontestuje jego autorytet, od 5 lipca – dwa dni przed zamachem na prezydenta Jovenela Moise’a – został mianowany premierem w ostatnim dekrecie podpisanym przez Moyesa. Chociaż jego śmierć nie pozwoliła Henrykowi zainwestować czasu i tym samym zastąpić Józefa, dlatego ten ostatni przejął stery kraju, przy wsparciu policji i wojska.

Pozycja obcych mocarstw i organizacji międzynarodowych jest postrzegana jako zmiana, ponieważ ONZ i Stany Zjednoczone, po zabójstwie prezydenta, uznały władzę Józefa do przewodzenia narodowi karaibskiemu.

Deklaracja Organizacji Narodów Zjednoczonych, Organizacji Państw Amerykańskich, Unii Europejskiej i tak zwanej głównej grupy ambasadorów została ogłoszona w sobotę w oświadczeniu. Dokument wzywa również do utworzenia konsensusu i inkluzywnego rządu na Haiti, który szybko zorganizuje wybory prezydenckie i parlamentarne, które muszą być „wolne, uczciwe, przejrzyste i wiarygodne”.

Kobieta uczestniczy w czuwaniu dla Haitańskiej Pierwszej Damy Martina Moyesa przed Jackson Memorial Hospital w Miami, Stany Zjednoczone, 16 lipca 2021 r. © Giorgio Vieira/AFP

Pierwsza dama Martin Moss powraca na wyspę

Poparcie Henry’ego z zewnątrz nie znajduje odzwierciedlenia w senacie Haiti, ani przez jego prezydenta, Josepha Lamberta, który ubiega się o kontrolę nad Pałacem Narodowym. Niektórzy senatorowie poparli Lamberta w ogłoszeniu się prezydentem Haiti, ale on jeszcze nic nie powiedział.

Inną opcją dla narodu, aby wyznaczyć osobę odpowiedzialną przed wyborami, jest tak zwany „haitański komitet społeczeństwa obywatelskiego do poszukiwania haitańskiego rozwiązania kryzysu”, składający się z grup społeczeństwa obywatelskiego i przeciwników, który dąży do osiągnięcia konsensusu w sprawie porozumienia, które ma decydować o tym, co robić, bez ingerencji obcych mocarstw .

Podczas gdy polityczna przyszłość Haiti jest rozstrzygana, żona zmarłego prezydenta, Martin Moyes, wróciła do stolicy, Port-au-Prince, 17 lipca, po wyzdrowieniu w amerykańskim szpitalu po urazach spowodowanych atakiem. Jej mąż w minionym 7 lipca.

W najbliższy piątek pogrzeby państwowe odbędą się w mieście Cap-Haitien, w pobliżu gminy Trois du Nord, gdzie urodził się zaginiony prezydent.

Jovenel Moyes został zastrzelony Kiedy ludzie uzbrojeni w karabiny szturmowe szturmują jego dom w Port-au-Prince, rozpoczyna się szalone śledztwo w celu zidentyfikowania sprawców zamachu. Wśród zatrzymanych jest grupa Kolumbijczyków i Haitańczyków posiadających obywatelstwo amerykańskie.

Z EFE i Reuters

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *