Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed nasileniem się walk pomiędzy armią sudańską a Siłami Szybkiego Wsparcia w stolicy Północnego Darfuru

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega przed nasileniem się walk pomiędzy armią sudańską a Siłami Szybkiego Wsparcia w stolicy Północnego Darfuru

Ostrzega przed „masową przymusową rekrutacją” dzieci w wieku od 11 do 17 lat na terenie miasta

Madryt, 3 lutego (prasa europejska) –

Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzegła, że ​​linia frontu wojny domowej w Sudanie, w stanie Darfur Północny, na zachód od kraju, nasila się wraz z wybuchem nowych walk, które miały miejsce w ciągu ostatnich 48 godzin w stolicy El Fasher, gdzie przesiedlonych jest 100 000 osób ludzi, którzy uciekli przed walkami między obydwoma krajami. Armia sudańska i paramilitarne Siły Szybkiego Wsparcia znajdują się w innych częściach kraju.

Dyrektor szpitala El Fasher Abdo Musa potwierdził, że w wyniku działań wojennych co najmniej pięć osób zginęło, a 21 zostało rannych, chociaż obawiał się, podobnie jak ma to miejsce w przypadku konfliktu w Sudanie, że rzeczywista liczba ofiar jest znacznie wyższa.

Siły Szybkiego Wsparcia oskarżyły armię sudańską o rozpoczęcie działań wojennych przeciwko miastu, choć armia nie wydała jeszcze żadnego oświadczenia. W oświadczeniu lokalnej organizacji Koordynacji Oporu El Fasher potępiono artylerię paramilitarną, która spowodowała poważne zniszczenia w infrastrukturze miasta, czemu Siły Szybkiego Wsparcia zaprzeczyły w oświadczeniu opublikowanym na ich koncie w mediach społecznościowych.

Tymczasem zastępca koordynatora ONZ ds. humanitarnych Toby Harward potwierdził w sobotę, że w ciągu ostatnich 48 godzin w mieście miały miejsce gwałtowne walki i wspomniał o „wielokrotnych” ofiarach śmiertelnych i rannych, a także o wysiedleniach na dużą skalę.

„Eskalacja konfliktu byłaby katastrofalna dla 100 000 wysiedleńców, którzy schronili się w mieście” – powiedział Harward, po czym ostrzegł, że Organizacja Narodów Zjednoczonych otrzymuje informacje o „przymusowej rekrutacji na dużą skalę” dzieci w wieku od 11 i 17 lat. Przez wojsko, paramilitarne i inne skonfliktowane grupy w mieście.

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych ostrzegł w przesłaniu opublikowanym na jego koncie w mediach społecznościowych X, że „rekrutacja i wykorzystywanie dzieci przez siły zbrojne stanowi poważne naruszenie praw dziecka i międzynarodowego prawa humanitarnego”.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *