W swoim przesłaniu dotyczącym daty Prezydent podkreślił, że wartości te są wystawione na ciężką próbę, ponieważ planetę charakteryzują podziały, konflikty i nierówności.
Guterres ostrzegł, że „dyskryminacja jest powszechna” i nalegał na promowanie braterstwa jako podstawowej wartości ludzkości.
Dodał: „Musimy zjednoczyć się, aby chronić i bronić praw człowieka, zwalczać mowę nienawiści i brutalny ekstremizm oraz przeciwstawiać się tym, którzy czerpią korzyści ze strachu”.
Sekretarz Generalny przyznał, że Deklaracja o braterstwie ludzi na rzecz pokoju i współistnienia na świecie, wydana przez papieża Franciszka i szejka Al-Azhar, szejka Ahmeda Al-Tayeba, jest źródłem inspiracji do pracy na rzecz świata dialogu, współczucia, pokoju i godność człowieka.
„Potwierdźmy nasze zaangażowanie w przezwyciężanie podziałów oraz promowanie zrozumienia religijnego i współpracy między ludźmi wszystkich kultur i przekonań” – powiedział.
Międzynarodowy Dzień Braterstwa Ludzkiego został zatwierdzony w 2020 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako szansa na promowanie kultury pokoju, zrównoważonego rozwoju, tolerancji, integracji, zrozumienia i solidarności.
Dzień ten ma także na celu zwiększenie świadomości na temat różnych kultur, religii i przekonań, a także roli edukacji w promowaniu tolerancji.
Oznacza to akceptację i poszanowanie przez opinię publiczną różnorodności religijnej i kulturowej, zwłaszcza w odniesieniu do sposobów wyrażania religii.
Według Organizacji Narodów Zjednoczonych edukacja i szkoły muszą znacząco przyczyniać się do promowania tolerancji i eliminowania dyskryminacji ze względu na religię lub przekonania.
Jha/ebr