Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że brak działań w sprawie zmian klimatu przybliża nas do przepaści

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że brak działań w sprawie zmian klimatu przybliża nas do przepaści

NARODY ZJEDNOCZONE, 23 marca (Prensa Latina) Sekretarz Generalny ONZ António Guterres podkreślił dzisiaj, że każdy rok bez odpowiednich działań na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia poniżej 1,5 stopnia „zbliża nas do krawędzi”.

Powiedział, że bez konkretnych działań wzrasta ryzyko systemowe, a nasza odporność na katastrofy klimatyczne maleje.

W swoim orędziu na Światowy Dzień Meteorologii, obchodzony 23 marca, Guterres wezwał, aby rok 2023 był „rokiem transformacji, a nie reform”.

Skomentował, że temat wybrany w tym roku na wydarzenie, przyszłość pogody, klimatu i wody między pokoleniami, zobowiązuje wszystkich do wypełnienia swoich obowiązków, aby przyszłe pokolenia odziedziczyły lepszą przyszłość.

Aby to osiągnąć, wezwał do radykalnej transformacji systemów energetycznych i transportowych, położenia kresu zależności od paliw kopalnych i przyjęcia sprawiedliwego przejścia na energię odnawialną.

Guterres odniósł się do zobowiązania do zapewnienia, że ​​systemy wczesnego ostrzegania przed katastrofami klimatycznymi obejmą wszystkich ludzi na świecie, inicjatywy promowanej podczas Światowego Dnia Meteorologii 2022 i zatwierdzonej na COP27, która ma poparcie krajów bogatych i rozwijających się, agencji ONZ i sektora prywatnego.

Sekretarz generalny Światowej Organizacji Meteorologicznej, Petteri Taalas, podkreślił, że pogoda, klimat i woda nie znają granic narodowych ani politycznych, a potrzeba współpracy międzynarodowej przyświeca pracy agencji od 1873 roku i będzie nią nadal w przyszłości .

Wśród oczekiwań Taalas postawił realizację świata bardziej odpornego na ekstremalne zjawiska meteorologiczne, klimatyczne i hydrologiczne oraz inne zdarzenia środowiskowe, a także stworzenie globalnej infrastruktury monitorowania gazów cieplarnianych w celu wsparcia realizacji Porozumienia Paryskiego. .

jha/crc

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *