Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do zawarcia porozumień pokojowych w celu rozwiązania kryzysu kolumbijskiego

Organizacja Narodów Zjednoczonych wzywa do zawarcia porozumień pokojowych w celu rozwiązania kryzysu kolumbijskiego

0507-Organizacja Narodów Zjednoczonych.jpg

Bogota, 7 maja (Prensa Latina) System Narodów Zjednoczonych w Kolumbii uznał w piątek, że wdrożenie porozumienia pokojowego z 2016 roku może być rozwiązaniem kryzysu w tym południowoamerykańskim kraju. Latin Press Agency.

Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła w oświadczeniu, że porozumienie między państwem a zdemobilizowanymi Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) zagwarantuje prawo do wolności zgromadzeń i protestów oraz poszanowanie praw człowieka przez siły reżimu.

W dokumencie stwierdzono, że porozumienie „zawiera elementy organizujące te gwarancje i zwiększające partycypację obywateli”.
W tym kraju Ameryki Południowej 10 dni temu doszło do strajku narodowego ogłoszonego przez organizacje związkowe, studentów i ludność tubylczą na znak odrzucenia serii działań rządowych.

Przeczytaj tutaj: Organizacje społeczne w Kolumbii nazywają bezrobociem bezterminowo

Niezadowolenie społeczne jest poważnie tłumione przez siły reżimu, których brutalne zachowanie spowodowało śmierć około trzydziestu osób i ponad 1200 rannych, zgodnie z informacjami przekazanymi przez protestujących i wspieranymi przez organizacje praw człowieka.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w Kolumbii potępiła wszelkiego rodzaju przemoc ze strony policji i wojska, w tym przemoc seksualną, i wezwała do postawienia przed sądem osób odpowiedzialnych za te czyny.

4 maja rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Marta Hurtado wyraziła niezadowolenie z użycia broni palnej w mundurach przeciwko protestującym w Cali.

Hurtado przypomniał następnie państwu o „odpowiedzialności za ochronę praw człowieka, w tym prawa do życia i bezpieczeństwa osobistego, a także za ułatwianie korzystania z prawa do pokojowych zgromadzeń”.

Organizacja Narodów Zjednoczonych w Kolumbii wskazała również na znaczenie wspierania misji humanitarnych udzielających pomocy w trakcie pandemii Covid-19, choroby, która według oficjalnych danych pochłonęła 76 414 Kolumbijczyków.

Organizacja międzynarodowa podkreśliła możliwość dialogu między rządem a różnymi sektorami zaangażowanymi w strajk, uznając, że powinno to być spotkanie kompleksowe, mające na celu uzyskanie wymiernych rezultatów w pokojowym rozwiązaniu obecnej sytuacji.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *