Ostatni moment wojny na Ukrainie

Ostatni moment wojny na Ukrainie

Notatka redaktora: Frida Gettys (@fridaghitis), były producent i korespondent CNN oraz felietonista zajmujący się sprawami światowymi. Jest cotygodniową dziennikarką CNN oraz felietonistką „The Washington Post” i „World Politics Review”. Opinie wyrażone w tym komentarzu należą wyłącznie do autora.

Kiedy we wtorek północnokoreański dyktator Kim Dzong Un przybył na rosyjski Daleki Wschód zielonym pociągiem pancernym swojego dziadka w drodze na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, pomógł podkreślić dwa ważne fakty dotyczące niesprowokowanej wojny Rosji: Putin kontra Ukraina.

Po pierwsze, Putinowi udało się przekształcić niegdyś potężną i szanowaną armię i kraj w taki, który ogranicza się do proszenia o pomoc biednego kraju, który ledwo może ją uzyskać. Nakarm jego ludzi. To obraźliwa praktyka dla pomniejszonego Putina, który arogancko porównuje się do Rosji Car Piotr Wielki Z XVIII wieku nie jest to wspaniały obraz mocno zniszczonej Rosji.

Po drugie, wojna, którą Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie, czyni cały świat bardziej niebezpiecznym. Po ponad 18 miesiącach Rosja zabiega o względy reżimu, który wielokrotnie atakował jej sąsiada i regularnie wystrzeliwał w region wszelkiego rodzaju niebezpieczne rakiety, ostatnio zaledwie kilka dni temu. Po negocjacjach z Putinem zmarginalizowane państwo prawdopodobnie stanie się teraz bardziej groźne.

Kreml stara się otrząsnąć z kurzu i ożywić swoje dawne stosunki z czasów zimnej wojny z totalitarną rodziną Pjongjangu, odkąd jego plany inwazji na Ukrainę w ciągu kilku dni nie powiodły się. W zeszłym roku Korea Północna dostarczyła Rosji pociski artyleryjskie i rakiety. Według amerykańskich urzędników.

Jednak w miarę trwania wojny rosyjskie arsenały będą nadal wyczerpywane, a międzynarodowe sankcje nałożone na ukraińskiego najeźdźcę utrudniają zwiększenie produkcji. To świetna wiadomość dla Kima.

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un macha ze swojego pociągu pancernego w Pjongjangu przed wyjazdem do Rosji 10 września. Źródło: KCNA/AP

Coraz bardziej izolowany Putin szukał broni wśród innych państw pariasów. Iran stał się głównym dostawcą dronów, które rutynowo zabijają ukraińską ludność cywilną (Iran zaprzecza dostarczaniu Rosji broni pomimo dowodów temu zaprzeczających). Teraz Korea Północna może odegrać większą rolę, co może pomóc Rosji w jej nielegalnej wojnie.

Wydaje się, że Putin tworzy zespół tyranów, doraźną ligę represyjnych reżimów i rządów krajów, których obywatelom odmawia się wielu praw, które większość świata uważa za oczywiste. Miejsca, w których znajdują się prawdziwi i domniemani krytycy reżimu Umarli W tajemniczych okolicznościach; Jeden po drugim zwraca się do innych tyranów, prosząc o pomoc w zmiażdżeniu niepodległości Ukrainy.

Swoją drogą, Chiny Kolejny opresyjny reżim Generalnie popiera ten wyłaniający się blok, choć odegrał niezdecydowaną rolę. Utrzymała swoje wsparcie, ale nie dostarczyła Moskwie ogromnych ilości broni. Dla Korei Północnej rosnące więzi z Kremlem stanowią okazję do wywarcia ukrytego nacisku na Pekin, jej drugiego przyjaciela, w celu uzyskania większego wsparcia.

To, czego Moskwa chce od Pjongjangu, nie jest tajemnicą. Kiedy w lipcu rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu udał się do Korei Północnej, co stanowiło pierwszą wizytę rosyjskiego ministra obrony od ponad 30 lat, zwiedził wystawę broni i powiedział, że oba kraje będą prowadzić gry wojenne. „To nasi sąsiedzi”„Lepiej żyć w pokoju i harmonii z sąsiadami” – dodał, dodając (być może nie był świadomy tego, co jego siły robią na Ukrainie).

Shoigu położył podwaliny pod tygodniową wizytę i ważne porozumienie wojskowe, a przynajmniej tak mają nadzieję uczestnicy.

Wysoce militarystyczna Korea Północna ma duży arsenał. Wydaje się, że Rosji zależy głównie na pociskach artyleryjskich i rakietach przeciwpancernych; Większa siła ognia do ataku na Ukrainę.

Ale co zyskuje Kim? Po co wyjeżdżać za granicę? Po raz pierwszy od czterech lat Dopiero dziesiąty od objęcia władzy w 2011 roku?

Przeczytaj więcej tutaj.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *