Ostatnia minuta wojny, na żywo | Ukraina zdobywa teren wokół Kijowa, gdy siły rosyjskie wkraczają do Donbasu | międzynarodowy

Ostatnia minuta wojny, na żywo |  Ukraina zdobywa teren wokół Kijowa, gdy siły rosyjskie wkraczają do Donbasu |  międzynarodowy

Rosja planuje uciec się do operacji barterowych w celu ochrony handlu z Marokiem

Rosja i Maroko mogą zmniejszyć wpływ zachodnich sankcji na Moskwę na ich wymianę handlową, uciekając się do barteru i używania walut innych niż dolar i euro, jak wyjaśnił w sobotę ambasador Rosji w Rabacie Walerian Chauviv. „Możliwe jest omówienie operacji barterowych, a także znalezienie rozwiązań dla wzajemnych rozliczeń przy użyciu innych walut poza dolarem, euro czy walutami narodowymi” – powiedział Shuvaev w rozmowie z Effie.

Rosyjski urzędnik nie wykluczył, że w wyniku wyłączenia kilku rosyjskich banków z systemu SWIFT dla transakcji finansowych, handel między obydwoma krajami będzie miał „trudności” ze spłatą. Podkreślił jednak, że środek, który powstał jako odpowiedź Zachodu na rosyjską interwencję wojskową na Ukrainie, dotknął „mniej niż 10 z 300 banków, które są częścią rosyjskiego systemu bankowego”.

Według szefa rosyjskiej delegacji dyplomatycznej w Rabacie marokański eksport do Rosji wykazuje pozytywną tendencję, gdyż wzrósł w 2021 r. o 10,8% w porównaniu z 2020 r. i wyniósł 435 mln dolarów. Eksport ten to głównie surowce rolno-spożywcze (46,7%), tekstylia i obuwie (33,8%), maszyny, urządzenia i pojazdy (15,3%), metale (2%) oraz metale i ich pochodne (1%). Ambasador Rosji zaznaczył, że rosyjski eksport do Maroka odnotował „rekordowy wzrost”, a na koniec 2021 r. wzrósł o 58,5% w porównaniu z rokiem poprzednim, przekraczając 1200 mln dolarów, co stanowi najlepsze dane spośród wszystkich krajów afrykańskich. Według Szofajewa.

Maroko importuje z Rosji głównie produkty mineralne (61,8%), a także produkty przemysłu chemicznego i gumowego (27,2%), minerały i ich pochodne (5,5%), produkty spożywcze i surowce rolne (3,4%), drewno , celuloza i papier (1,2%) oraz maszyny, urządzenia i pojazdy (0,8%).

Odnosząc się do rosyjskich inwestycji w Maroku, rosyjski dyplomata dodał, że oba kraje są w trakcie opracowywania kilku wspólnych projektów, zwłaszcza w sektorze motoryzacyjnym i elektroenergetycznym.

Nowe ramy stosunków dwustronnych zostały określone podczas wizyt króla Maroka Mohammeda VI w Moskwie w latach 2002 i 2016, kiedy to podpisano Deklarację Partnerstwa Strategicznego i Deklarację Głębokiego Partnerstwa Strategicznego między obydwoma krajami. Ponadto w październiku 2017 r. podczas wizyty premiera Rosji Dmitrija Miedwiediewa w Rabacie podpisano kilka umów dwustronnych w zakresie rybołówstwa morskiego, badań naukowo-technicznych, kosmicznych i komunikacyjnych.

Maroko nie przyłączyło się do swoich zachodnich sojuszników w potępianiu operacji wojskowych Rosji na Ukrainie, ale kilkakrotnie ponawiało wezwanie do dialogu w celu zakończenia konfliktu. 2 marca kraj Maghrebu postanowił nie brać udziału w głosowaniu nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiającą interwencję wojskową Rosji, co później powiedział, że „nie podlega żadnym wyjaśnieniom”. (F)

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *