Ostatnia minuta wojny Rosji na Ukrainie na żywo

Ostatnia minuta wojny Rosji na Ukrainie na żywo

Flaga z emblematem Wagnera powiewa podczas rajdu samochodowego w obwodzie moskiewskim, 23 sierpnia. (Fot.: Julia Morozova/Reuters)

Wielka Brytania przygotowuje się do uznania rosyjskiej Grupy Najemników Wagnera za organizację terrorystyczną.

W środowym oświadczeniu brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że minister spraw wewnętrznych Swella Braverman przedstawiła projekt zarządzenia zakazującego Grupy Wagnera w brytyjskim parlamencie.

Jak wynika z oświadczenia, po zatwierdzeniu zarządzenie „bycie członkiem Grupy Wagnera lub jej wspieranie będzie niezgodne z prawem i będzie zagrożone karą do 14 lat więzienia”.

Wielka Brytania już wcześniej uznała Al-Kaidę, ISIS i Hezbollah za grupy terrorystyczne.

Zarządzenie, które wejdzie w życie 13 września, umożliwi także przejęcie i konfiskatę majątku Wagnera jako własności terrorystów.

„Wagner to brutalna i destrukcyjna organizacja, która służyła Rosji Władimira Putina za granicą jako narzędzie wojskowe. Podczas gdy reżim Putina decyduje, co zrobić z potworem, którego stworzył, dalsze destabilizujące działania Wagnera służą jedynie politycznym celom Kremla” – powiedział Braverman w oświadczeniu.

„To terroryści, to jasne i proste, a ten zakaz wyraźnie to potwierdza w brytyjskim prawie. Wagner brał udział w brutalnych aktach grabieży, tortur i morderstw. Jego działalność na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa światowego. ”

„Dlatego zdelegalizujemy tę organizację terrorystyczną i nadal, kiedy tylko możemy, pomagamy Ukrainie w jej wojnie z Rosją” – dodał Braverman.

Rząd Wielkiej Brytanii nałożył na tę grupę sankcje wkrótce po wybuchu wojny 24 marca 2022 r., określając ją wówczas jako „rosyjskich najemników, którym rzekomo powierzono zadanie zabójstwa prezydenta Zełenskiego”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *