Ostatnia minuta wojny Rosji na Ukrainie na żywo

Ostatnia minuta wojny Rosji na Ukrainie na żywo

Sekretarz Generalny NATO: Siły ukraińskie czynią stopniowy postęp w kontrataku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski (po prawej) i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg (po lewej) przemawiają na konferencji prasowej po rozmowach w Kijowie, 28 września 2023 r. (Zdjęcie: Sergei Sobinsky/AFP via Getty Images)

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w czwartek, że siły ukraińskie „odnotowują stopniowe zyski” w zakrojonej na szeroką skalę kontrofensywie przeciwko rosyjskim liniom obronnym w południowo-wschodniej Ukrainie.

„Dzisiaj jest twoja siła [ucranianas] „Idą naprzód, stoją w obliczu zaciętych walk, ale postępują stopniowo” – oświadczyli Stoltenberg i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas niezapowiedzianej wizyty w Kijowie.

Powiedział: „Każdy metr, który zyskają siły ukraińskie, to metr, który Rosja traci”.
„Ukraińcy walczą o swoje rodziny, swoją przyszłość i wolność” – powiedział Stoltenberg, dodając, że „Moskwa walczy o imperialne złudzenia”.

Kontynuował: „Ukraina cieszy się silnym wsparciem ze strony 31 członków NATO i wielu partnerów”. „W sumie ponad 50 krajów wspiera je i zaopatruje za pośrednictwem Ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony, a ponad 140 krajów broniło swojej suwerenności na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych” – powiedział.

„Jednocześnie Rosja słabnie na arenie globalnej, izolowana od rynków międzynarodowych” – podkreślił.

Transatlantycki sojusz wojskowy przekazał Ukrainie broń o wartości miliardów dolarów, ale mimo wielokrotnych próśb Kijowa nie przyznał jej jeszcze członkostwa w sojuszu.

Stoltenberg powiedział, że NATO ma kontrakty ramowe o wartości 2,4 miliarda euro (2,53 miliarda dolarów) na „główną amunicję” dla Ukrainy, w tym wiążące zamówienia o wartości 1 miliarda euro (1,54 miliarda dolarów).

„Obejmuje to takie możliwości, jak artyleria 155 mm, rakiety naprowadzane przez czołgi i amunicja do czołgów podstawowych” – dodał.

„Pomoże to sojusznikom uzupełnić zapasy, jednocześnie nadal wspierając Ukrainę” – dodał Stoltenberg. „Im silniejsza staje się Ukraina, tym bliżej jesteśmy zakończenia rosyjskiej agresji. Rosja może już dziś złożyć broń i zakończyć wojnę”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *