Ostrzegają, że w Salwadorze może wzrosnąć głód

Ostrzegają, że w Salwadorze może wzrosnąć głód

Raporty agencji ONZ, takich jak Światowy Program Żywnościowy (WFP) oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), plasują ten kraj wśród światowych ognisk głodu i ostrzegają, że brak bezpieczeństwa żywnościowego może się jeszcze pogorszyć.

Badania pokazują, że wpływ El Niño na krajową produkcję rolną nie tylko zaostrzy wzrost cen, ale także zwiększy niepewność żywnościową.

Z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że ​​ten kraj Ameryki Środkowej znajduje się na liście 18 ognisk głodu na świecie, co odzwierciedla prognozę poważnego braku bezpieczeństwa żywnościowego na okres od czerwca do listopada 2023 r., sporządzoną przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowy Program Żywnościowy, powołując się na lokalną prasę.

Na liście znalazły się także Gwatemala, Honduras i Nikaragua. Ostry brak bezpieczeństwa żywnościowego to „każdy przejaw braku żywności, który zagraża życiu lub źródłom utrzymania, niezależnie od przyczyny, kontekstu lub czasu trwania”, zgodnie z definicją, która dotyczy m.in. krajów położonych w tzw. suchym korytarzu.

„Musimy zapewnić natychmiastowe interwencje w rolnictwie, aby podnieść ludzi z krawędzi głodu i zapewnić długoterminowe rozwiązania w celu wyeliminowania podstawowych przyczyn braku bezpieczeństwa żywnościowego” – powiedział Qu Dongyu, dyrektor generalny FAO.

Szacuje się, że zjawisko El Niño wpłynie na główne (pierwsze) zbiory kukurydzy w roku, co będzie miało negatywny wpływ na produkcję; Oczekuje, że susza utrzyma się między sierpniem a październikiem, co może również wpłynąć na główne (ostatnie) zbiory fasoli.

W raporcie, cytowanym przez La Prensa Graphica, stwierdzono, że „obniżenie plonów podstawowych zbóż w 2023 r. może zmniejszyć rezerwy żywności do spożycia i sprzedaży, zwiększając zależność 1,9 miliona drobnych rolników w Ameryce Środkowej od rynku”.

Chociaż władze lokalne zapewniły, że straty nie są znaczące, kilka organizacji, takich jak Salwadorska Izba Małych i Średnich Producentów Rolnych (CAMPO), szacuje, że sześć tysięcy manzan (jedna caballeria to 64 manzany) kukurydzy zostało już utraconych z powodu braku deszczu w kraju.

Sytuacja jest na tyle skomplikowana, że ​​podstawowy koszyk żywnościowy kraju w miastach przekroczył już 250 dolarów Według ogólnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu najwyżej cenionym produktem była fasola.

mgt/funt

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *