Oto spółki, które warto mieć w swoim portfelu według FXMAG Hiszpania

Oto spółki, które warto mieć w swoim portfelu według FXMAG Hiszpania

FXMAG Wielka Brytania – Rok 2023 zapowiada się rekordowo dla branży turystycznej. Zniesienie obostrzeń w Azji czy przywrócenie większości połączeń z USA do Europy to tylko dowód na to, że zainteresowanie konsumentów w skali globalnej jest na podobnym poziomie jak przed pandemią. Trend ten obserwuje się również w Polsce. Już w pierwszym kwartale Rainbow Tours odnotowało rekordowe zainteresowanie ofertą wakacyjną.

  • Jaka jest obecna sytuacja branży turystycznej?
  • Jakie firmy z branży turystycznej radzą sobie najlepiej?
  • Jak polskie firmy wypadają na tle firm amerykańskich i jak kształtują się ich wyniki finansowe?

h2 Powrót ruchu turystycznego do poprzednich poziomów / godz. 2 Według prognoz Światowej Organizacji Turystyki (UNWTO), światowy ruch turystyczny ma w tym roku osiągnąć 80-95% poziomu sprzed pandemii. Oczekuje się, że sektor zostanie wzmocniony przez silny, stłumiony popyt i zniesienie ograniczeń w większości miejsc wakacyjnych.

Prognozy turystyczne Światowej Organizacji Turystyki

Źródło: Światowa Organizacja Turystyki

Nowy rok przynosi kolejne powody do optymizmu dla światowej turystyki. UNWTO spodziewa się mocnego roku dla sektora, nawet w obliczu różnorodnych wyzwań, w tym sytuacji gospodarczej i utrzymującej się niepewności geopolitycznej”, przewiduje sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikashvil.

Międzynarodowe przyjazdy turystyczne, świat i terytoria

Źródło: Światowa Organizacja Turystyki

Z danych portalu Nocowanie.pl wynika, że ​​już w weekend majowy w Polsce trwa boom turystyczny. W analizowanym okresie rezerwacje noclegów wzrosły o ponad 220% rok do roku, co jest zasługą m.in. ważnych bonów podróżnych. Jednak to szczyt sezonu będzie bił rekordy, o czym świadczą dane z najważniejszych firm z branży.

Polskie biura podróży: rekordowe lato rozpocznie się za kilka tygodni Główni przedstawiciele branży turystycznej na warszawskiej giełdzie to Rainbow Tours i Inter Air. Pierwsza z nich specjalizuje się w organizowaniu wycieczek i pośrednictwie w rezerwacji noclegów. Enter Air to polska linia lotnicza kojarzona z lotami czarterowymi.

Krzysztof Borowski, profesor SGH i ekspert rynku kapitałowego, opowiada o trwającej od końca ubiegłego roku fali wzrostowej.

Pobierz aplikację

Dołącz do milionów ludzi, którzy śledzą światowe rynki finansowe dzięki Investing.com.

Odpocząć sobie

„Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie o tak zwanej branży turystycznej można mówić w przypadku kampanii Rainbow i Enter Air. Jeśli chodzi o akcje linii lotniczych, od października/listopada 2022 r. trwa hossowa fala, podczas której cena wzrosła o ok. 130%.W numerze 1 prezentujemy Wykres cen akcji i zachowania Enter Air (od 31.10.2022 do 17.05.2023) w stosunku do cen akcji wybranych linii lotniczych: Lufthansa (ETR:LHAG) , Air France (EPA: AIRF) – KLM i Ryanair (LON: 0RYA). Na akcjach Enter Air można zarobić więcej niż na akcjach innych linii lotniczych” – ekspertyza.

Wykres cen akcji i notowań Enter Air Źródło: K. Borowski

„W przypadku akcji Rainbow stopa zwrotu od zeszłej jesieni wynosiła około 125%, co jest porównywalne z Enter Air i wyższe niż indeks Euro STOXX Total Market Travel & Leisure. Ten wzrost zainteresowania inwestorów tymi dwoma akcjami wynika głównie z powrót turystów na stare szlaki (w tym przypadku można mówić o pewnego rodzaju ożywieniu po pandemii), ale przemawiają za tym również ponadprzeciętne wyniki oczekiwane przez obie firmy” – dodaje analityk.

Kurs akcji Rainbow Tours i wykres wyników

Źródło: K Borowski

Grzegorz Baszczyński, prezes Rainbow Tours, zapowiadał w rozmowie z Rp.pl, że nadchodzący sezon może być najlepszy w historii. Zdaniem szefa, komentując dane przedsprzedażowe na przyszły sezon, nastąpił wzrost o 50 proc. rocznie. Jednak z punktu widzenia inwestora dane dotyczące depozytu zabezpieczającego mogą mieć kluczowe znaczenie. Należy zauważyć, że obecne kalkulacje cen lotów opierają się na wyższym kursie dolara i droższym paliwie. Większa sprzedaż i rezerwacje również napędzają ceny, więc średnia marża jest teraz wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (kiedy wcześniej kalkulacje opierały się na niższych poziomach cen). z wojny). Świadczą o tym dane kwartalne Rainbow Tours. W styczniu przychody wzrosły o 70% rok do roku, a podobny wzrost utrzymywał się w kolejnych miesiącach kwartału. W ciągu trzech miesięcy stopa zwrotu przekroczyła 50%.

Firmy polskie a firmy amerykańskie w kontekście wyników finansowych

Na zwiększonym ruchu turystycznym korzystają również międzynarodowi giganci turystyczni, tacy jak Booking. Od początku roku akcje Booking Holdings wzrosły o 30% i są obecnie na najwyższym poziomie w historii platformy. W pierwszym kwartale 2023 roku liczba rezerwacji wzrosła o 44% rok do roku. Przychody firmy wyniosły 3,8 miliarda dolarów.

Booking Holdings jest notowana w stosunku do indeksu Nasdaq 100

źródło: TradeView

Według zagranicznych inwestorów niedoceniany potencjał tkwi w Airbnb. Eksperci twierdzą, że firma była bardzo ostrożna w swoich szacunkach na nadchodzący sezon, dlatego ceny spadły. W pierwszym kwartale osiągnięto zysk netto w wysokości 117 mln USD, w porównaniu do straty netto w wysokości 19 mln USD rok wcześniej. Tylko w tym roku liczba gospodarzy (osób zgłaszających się do programu) wzrosła o 18%.

Airbnb Stock kontra Nasdaq

źródło: TradeView

Analityk LookingAlpha, Ash Anderson, patrzy w przyszłość Airbnb z nadzieją na porównanie go z Booking.com. Jego zdaniem firma zanotuje mocne wzrosty w szczycie sezonu. Airbnb koncentruje się obecnie na rozwijaniu mniej popularnych destynacji, starając się wyznaczać nowe trendy w turystyce.

W komunikacie prasowym podającym wstępne dane Rainbow Tours odnotowało 22,33 mln zł skonsolidowanego zysku netto w 2022 r. wobec 16,48 mln zł w 2021 r. W 2022 r.

EnterAir podwoił przychody, notując 72,27 mln zł skonsolidowanego zysku netto. Zapowiedziano wejście na rynki dotychczas postrzegane jako niedostępne i szczelne. W raporcie firmy podkreślono znaczenie restrukturyzacji kosztów stałych, takich jak koszty jednostkowe floty, co umożliwi uzyskanie przewagi kosztowej. W 2022 roku często pojawiającym się w mediach społecznościowych obrazem są zatłoczone lotniska i opóźnienia lotów. Czcionki, str. Niemiecka firma Lufthansa nie zatrudniała wystarczającej liczby osób odpowiedzialnych za obsługę pasażerów. Jak potwierdzają przedstawiciele firmy, Enter Air był w pełni przygotowany do nadchodzącego sezonu pod względem załogi i sprzętu, co pozwoliło sprostać oczekiwaniom rynku i przełożyć je na wyniki finansowe.

Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane były również dwie mniej znane spółki związane z tym sektorem, GK Immobile i litewska Novaturas. Grupa litewska jest największym biurem podróży w regionie bałtyckim. Już w 2022 roku liczba klientów wzrosła o 50%, a przychody o 80%. Mimo wzrostów wynik finansowy był ujemny i wyniósł 0,2 mln € wobec 0,9 mln € zysku rok wcześniej. Rosnące koszty operacyjne okazały się problematyczne, ponieważ firma musiała radzić sobie z rosnącymi cenami paliwa do silników odrzutowych, co miało bezpośredni wpływ na ogólne wyniki finansowe. W tym roku, podobnie jak w przypadku tęczy, rezerwacje na sezon wakacyjny 2023 przekroczyły szacunki.

Notowania Novaturas na tle indeksu WIG

źródło: TradeView

Konglomerat Bydgoskie Nieruchomości działa w kilku obszarach, w tym w branży hotelarskiej (właściciel sieci hoteli Focus). W tym sektorze sprzedaż wzrosła do 137,73 mln (wobec 52,95 mln). W ramach całej grupy w 2022 roku zanotowano 882,09 mln zł przychodów, co oznacza wzrost o ponad 53% rok do roku.

h2 ceny stałe względem indeksu WIG/h2

źródło: TradeView

W przyszłym sezonie nikt nie powinien liczyć na wakacje last minute. Sektor nie jest narażony na wojny cenowe, jak to miało miejsce w latach poprzedzających pandemię. Duże zainteresowanie konsumentów przełoży się na wyniki finansowe. Turystyka musi utrzymać dynamikę wzrostu nawet pomimo niesprzyjającego otoczenia makroekonomicznego.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *