Otwarcie ran rok po powodzi w stolicy Ekwadoru (+ zdjęcie)

Po południu 31 stycznia 2022 r. deszcz wlał się do doliny i spowodował potężny strumień błota, skał i gruzu, który pokrył ulice dwóch gęsto zaludnionych dzielnic Quito.

Oprócz zmarłych ucierpiało 380 osób, a 38 domów zostało zniszczonych lub częściowo uszkodzonych.

Lawina zabrała mnie do domu, zginęła moja córka, teściowa i zaciągnęła mnie w dół bloku” – powiedział Luis Iza, ocalały i członek rodziny zmarłego w rozmowie z Radiem Pichincha.

Inny ocalały, Patricio Sanguigna, opowiedział, jak zobaczył gruz i zniszczył pierwsze piętro swojego domu, gdzie miał sklep spożywczy i gdzie zaparkowana była jego ciężarówka.

Dwa tysiące funkcjonariuszy publicznych, w tym policjanci, strażacy, wojskowi, pracownicy miejskich spółek publicznych oraz mieszkańcy miasta przyjechało, by uprzątnąć i odnowić teren, na którym doszło do wypadku.

Ministerstwo ds. Integracji Gospodarczej i Społecznej poinformowało, że dostarczyło obligacje o wartości 256 USD 160 rodzinom dotkniętym klęską żywiołową, ale dla wielu z nich po powodzi nie pozostało nic.

Gmina Quito twierdzi, że zapewniła 5000 paczek żywnościowych i 242 artykuły gospodarstwa domowego, a także pomoc psychologiczną i medyczną dla poszkodowanych i krewnych ofiar.

Rok po wydarzeniach władze miasta wyjaśniają, że w dolinie, w której nastąpił ten pamiętny dzień, woda i inne zgromadzone materiały są już czyste i mają „filtry”, które mają złagodzić skutki kolejnego takiego epizodu.

Rok po tragedii Quito znów nawiedziły dziś ulewne deszcze, jakby przypominając, że to, co się stało, może się powtórzyć na zboczach wulkanu Pichincha przy braku długoterminowego planu leczenia dolin.

jha/śr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *