OVHcloud lub francuska międzynarodowa firma, w której dane są chłodzone wodą

odwiedzić A Centrum danych Trzy niezbędne wymagania: pozwolenie właściciela (miejsca bardzo zarezerwowane), zatyczki chroniące uszy przed hałasem serwerów i schronienie przed zimnem.

To tak na wszelki wypadek Chmuraw którym centra danych Powinien się trochę rozebrać, bo tak naprawdę, Jest bardzo gorąco.

„nie mamy Nie ma klimatyzacji W serwerowni” – uśmiecha się kierownik ds. bezpieczeństwa, prowadząc nas przez tętniące życiem rzędy komputerów i świateł w centrum danych. Rubiks 1.

Jest jedną z ośmiu międzynarodowych firm posiadających swoje zakłady we francuskim mieście, gdzie skoncentrowana jest prawie jedna czwarta jej centrów danych, co Hosting 450 000 serwerów Ponad 1,6 miliona klientów w 140 krajach.

[El año de los centros de datos (elespanol.com)]

W sumie OVHcloud zawiera 34 centra danych Ukazuje się w większości części świata, między Francją (16), Niemcami (2), Wielką Brytanią (1), Polską (1), Kanadą (8), Stanami Zjednoczonymi (2), Indiami (1), Singapurem ( 1) i Australii (2).

Szczyci się tym, że jest numerem 2 w Europie w chmurze prywatnej (w porównaniu z dużymi gigantami w branży). Jest numerem piątym w chmurze publicznej, ale pierwszym wśród firm europejskich. Co więcej, jest Numer jeden we Francji i Hiszpanii w hostingu i posiada własną szkieletową sieć komunikacyjną między krajami, z 44 punktami wymiany ruchu. Ma pojemność ponad 70 terabajtów na sekundę.

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Oryginalność podejścia OVHcloud do pracy polega na tym Projektowanie i montaż Część serwerów jest wykonywana w całości we własnym zakresie (płyty główne i półprzewodniki są kupowane na rynku). Obejmuje to jego zróżnicowaną prawdę i największą dumę: chłodzenie wodne.

D+ Miałem okazję odwiedzić centrum nerwowe firmy Założona przez Octave Klapę W 1999 (dziś jest Przewodniczącym Rady), która w tym roku obchodzi swoje dwudziestolecie zanurzenie w technologii chłodzenia wodą.

To centrum nerwowe jest podzielone między dwa miasta w północno-wschodniej Francji. W Rubaix 120 000 serwerów jest skoncentrowanych w ośmiu centrach danych. I Centrum badawczo-rozwojowe znajduje się w Croix oraz fabrykę, w której buduje systemy regałów i systemy chłodnicze, montuje serwery i opracowuje proces ciągłego recyklingu elementów usuwanych w przypadku wykrycia usterki.

W Kanadzie, w regionie MontrealOVHcloud ma inną fabrykę wykonującą podobną misję w ramach swojej działalności w obu Amerykach.

Firma ma za sobą dwie dekady świadczenia usług na najwyższym poziomie.

Kiedy serwer jest wycofywany (ich średni okres eksploatacji wynosi około pięciu lat), wszystkie jego komponenty są demontowane i poprawiane, aby dać im drugie życie, wyjaśnia D+I Grzegorz LeborgDyrektor programów środowiskowych w firmie.

On 45% serwerów Jest w pakiecie Odnowione komponentypodczas gdy wszystko, co można poddać recyklingowi, przyczynia się do gospodarki o obiegu zamkniętym, unikając zaśmiecania środowiska.

rurki miedziane

Łatwość montażu i demontażu komputerów jest częścią konstrukcji ich systemów, które składają się z metalowych pudełek, tacek i obudów Specjalnie wyprodukowany przez Aximetalpartnera, z którym dzielisz fizyczną lokalizację w tym samym kampusie Croix.

Technicy OVHcloud są w stanie to zrobić Montaż ponad 200 serwerów W fabryce Croix w jeden dzień, jeśli to konieczne. Średnia może być bliższa 100.

Ale istotą tego projektu jest dostosowanie systemu chłodzenia procesora każdego urządzenia poprzez a Specjalny projekt obiegu wodyrozwijany przez dwie dekady, z 16 patentami.

Woda krąży w miedzianych rurach, dostarczanych również do pomiaru przez stowarzyszoną firmę Paolo, która dzieli teren Croix, jak również projektKtóry produkcja drutu. W ten sposób OVHcloud przenosi obok siebie kluczowe ogniwa swojego łańcucha dostaw.

pracownicy firmy.

Na każdym procesorze zainstalowano prostokątne naczynie miedziane „a blok wodnyNazywa się Lebourg, gdzie woda krąży wewnątrz wyciętego koła, dzięki czemu ciecz pochłania najwięcej ciepła bez zakłócania swojej ścieżki.

Jest to kanał o przekroju zaledwie milimetrów, który tworzy całą ścieżkę zygzaków w obrębie kwadratowego bloku Około sześciu lub siedmiu centymetrów z każdej strony („Brak obrazu!”, ostrzega Ali Shehadehktóry pojawia się jako schłodzony człowiekinżynier płynów, szef badań i rozwoju chłodnictwa, który ujawnia nam swój najpilniej strzeżony sekret: wnętrze blok wodny).

drzwi lodówki

Ta przegrzana woda jest przenoszona do masy chłodzącej („drzwi lodówkiNazywają to drzwiami lodówki) podobnymi do chłodnicy samochodowej i montowanymi z tyłu każdej półki, z zestawem wentylatorów do ich chłodzenia.

Szczegóły inżynierskie obejmują chłodzenie 40% zużycia energii Dla zwykłego centrum danych, którego serwery są chłodzone przez wentylatory. Konieczne jest w nich obniżenie temperatury otoczenia za pomocą silnej klimatyzacji (obowiązek noszenia ciepłych ubrań podczas zwiedzania), aby poprawić wentylację smakołyków.

Wręcz przeciwnie, mówi Shehadeh, jego system chłodzenia wodą jest tylko nośny 3,5%, maks. 5% zużycia energii. Według danych OVHcloud chłodzenie wodą jest 3,3 razy wydajniejsze niż chłodzenie powietrzem.

Dodaje, że o ile klasyczna obudowa jest w 100% chłodzona wentylatorami, to jego system potrzebuje tylko 30% w tylnym radiatorze, co również skutkuje redukcja szumów.

Jego obraz pliku Datacenter.

Pod względem wymiany ciepła system wodny jest wystarczająco wydajny Temperatury od 27 do 47 stopni. W zimnych środowiskach system nie wymaga dodatkowej złożoności. W cieplejszych miejscach jest łączony z zewnętrznymi wieżami chłodniczymi.

Jednak Ali twierdzi, że „ Zużycie wody jest minimalneTylko trochę parowania.Używana woda pochodzi z normalnego wodociągu miejskiego, chociaż jest odsłonięta Ciągła analiza pH i potencjalna zawartość osadu.

Ryzyko wycieku

Głównym celem sukcesu tej strategii jest zapewnienie maksimum Nie ma wycieków wilgoci. Zwłaszcza w obwodzie wewnątrz serwera. „To niebezpieczeństwo istnieje zawsze” — mówią nam w fabryce, w której montowane są maszyny.

Doprowadziło to do ewolucji w projektowaniu blok wodnyktóry w pierwszym etapie zamykał swoją górną część dobudówką element z tworzywa sztucznego. To był jego słaby punkt. W obecnej produkcji wszystkie elementy chłodzące w serwerze są metalowe, mosiężne, z precyzyjnym lutowaniem i wykończeniami kontrolowanymi laserowo.

W zależności od rodzaju i mocy procesora lub karty graficznej, które wymagają chłodzenia, „istnieją różne kanały i różne geometrie”, co przedstawia złożoność produkcji.

Dzisiaj, jak mówi Shehadeh, jego zespół projektowy jest w stanie „sprototypować, zweryfikować i wprowadzić do produkcji w ciągu dwóch tygodni” każdego wymaganego wariantu. Oczekuje się, że w dość niedalekiej przyszłości bloki te zostaną wyprodukowane Drukarki 3D i systemy robotyczne.

Ich technologia jest na najwyższym poziomie.

A ciągła ewolucja procesorów (wykorzystujących architekturę x86, z chipsetami Intela i AMD), które stają się coraz mocniejsze, jest również narzucona przez Projekty ewoluują.

„Do tej pory mieliśmy 60-watowe procesory, a dziś mamy 500-watowe procesory, więc nie możemy zrobić tego samego” — mówi Shehadeh. Jego nowy projekt jest ukierunkowany na Podwójny blok chłodzącywierząc, że oprócz tego na tej samej płycie można zainstalować więcej niż jeden procesor.

Pionowość i pewność siebie

OVHcloud odgrywa ważną rolę jako część prawdziwie europejskiej chmury. Był w grupie, która wystartowała Jaya (11 francuskich założycieli i wielu Niemców), inicjatywa, która została później przyjęta jako strategia dla Unia Europejska.

Lebourg podkreśla pionowość firmy wraz z jej partnerami i jej zdolność do zaangażowania Regulacje prawne, biorąc pod uwagę RODO Europa jako „globalny punkt odniesienia”, aby przede wszystkim generować „zaufanie do chmury” i jej usług dla swoich klientów.

Kontroluje koszty operacyjne i nie polega tak bardzo na dostawcach, z których wszyscy, jak mówi, pozwalają jej dostarczać klientom „oczekiwane” koszty I bez zwrotów akcji i niespodzianek.

Technologia chłodzenia wodnego zapewnia znaczne korzyści w zakresie Efektywności energetycznejWszystko to jest filarem konkurencyjnej strategii firmy, która określa się jako „oszczędna”, zauważa.

Do tego wszystkiego Liborg dodaje zamiar obniżenia go Emisje CO2w kolejnych etapach od 2025 do 2030 r. 100% niskoemisyjnego wykorzystania energii do 2025 r. oraz Brak pozostałości środowisku w tym samym roku.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *