Pajacyk smyczkowy, Ramon Rovira

Związek Radziecki nie upadł na Białorusi. Gospodarka jest nadal znacjonalizowana, pomniki Lenina i Stalina zajmują dwa główne miejsca, a narodowa agencja wywiadowcza nadal nazywa się KGB. Sowieckie dziedzictwo było kontynuowane za Aleksandra Łukaszenki, jedynego członka białoruskiego parlamentu, który głosował przeciwko rozwiązaniu Związku Radzieckiego i przejął władzę w 1994 roku, cztery lata po uzyskaniu niepodległości.

Po tym, jak został ostatnim dyktatorem Europy, Łukaszenko narzucił żelazne, autorytarne rządy, w których wszelkie ślady sprzeciwu były łagodzone, przeciwnicy torturowani, a wybory sfałszowane. Ich taktyka gangsterska doprowadziła do zorganizowania sztucznego kryzysu migracyjnego, w którym handel ludźmi jest odpowiedzią na sankcje nałożone przez Unię Europejską na ich despotyzm. Ale pomimo swojego głupiego i bandyckiego wyglądu Łukaszenka jest tylko lalką, lalką zawiązaną sznurkami przenoszącą się z Kremla.

Nie ma sensu negocjować z tymi, którzy nie mają ręki

Poddając się woli Władimira Putina, białoruski przywódca jest elementem destabilizującego narzędzia, które popycha rosyjską prezydencję przeciwko europejskim demokracjom. Pionek brygadzisty pilnie i bez pytania wykonuje rozkazy utrzymania karku z datą ważności. Takie pragnienie zadowolenia pana czasami prowadzi do ekscesów, takich jak groźba należytego upomnienia zamknięcia rosyjskiego kurka gazowego, który przechodzi przez jego terytorium w drodze do Europy. Dlatego, aby uniknąć takich konfliktów, jak spór imigracyjny, który powstał na granicy białorusko-polskiej, nie ma sensu negocjować z kimś, kto nie ma kontroli nad rozwiązaniem.

Niepokojąca jest suma alarmów podnoszonych w stosunkach między Rosją a Unią Europejską. Kryzys na wschodniej granicy Ukrainy, okupacja Krymu czy częste wyzwania lotnicze i morskie przyspieszają bardzo niebezpieczną eskalację militarną. Moskwa nie pogodziła się jeszcze z całkowitym rozszerzeniem Unii Europejskiej, nawet brody. Był to błąd strategiczny, ponieważ rozbudził uśpioną wcześniej rosyjską dumę. Ale bezkompromisowość stron prowadzi tylko do katastrofy. Przecięcie wątków Łukaszenki pomoże uspokoić sytuację.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *