Pakistan, fakty dotyczące chaosu klimatycznego ogłosiły według Organizacji Narodów Zjednoczonych

Pakistan, fakty dotyczące chaosu klimatycznego ogłosiły według Organizacji Narodów Zjednoczonych

Prezydent przyznał, że kraj ten odpowiada za mniej niż jeden procent emisji gazów cieplarnianych, ale ryzyko śmierci w wyniku skutków zmian klimatycznych jest 15 razy większe.

W swoim raporcie na temat odbudowy i pomocy udzielonej rok po katastrofalnych powodziach Guterres podkreślił, że kraj azjatycki potrzebuje i zasługuje na ogromne wsparcie społeczności międzynarodowej.

Podkreślił, że Pakistan jest podwójną ofiarą: chaosu klimatycznego oraz naszego przestarzałego i niesprawiedliwego globalnego systemu finansowego, który uniemożliwia krajom o średnich dochodach dostęp do tak potrzebnych zasobów w celu inwestowania w adaptację i odporność.

Sekretarz Generalny ONZ ostrzegł, że zmiany klimatyczne wyważają drzwi: od Libii po Rog Afryki, Chiny, Kanadę i nie tylko.

Guterres zauważył, że kiedy nadeszły powodzie, wielostronne forum przeznaczyło 10 milionów dolarów z Centralnego Funduszu Reagowania Kryzysowego, a kilka tygodni później kolejne 6,5 miliona dolarów.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i rząd Pakistanu uruchomiły plan reagowania na powódź, w ramach którego zażądano 816 milionów dolarów na natychmiastową pomoc i ochronę.

„Mogę teraz ogłosić, że ten apel został sfinansowany w 69 procentach” – ogłosił.

Nalegał, aby inni zobowiązali się w styczniu tego roku do wsparcia poprzez pożyczki, które w dalszym ciągu nie pokrywają potrzeb.

Podkreślił, że „Pakistan wciąż czeka na duże fundusze, a opóźnienie podważa wysiłki ludzi na rzecz odbudowy życia”.

W powodzi zginęło 1700 osób. Osiem milionów zostało wysiedlonych, a 33 miliony uważa się za dotknięte tą sytuacją.

Prezydent ONZ uważa, że ​​choć spadła duża część wody, to potrzeby nie zmniejszyły się.

Ponad osiem milionów ludzi na dotkniętych obszarach nie ma czystej wody, a kolejne miliony są zależne od pomocy humanitarnej.

Ponad dwa miliony domów, 30 000 szkół i 2000 ośrodków zdrowia zostało uszkodzonych lub zniszczonych, a proces odbudowy dopiero się rozpoczął. Tymczasem gospodarka Pakistanu cierpi z powodu inflacji cen żywności sięgającej 40 procent.

Jednocześnie powodzie zniszczyły rolnictwo, powodując wzrost cen i spadek dochodów.

Około osiem milionów kolejnych ludzi zostało zepchniętych w biedę; Kolejne miliony zostały zmuszone do przeprowadzki w poszukiwaniu pracy.

Dodał, że Pakistan stanowi prawdziwy sprawdzian sprawiedliwości klimatycznej.

rgh/ebr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *