Panama między nowymi protestami społecznymi a poszerzonym dialogiem

Panamá entre nuevas protestas sociales y diálogo extendido

Tydzień informacyjny, który kończy się dzisiaj w Panamie, był świadkiem nowych demonstracji przeciwko łamaniu przez rząd zobowiązań podjętych przy jednym długim stole dialogowym z organizacjami społecznymi.

Protesty rozprzestrzeniły się na kilka prowincji, domagając się od władzy wykonawczej przestrzegania i zagwarantowania redukcji podaży i cen około 72 produktów z podstawowego koszyka rodzinnego oraz dostępu do dotowanego paliwa innym podmiotom, takim jak rybacy i rolnicy; Dostępność tanich leków.

Różne związki budowlane, nauczycieli, rdzennych mieszkańców, chłopów i studentów zorganizowały częściowe zamknięcia dróg i zgromadzenia, aby domagać się niższych cen energii elektrycznej i poprawy w sektorze edukacji.

Jeśli chodzi o rozmowy, które rozpoczęły się 21 lipca z Kościołem katolickim jako moderatorem, jeden z rzeczników grupy, Sail Mendez, wyjaśnił, że ludzie wracają na ulice, domagając się konkretnych odpowiedzi na swoje potrzeby, których dyrektor generalny unika w tych rozmowach. .

Potępił też szantaż prywatnych biznesmenów i groźbę niedoborów na rynku, a nawet były dowody na gromadzenie ryżu, co powinno być karane.

Dialog, który prawie nie porusza tematu ZUS, został spowolniony przez skargi na nieprawidłowości w poprzednich umowach dotyczących cen żywności, paliw, leków i energii elektrycznej.

Inny przywódca związkowy, Fernando Castaneda, z syndykatu CSS Physicians, Dentists and Related Professionals Syndicate, powiedział, jak możemy kontynuować, jeśli usłyszymy w Zgromadzeniu Narodowym (parlamencie), że do jego budżetu przeznaczono dodatkowe 123 miliony dolarów, ale nic nie mówi się na temat wskaźnik PKB edukacja ogółem.

Powiedział także: „Chcemy porozmawiać o Ubezpieczeniu Społecznym, ale jedynym poruszonym problemem zdrowotnym są leki i zostało to zrobione w komitecie, w którym są ludzie biznesu, ale okazuje się, że małe apteki zapewniają, że zrobią to to. Znika.”

Ze swojej strony sekretarz generalny Krajowej Konfederacji Niezależnych Związków Zawodowych Marco Andrade podkreślił, że podobny scenariusz stworzył rząd w 2005 roku, ale spowodował obecne nieprawidłowości, marnotrawstwo i niegospodarność jedynej istniejącej publicznej służby zdrowia i tak dalej. . od których zależy utrzymanie emerytów i osób na emeryturze.

Andrade poprosił kierownictwo o przekazanie raportów i oświadczeń od władzy wykonawczej do MOP – które odrzucają związkom – której decyzje są oparte na wynikach audytu w odniesieniu do jednego z kluczowych programów: niepełnosprawności, starości i śmierci.

W ciągu ostatnich siedmiu dni Sąd Najwyższy Panamy uznał za niekonstytucyjną decyzję podtrzymującą jurysdykcję wyborczą na korzyść byłego prezydenta Ricardo Martinelli (2009-2014), oskarżonego o pranie brudnych pieniędzy.

W ten sposób gubernatorowi grozi proces w sprawie New Business, śledztwo z 2017 r. w sprawie przestępstwa przeciwko systemowi gospodarczemu za nielegalne kupowanie grupy medialnej.

Autor: Mario Hubert Garrido


prasa łacińska

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *