We współpracy z rządem Kanady i przy wsparciu w wysokości 11,2 miliona dolarów w 10 krajach Ameryki Łacińskiej podejmowane są działania mające na celu wzmocnienie nadzoru i rozszerzenie leczenia tej choroby, aby w ciągu najbliższych pięciu lat objęło około 10 milionów zakażonych osób.
Propozycję ogłosił premier Kanady Justin Trudeau podczas 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w ramach wysiłków kraju na rzecz wsparcia realizacji Agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030.
W związku z tym dyrektor Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia Jarbas Barbosa podziękował rządowi Kanady za współpracę, która pomoże zapobiec pogorszeniu się wzroku i ślepocie spowodowanej jaglicą.
Podkreślił, że program ten przyczyni się do osiągnięcia celu, jakim jest wyeliminowanie do 2030 r. chorób, którym można zapobiegać, a które w nieproporcjonalny sposób dotykają najbardziej bezbronne i biedne grupy ludności w regionie.
Jaglica, wywoływana przez bakterię Chlamydia trachomatis, przenoszona jest przez muchy oraz przez bezpośredni kontakt z wydzieliną oczu zakażonych osób i dotyka głównie osoby żyjące w warunkach skrajnego ubóstwa.
Do czynników sprzyjających jego przenoszeniu zalicza się przeludnienie, złą higienę i warunki sanitarne.
Według Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia jaglica występuje endemicznie w wielu wiejskich, biednych i odległych obszarach świata, w tym w Brazylii, Kolumbii, Gwatemali i Peru, i dotyka około 5,6 miliona ludzi. W regionie nieproporcjonalnie dotknięta jest rdzenna ludność dorzecza Amazonki.
Inicjatywa skoncentruje się na grupach ryzyka w tych krajach i przyspieszy wdrożenie pakietu obejmującego: operację zapobiegającą pogorszeniu wzroku i możliwej ślepocie, antybiotyki i zapobiegawczą dezynfekcję twarzy w celu ograniczenia infekcji oraz poprawę środowiska ograniczającą przenoszenie.
M/CRC
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”