Panamscy robotnicy roją się na ulicach, protesty eskalują • Robotnicy

Ogromny wiec sojuszu Ludzie Zjednoczeni dla Życia, który skupia różne sektory, wypełnił dziś ulice stolicy Panamy, aby ogłosić nowe protesty pośród konwulsyjnej sytuacji społecznej.

Zdjęcie: zaczerpnięte z PL

Marsz, poprzedzony podobną inicjatywą 19 maja i 28 czerwca ubiegłego roku, przeciwko podwyżkom cen paliw i podstawowego koszyka rodzinnego, przemierzał główne ulice miasta, aż dotarł do granic Zgromadzenia Narodowego (Parlamentu), aby nalegać na 32 żądania. Odrzucił ostatnie odpowiedzi władzy wykonawczej.

Poprzez swoje tradycyjne pieśni, typowe tańce, flagi, sztandary i lalki nawiązujące do korupcji rządzących i tradycyjnych partii, ich codzienne robocze mundury i tubylcze stroje, protestujący dali jasno do zrozumienia, że ​​walka o wspólne cele nie jest wolą. Zatrzymaj się.

Odnośnie tej mobilizacji, sekretarz generalny Narodowego Centrum Pracowników Panamy (CNTP), Alfredo Grail, powiedział Prensa Latina, że ​​ludzie wyszli już na ulice zmęczeni kolejnymi administracjami, takimi jak ta Laurentino Cortizo, który pod presją ogłosił, że ceny 10 produktów żywnościowych zostaną zamrożone, gdy zostaniesz poproszony o rozszerzenie tej funkcji do 52.

Domagamy się głębokiej reformy podatkowej i tego, aby Generalna Dyrekcja ds. Przychodów była w stanie zebrać prawie sześć miliardów dolarów, które korporacje transnarodowe są winne, aby uniknąć skarbu państwa; Domagamy się także stworzenia ubezpieczenia na wypadek bezrobocia i ogólnego wzrostu wynagrodzeń.

Na zaimprowizowanym podium na emblematycznym Plaza 5 de Mayo inny z liderów organizacji społecznych, taki jak Fernando Obrego, sekretarz Stowarzyszenia Nauczycieli Panamy (Asoprof), podkreślił, że ten marsz jest rzeczywiście historyczny, ponieważ pokazał zdolności organizacyjne i jak daleko może zajść w jedności.

Abrego upierał się, że strajkujący nauczyciele żądają od rządu przeznaczenia co najmniej sześciu procent PKB na system edukacji.

Ze swojej strony sekretarz generalny Narodowej Zjednoczonej Federacji Pracowników Budownictwa i Podobnych Przemysłów (SONTRAC), Sail Mendez, powiedział, że nagromadzone problemy są wynikiem neoliberalnego modelu narzuconego przez elity gospodarcze i siedem kolejnych i tradycyjnych rządów. Imprezy, które czerpią korzyści z potrzeb ludzi.

Mendes poświadczył, że jutro, w środę, 13 lipca, robotnicy budowlani z całego kraju rozpoczną 24-godzinny strajk ostrzegawczy, nie w swoich domach podczas odpoczynku, ale mobilizując się na ulicach, dopóki rząd nie udzieli odpowiedzi, jakich oczekują ludzie.

Powiedział, że naród panamski obudził się i dzięki tym konferencjom wzrosła świadomość jedności niezbędnej do osiągnięcia wspólnych celów.

Pośród fali protestów i strajków, które również odrzucają marnotrawstwo w administracji, rząd ogłosił we wtorek środki oszczędnościowe, w tym zmniejszenie liczby pracowników rządowych o 10 procent i rozpoczęcie programu dobrowolnych emerytur dla pracowników sektora publicznego.

(zaczerpnięte z prasy łacińskiej)

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *