Z badania przeprowadzonego przez gazetę La Diaria wynika, że epizody izolacji miały wpływ na zdrowie psychiczne, socjalizację i tworzenie więzi nieletnich.
Jak wynika z publikacji, objawy depresji i lęku uległy nasileniu; Wzrosły zachowania samobójcze i całkowita autodestrukcja.
Brak przestrzeni socjalizacji, takich jak szkoły, kluby, miejsca rozrywki i wymiany z grupami rówieśniczymi, powoduje problemy w przywiązaniu niemowląt.
Według psychologa sądowego Adriany Savio miała miejsce „bierna internalizacja” izolacji. Zaburzenia interpersonalne i antyspołeczne nasilają się wraz z poziomem depresji i smutku.
Wiceprezes Urugwajskiego Towarzystwa Pediatrycznego Walter Perez zauważył, że od początku pandemii znacznie wzrosły problemy z nastrojem i zachowaniem u dzieci.
Jedną z najczęstszych konsultacji w tej populacji były próby samobójcze i depresja, gdyż objawy depresji i lęku uległy wyraźnemu nasileniu.
Podkreślono także obecność ciężkich zaburzeń depresyjnych, poważnych problemów z odżywianiem i jadłowstrętu psychicznego.
Od 10 do 20 procent codziennych przyjęć do szpitali po pandemii wynika z problemów psychologicznych i społecznych.
Lekarz i profesor Gustavo Giacchetto, pediatra ze szpitala Pereira Rosell, powiedział, że jednym z najważniejszych z tych przypadków są dzieci i młodzież próbujące się pozbyć siebie, akty samobójcze i samookaleczenia.
Jednocześnie, jak wynika z najnowszego raportu Kompleksowego Systemu Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Przemocą, w latach 2021 i 2022 odnotowano ponad siedem tysięcy przypadków przemocy wobec dzieci i młodzieży, podczas gdy w poprzednich dwóch latach odnotowano pięć tysięcy.
m/pierwszy
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”