Pandemia zwiększa wyzwanie związane z realizacją Agendy 2030

Pandemia zwiększa wyzwanie związane z realizacją Agendy 2030

Raport Celów Zrównoważonego Rozwoju 2021, zaprezentowany we wtorek, 6 lipca w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, pokazuje znaczące niepowodzenie, jakie przyniosła pandemia COVID-19 w stosunku do Agendy 2030. Osiągnięcie proponowanych celów jest coraz bardziej odległe według ekspertom. Dlatego ostrzegają, że konieczne będą zdecydowane i pilne działania.

Oczywiste jest, że świat nie był na najlepszej drodze do osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju przed nadejściem pandemii. Jednak po wybuchu wirusa Corona wyzwanie zostało wzmocnione zgodnie z nowym typem Raport Celów Zrównoważonego Rozwoju 2021 Organizacja Narodów Zjednoczonych złożyła wniosek w ostatni wtorek, 6 lipca. I ostrzega przed niszczycielskimi skutkami epidemii na poziomie społecznym i środowiskowym. Raport zauważa również, że pandemia ujawniła i pogłębiła dysproporcje wewnątrz i pomiędzy krajami.

W związku z tym należy zauważyć, że oprócz prawie czterech milionów zgonów z powodu wirusa Corona, od 119 do 124 milionów ludzi powróciło do ubóstwa i chronicznego głodu, a równowartość 255 milionów pełnoetatowych miejsc pracy zostało utraconych. Do tego dochodzą miliony dziewcząt i chłopców, którym grozi nie powrót do szkoły; Chociaż coraz więcej osób zostało zmuszonych do małżeństwa lub wykorzystanych w pracy, której nie powinni byli wykonywać w ich wieku.

Ponadto badania pokazują, że zakłócenia w podstawowych usługach zdrowotnych zagroziły latom postępu w poprawie zdrowia matek i dzieci, zwiększeniu zasięgu szczepień oraz ograniczeniu chorób zakaźnych i niezakaźnych. Około 90% krajów nadal zgłasza jedno lub więcej poważnych zakłóceń w podstawowych usługach zdrowotnych. „Epidemia zatrzymała lub odwróciła lata, a nawet dziesięciolecia postępu w rozwoju. Globalne skrajne ubóstwo wzrosło po raz pierwszy od 1998 roku” – powiedział podsekretarz generalny ONZ Liu Zhenmin podczas inauguracji, która odbyła się na wysokim szczeblu. Forum Polityczne ds. Zrównoważonego Rozwoju.

Chociaż pojawienie się szczepionki oznaczało nadzieję w środku skomplikowanej układanki, nierówność obecnego systemu kapitalistycznego sprawiła, że ​​dystrybucja dawek jest wyjątkowo niesprawiedliwa, powodując śmierć tysięcy ludzi. Raport ONZ stwierdza, że ​​w czerwcu na 100 osób w Europie i Ameryce Północnej podano około 68 zastrzyków szczepionki, w porównaniu do mniej niż dwóch w Afryce Subsaharyjskiej. „Najbiedniejsi i najbardziej bezbronni ludzie są nadal bardziej podatni na zarażenie się wirusem i najbardziej ucierpieli z powodu konsekwencji ekonomicznych” – powiedział Zhenmin.

W obliczu takiego scenariusza 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju zostało skróconych. Badanie dotyczy wszystkich aspektów problemu, ale podkreśla ubóstwo, degradację środowiska i rosnące nierówności płci. W tym ostatnim punkcie dokument podkreśla, że ​​podczas pandemii COVID-19 nasiliła się przemoc wobec kobiet i dziewcząt. Ponadto oczekuje się wzrostu liczby małżeństw dzieci, a kobiety będą cierpieć z powodu nieproporcjonalnej części utraty pracy i zwiększonych obowiązków opiekuńczych w domu.

Z drugiej strony raport analizuje wyzwania związane z klimatem i różnorodnością biologiczną, które pozostawiła po sobie pandemia. Pod tym względem badania potwierdzają, że agencje ONZ, takie jak Światowa Organizacja Meteorologiczna, biją na alarm: spowolnienie gospodarcze w 2020 r. Niewiele przyczyniło się do powstrzymania kryzysu klimatycznego, który nadal w dużej mierze nie słabnie. Stężenia głównych gazów cieplarnianych nadal rosły, podczas gdy średnia globalna temperatura oscylowała wokół 1,2 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, niebezpiecznie blisko progu 1,5 ° określonego w porozumieniu paryskim. Światowi nie udało się również osiągnąć celów na 2020 r., aby powstrzymać utratę bioróżnorodności i odwrócić 10 milionów hektarów lasów traconych każdego roku w latach 2015-2020.

Perspektywy są ponure. Jednak chociaż liczby zawarte w sprawozdaniu są alarmujące, wyróżniają się również historie odporności, zdolności adaptacyjnych i innowacji w czasie kryzysu, co sugeruje, że możliwa jest lepsza przyszłość. Mimo wszystko istnieją oznaki, że kraje podejmują działania w ramach swoich planów naprawczych, że mogą lepiej pracować nad celami i że najbliższe 18 miesięcy jest kluczowe. Według raportu, aby przywrócić Agendę 2030 na właściwe tory, rządy, miasta, przedsiębiorstwa i branże muszą wykorzystać odzyskiwanie środków do przyjęcia niskoemisyjnych, odpornych i integracyjnych ścieżek rozwoju, które zmniejszają emisje dwutlenku węgla, chronią zasoby naturalne, tworzą lepsze miejsca pracy, rozwijają problematykę płci równości i zaradzić rosnącym nierównościom.

„Znajdujemy się w krytycznym momencie historii ludzkości. Decyzje i działania, które podejmujemy dzisiaj, będą miały daleko idące konsekwencje dla przyszłych pokoleń. Lekcje wyciągnięte z pandemii pomogą nam sprostać obecnym i przyszłym wyzwaniom” – wyjaśnił podsekretarz generalny że najbliższe kilka miesięcy określi, czy kryzys COVID-19 jest bardzo potrzebną pobudką.

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *