Panowanie Merkel w Niemczech kończy się po porozumieniu opozycji

(CNN) – Trzy niemieckie partie polityczne zawarły porozumienie w sprawie utworzenia nowego rządu, a lewicowy Olaf Schulz został kolejnym kanclerzem po przedłużających się negocjacjach koalicyjnych i historycznych wyborach, w których Angela Merkel opuściła urząd po 16 latach u jego steru.

Zgodnie z ogłoszonym w środę w Berlinie porozumieniem Schulze z Partii Socjaldemokratycznej (SPD) poprowadzi trójpartyjną koalicję z partnerami, Zielonymi i pro-biznesowymi Liberalnymi Demokratami. Decyzja jest następstwem bliskich wyborów we wrześniu i dwumiesięcznych negocjacji w sprawie utworzenia nowego rządu.

W towarzystwie przywódców koalicji Schultz powiedział na konferencji prasowej, że „rząd semaforowy” istnieje, odnosząc się do czerwonego, żółtego i zielonego koloru zaangażowanych partii. „Chcemy odważnie podchodzić do klimatu i branży” – powiedział.

Porozumienie, które wyznacza wizję rządu na okres czterech lat, przejdzie teraz do opinii członków partii. Z wyjątkiem niepowodzeń w ostatniej chwili, Schulz przejmie władzę na początku przyszłego miesiąca.

Angela Merkel podczas ostatniej wizyty w Watykanie 1:38

Nowe partie koalicyjne w Niemczech nie są tradycyjnymi „towarzyszami”. Probiznesowi Liberalni Demokraci skłaniają się ku centroprawicy, a nie lewicowej SPD i Zielonym.

Jednym z spornych punktów koalicji jest finansowanie ambitnych planów klimatycznych Zielonych, ponieważ Liberalni Demokraci sprzeciwiają się podwyżkom podatków.

Ale kiedy doszło do negocjacji koalicyjnych w Niemczech, to poszło bardzo szybko. Po wyborach w 2017 roku utworzenie nowego rządu zajęło ponad cztery miesiące.

Oznacza to również koniec ery Merkel i prowadzi do opozycji partię centroprawicową, Unię Chrześcijańsko-Demokratyczną (CDU) i jej siostrzaną partię, Unię Chrześcijańsko-Społeczną (CSU), do opozycji po 16 latach rządów.

Nowy kanclerz Schulz przejmie największą gospodarkę Europy w czasach wzmożonej niepewności dyplomatycznej w Unii Europejskiej: napaści Rosji i Białorusi oraz zagrożeń dla praworządności ze strony Polski i Węgier.

Niemcy wychodzą z najgorszej katastrofy klimatycznej ostatnich lat – niszczących letnich powodzi, w których zginęło 180 osób – Zieloni również odegrają ważną rolę w prowadzeniu kraju ku przyszłości bez węgla.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *